Įsigaliojus naujai tvarkai siuntoms iš Kinijos net menkiausią pirkinį gali tekti deklaruoti (5)

Publikuota: 2019-12-23 Kategorija: Verslas
Įsigaliojus naujai tvarkai siuntoms iš Kinijos net menkiausią pirkinį gali tekti deklaruoti
Rokiškio Sirena nuotr. / Pinigai

Artėjant Kalėdoms pašto skyriuose – apgultis. Tik pastaraisiais metais vis daugiau žmonių ateina ne atvirukų su sveikinimais išsiųsti, o pasiimti per elektronines parduotuves iš užsienio nusipirktų daiktų.

Žmonės sako, kad siųsdamiesi prekes iš užsienio taupo pinigus ir laiką. Tačiau artimiausiu metu situacija gali drastiškai keistis. Europos Sąjungai nusprendus, kad visoms prekėms iš Kinijos turi būti taikomas pridėtinės vertės mokestis, net ir pigiausios prekės galimai brangs penktadaliu.

Ekspertai tikina, kad dėl naujos tvarkos pirkėjai gali turėti ir daugiau rūpesčių. Daliai prekių nusipirkti vieno paspaudimo kaip dabar nebeužteks – siuntas gali tekti deklaruoti ir mokestį mokėti atskirai.

Pasak Lietuvos pašto atstovų, dabar lietuviai absoliučią daugumą prekių siunčiasi iš Kinijos.

„Lyderė šalis vienareikšmiškai yra Kinija, iš jos gaunama iki 80 proc. visų siuntų. Jų vertė dažniausiai yra maža“, – kalbėjo Lietuvos pašto rinkodaros ir pardavimų departamento vadovas Norbertas Žioba.

Šiuo metu pigiausioms prekėms iš Kinijos galioja lengvata – jei prekės kaina yra iki 22 eurų, jai netaikomas PVM mokestis. Tas pats daiktas populiariausioje kinų parduotuvėje „AliExpress“ gali kainuoti penktadaliu pigiau, nei perkant iš, pavyzdžiui, amerikiečių „Amazon“.

ES nusprendė, kad po metų PVM mokestį teks mokėti už visas prekes, taip pat ir siunčiamas iš Kinijos.

Muitų teisės ekspertas Jonas Sakalauskas spėjo, kad tai gali neigiamai atsiliepti „AliExpress“ pardavimams.

„Galutinė prekės kaina padidės. Dėl to gali išnykti „AliExpress“ konkurencinis pranašumas“, – tikino J.Sakalauskas.

Tuo metu Muitinės departamento vyriausiasis specialistas Justas Dukavičius įvardijo kelias priežastis, kodėl kinų prekėms reikia PVM.

„Tai ir nesąžininga konkurencija, nes ES viduje siuntos apmokestinamos nuo 0,01 cento, o tos prekės, kurioms taikoma lengvata iki 22 eurų, neapmokestinamos. Antra, Europos Komisija yra apskaičiavusi, kad ES praranda apie 7 mlrd. eurų kasmet būtent dėl tokios nesąžiningos konkurencijos“, – aiškino J.Dukavičius.

Sudėtingas administravimas

Kol kas neaišku, kokiu būdu pirkėjai turės sumokėti PVM. Jei kinų parduotuvės prisijungs prie ES sistemų, mokestis bus automatiškai įtraukiamas į kainą.

Tačiau jei kinų parduotuvės prie ES sistemų neprisijungs, pirkėjai turės daugiau rūpesčių – net pačią pigiausią prekę teks deklaruoti ir PVM mokestį mokėti atskirai.

„Jei, pavyzdžiui, pardavėjas trečiojoje šalyje neturės tos sistemos, žmogus galės deklaruoti siuntą ir deklaravimo metu susimokėti mokesčius. Tikėtina, kad deklaruoti reikėtų per elektroninę platformą muitinėje“, – sakė J.Dukavičius

Nauja tvarka kainuos ir Lietuvos mokesčių mokėtojams. Muitinė, Valstybinė mokesčių inspekcija turės įdiegti naujas siuntų deklaravimo sistemas.

„Dar yra metų terminas, matysis, kokiomis sąlygomis galutinai toji schema nuguls į taisykles, ir tada bus galima įvertinti, ar tai pateisina lūkesčius“, – svarstė J.Sakalauskas.

Jo teigimu, sistemos diegimas gali kainuoti daugiau, nei bus surenkama mokesčių.

Anot ekspertų, praėjusiais metais Švedija pabandė siuntiniams iš užsienio įvesti deklaravimo procesą. Siuntų sumažėjo 10 kartų.



Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video