XX tarptautinio vargonų muzikos festivalio atidaryme – įspūdingas vargonų ir fleitos duetas (foto) (1)

Publikuota: 2019-08-15 Kategorija: Renginiai
XX tarptautinio vargonų muzikos festivalio atidaryme – įspūdingas vargonų ir fleitos duetas (foto)
L. Dūdaitė-Kralikienė / Vargoninkas Marek Vrabel ir fleitos virtuozė Monika Streitova sužavėjo rokiškėnus.

Ruduo Rokiškyje neįsivaizduojamas be vargonų festivalio, skirto mūsų miesto kultūrines tradicijas kūrusio čekų vargonininko, kompozitoriaus, pedagogo Rudolfo Lymano atminimui. Nors Žolinių šventė dosni renginiais, tačiau pasiklausyti atidarymui skirto koncerto susirinko pilnutėlė Rokiškio šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia.

Atidaryti jubiliejinį, dvidešimtąjį vargonų muzikos festivalį buvo pakviesti atlikėjai vargonininkas Marek Vrabel iš Slovakijos ir fleitos virtuozė čekė Monika Streitova. Apibūdinti jų koncertą tinkamas tik vienas žodis – didinga. Galingas, sodrus vargonų skambesys po remontuojamos bažnyčios skliautais, kaip kontrastas jam – švelni, melancholiška, trapi fleitos melodija. Grakštūs ir virtuoziški baroko, stotingi klasicizmo stilių kūriniai.

Šis festivalis apskritai, ir šis koncertas konkrečiai liudija, kad Rokiškis – Lietuvos kultūros sostinė tai ne tik lengvų pramoginių renginių įvairovė, ne tik skubrus bėgimas pašokomis nuo vieno renginio prie kito, bet ir ta, pagaliau taip ilgai laukta kokybė, jos didenybė klasika. Kuri savo didybe ir jėga pakylėja virš kasdienių darbų ir rūpesčių. Gal todėl tiek daug rokiškėnų šio koncerto klausė užmerktomis akimis, nuoširdžiai panirę į sąskambių verpetą. Juk ne veltui vargonai – vienas įspūdingiausių instrumentų, kuris ištisus šimtmečius bažnyčiose liudijo Visatos kūrėjo grožį ir didybę.

Įspūdį sustiprino ir pagaliau grįžtanti Rokiškio šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios akustika, kitados taip negailestingai sunaikinta tikinčiųjų patogumui paklojus medines grindis.

Įspūdžio negadino, netgi atvirkščiai, jį sustiprino plika akimi matomi bažnyčios remonto darbai. Toji pusė, kuri remontuojama, žavi savo lakoniškumu, išryškintais, plika akimi matomais architektūriniais sprendimais: kolonų ir skliautų aukščiu, atsiveriančiomis erdvėmis. Tai tauri erdvė, primenanti ne dulkiną remonto aikštelę, o restauruojamus senovės šedevrus. Reziumuojant galima pasakyti, kad šiame koncerte juntama galinga architektūros ir muzikos sinergija.

Taigi, sveikintinas festivalio organizatorių sprendimas koncertus rengti bažnyčioje net ir jos remonto metu. Mat kitos rajono erdvės tokio lygio muzikai, deja, yra per ankštos.

Apie šio festivalio svarbą Rokiškiui kalbėjo rajono meras Ramūnas Godeliauskas. Jam antrino ir Čekijos ambasados pirmasis ambasadoriaus pavaduotojas. Mat Rudolfo Lymano vardas yra tamprus mūsų krašto ir tolimosios Čekijos kultūrinis ryšys. Rokiškėnams už šiltą priėmimą dėkojo ir festivaliui ilgiausių metų savo ir M. Streitovos vardu linkėjo vargonininkas M. Vrabel.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą