Naujovė bankuose: prisijungę prie vieno – matysite savo sąskaitas kituose (0)

Publikuota: 2019-08-22 Kategorija: Verslas
Naujovė bankuose: prisijungę prie vieno – matysite savo sąskaitas kituose
Rokiškio Sirena nuotr. / Naujovė „Swedbank“ ir SEB bankuose: prisijungę prie vieno – matysite savo sąskaitas kituose

Du Lietuvoje veikiantys bankai skelbia atvirosios bankininkystės startą. Tai reiškia, kad nuo šiol klientai prisijungę prie savo paskyros viename iš bankų, galės matyti ir kitame banke savo turimas sąskaitas. Tam tereikės paties vartotojo sutikimo. Ilgainiui tokią paslaugą turėtų siūlyti visi bankai.

Apie atvirosios bankininkystės startą šiandien, ketvirtadienį, pranešė du Lietuvoje veikiantys didieji bankai „Swedbank“ ir SEB.

Informuojama, kad visų pirma „Swedbank“ klientai galės matyti SEB banko Lietuvoje bei „Swedbank“ bankų kitose Baltijos šalyse sąskaitas ir matyti jų informaciją bei likučius. Norintys tai padaryti „Swedbank“ klientai, prisijungę prie savo interneto banko, turi spustelėti nuorodą „Pridėti kitų bankų sąskaitas“. Kituose bankuose turimų sąskaitų išrašai bei mokėjimų inicijavimas iš kitų bankų sąskaitų per „Swedbank“ interneto banką bus pristatyti netolimoje ateityje, iki metų pabaigos. Pranešama, kad viskas priklausys nuo bankų pasiruošimo prisijungimui.

„Planuojame, kad iki metų pabaigos „Swedbank“ klientai interneto banke galės ne tik matyti kituose šalies bankuose turimų sąskaitų likučius, bet ir tų sąskaitų išrašus bei inicijuoti mokėjimus iš tų sąskaitų. Tai reiškia, kad neišeidami iš „Swedbank“ interneto banko aplinkos jie galės padaryti pavedimą iš kito savo banko sąskaitos“, – komentuoja Swedbank“ Klientų aptarnavimo tarnybos vadovė Jūratė Gumuliauskienė.

Tiesa, paminima, kad „Swedbank“ nesaugos ir neanalizuos klientų turimų sąskaitų kituose bankuose informacijos.

SEB savo ruožtu praneša, kad dabar atvėręs savo klientų duomenis kitiems licencijuotiems finansinių paslaugų teikėjams, SEB bankas kitų metų pirmą ketvirtį įdiegs Lietuvoje naują IT platformą ir tuomet pasiūlys savo klientams SEB interneto banke matyti sąskaitas, esančias ir kituose bankuose, bei iš jų vykdyti lėšų pervedimus.

Tokiems veiksmams kelią atveria antroji Mokėjimo paslaugų direktyva, kuri numato, kad iki 2019 m. rugsėjo 14 d. visi Europos Sąjungoje veikiantys bankai yra įpareigoti atverti savo duomenis. Tuomet, gavę vartotojo sutikimą, licencijuoti paslaugų teikėjai galės teikti dvi naujas paslaugas – pateikti vienoje vietoje vartotojo sąskaitų informaciją bei teikti mokėjimo inicijavimo paslaugą.

„Swedbank“ atstovė aiškina, kad sutikimas pasiekti sąskaitos informaciją galios 90 dienų, tačiau jį vartotojas galės bet kuriuo metu atšaukti. Tuo tarpu inicijuojamą mokėjimą vartotojas turės patvirtinti kiekvieną kartą.

Lietuvos bankų asociacija jau skelbė, kad rugsėjo 14-ąją, bankų sektorius oficialiai žengs į naują – atvirosios bankininkystės – etapą. Šis siejamas su inovatyviais bei patogiais sprendimais finansams tvarkyti.

Kaip tuomet buvo pranešama, klientui pasirinkus, bankas turės suteikti kitam paslaugų teikėjui arba trečiajai šaliai informaciją apie kliento sąskaitą ir prieigą prie jos mokėjimo paslaugai inicijuoti. Tai atveria plėtotojams galimybių kurti naujas funkcijas bei paslaugas. Trečiąja šalimi gali tapti ir vienas bankas kito atžvilgiu. Pasak Lietuvos bankų asociacijos prezidento Manto Zalatoriaus, suteikti prieigą prie nurodytų duomenų – kiekvieno iš mūsų, kaip kliento, teisė ir pasirinkimas.

Įgyvendinti Mokėjimo paslaugų direktyvos (PSD2) reikalavimus bankai rengėsi dvejus metus. Finansų ir kredito įstaigos ne tik sudarė galimybes trečiosioms šalims, kuriančioms naujas paslaugas, išmėginti bandomąsias aplinkas, bet ir patys ėmėsi iniciatyvos plėsti savo teikimų paslaugų funkcionalumą ir kurti naujoves. Trečiosios šalys – finansinių technologijų sektoriaus įmonės, mokėjimų tarpininkai bei kiti subjektai, kurie tokiai veiklai bus gavę bet kurios ES šalies finansų rinkos priežiūros institucijos licenciją. Patikimų ir licencijuotų paslaugų teikėjų sąrašą mūsų šalyje viešai skelbia Lietuvos bankas. Šis kontrolės mechanizmas itin svarbus, mat trečiosios šalys bus atsakingos už surinktų duomenų apsaugą.


Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video