Įspūdingas renginys Obeliuose: koncertai, filmai, diskusijos, staigmenos (4)

Publikuota: 2020-08-29 Kategorija: Renginiai
Įspūdingas renginys Obeliuose: koncertai, filmai, diskusijos, staigmenos
„Rokiškio Sirenos“ nuotr. / Istorija ir kariuomenė buvo Andriaus Dručkaus vertybės. Nuotraukoje jis savo sukauptą kolekciją rode pulkininkui Arturui Jasinskui.

Šiandien, rugpjūčio 29-ąją Laisvės kovų istorijos muziejuje – įspūdingas renginys. Su diskusijų, koncertų, kino filmų erdvėmis. Jis skirtas prieš dvejus metus į Amžinybę išėjusiam Rokiškio krašto garbės piliečiui Andriui Dručkui. Jo anūkas Mantas Kelečius neslepia: šis renginys skirtas visiems, tačiau, visų pirma tiems, ką senelis ypač vertino, su kuo ypač mėgo bendrauti – jaunimui. „Senelis sėdėtų pirmojoje eilėje“, – sakė jis.

Netradicinis paminėjimas

Pirmiausia dėmesį atkreipia turtinga ir įdomi renginio programa. Ji, gerąja prasme, laužo iškilių rajono asmenybių atminimo pagerbimo standartus. M. Kelečius neslepia, kad senelis būtų norėjęs jaunatviško renginio. Mat jis taip pildė savo vado Balio Vaičėno įsakymą: saugoti laisvės kovotojų istoriją, pasakoti apie ją tiesą jaunimui. „Senelis visuomet mėgo bendrauti su jaunimu. Manau, kad šiame renginyje jis sėdėtų pirmojoje eilėje“, – sakė M. Kelečius.

Jis apie senelį prisiminė smagų nutikimą, puikiai atspindintį unikalią A. Dručkaus asmenybę. „Buvo 2014-ieji. Minėjome Balio Vaičėno šimtąsias gimimo metines. Tada senelis Laisvės kovų muziejuje surengė įdomų renginį. Tačiau aš dalyvauti negalėjau – sutrukdė studijų reikalai. Taigi, po šventės mano studijų bičiulis pasakoja: „Įsivaizduoji, senyvas muziejininkas sugebėjo pasirūpinti, kad į šventę atskristų Lietuvos kariuomenės sraigtasparnis“. Taip, mano senelis buvo būtent toks“, – sakė pašnekovas.

Tad ir renginys buvo organizuotas taip, kad atspindėtų unikalų A. Dručkaus požiūrį, atspindėtų jo visą gyvenimą puoselėtas vertybes. 

Svarbūs istoriniai akcentai ir nūdienos aktualijos

A. Dručkaus meilė ir pagarba šalies istorijai, Lietuvos kariuomenei buvo ne tik jo bičiuliams, bet ir visos šalies žmonėms gerai žinomos vertybės. Tačiau visa labai gausi ir turtinga renginio programa orientuota į su šiomis vertybėmis susietas šiandienos aktualijas.

Programos dalyviai: puikiai žinomas bardas pulkininkas leitenantas Valerijus Šerelis, Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento atstovas atsargos majoras Albertas Daugirdas, garsusis laisvės kovotojas Jonas Kadžionis-Bėda. O kur dar filmų kūrėjai, istorikai... Kaip pavyko suburti tokią komandą? M. Kelečius neslėpė, iš pradžių būta dėl renginio dvejonių. Tačiau tuomet, kai visi kviestiniai svečiai ėmė skambinti ir sakyti, kad būtinai atvažiuos, kilo kita užduotis: kaip gi tiek visko sutalpinti į vienos dienos programą...

Juolab, kad diskusijų erdvėse bus gvildenamos labai svarbios temos. Šių dienų aktualija: koks yra visuomenės santykis su paminklais. Ar paminklų kultūra praranda aktualumą, ar visgi istoriniai akcentai turi būti viešosiose erdvėse. Ir kokie jie turėtų būti.

Nereiktų praleisti pro akis ir V. Šerelio koncerto, ir A. Daugirdo paskaitų: jos ne tik labai patrauklios, bet ir aktualios kasdieniame gyvenime. 

Dar viena svarbi aktualija: mūsų krašto laisvės kovotojo, kurį prieš dvi savaites priglaudė Panevėžio miesto kapinės, Juozo Streikaus atminimo pagerbimas. Muziejaus erdvese jam bus atidengtas paminklas. Rokiškio istorinę atmintį puoselėjanti bendruomenė turėjo mažą viltį, kad garsusis kovotojas bus palaidotas mūsų krašte, tačiau jo šeima priėmė sprendimą J. Streikų palaidoti šalia mamos. „Kraujo balsas šiuo atveju yra labai svarbus. O mūsų kraštas J. Streikaus atminimą gali įamžinti ir kitaip“, – sakė M. Kelečius. Beje, šio pagerbimo metu šventės dalyvių laukia staigmena, kurios detalių M. Kelečius dar nenori atskleisti. 

Renginio programa:

12:00 val. Šv. Mišios Obelių Šv. Onos bažnyčioje.
13:00 val. Andriaus Dručkaus ir Obelių krašto partizanų pagerbimas Obelių kapinėse.
14:00 val. Renginiai Laisvės kovų istorijos muziejus Obeliuose:
Diskusijų erdvė:
14:00 val. Įžangos žodis. Partizanų šeimos – Streikų atminimo įamžinimas – paminklo Laisvės kovų istorijos muziejaus Obeliuose erdvėje atidengimas.
14:45 val. Susitikimas su partizanu Jonu Kadžioniu-Bėda. Laisvės kovotojų atminties įamžinimas – paminklas Kryžkalnyje. Angelė Jakavonytė.
15:15 val. Knygos "Partizano žiedas" pristatymas. LK kūrėjas
savanoris, viršila Ernestas Kuckailis.
16:00 val. Poeto, bardo, pulkininko leitenanto Valerijaus Šerelio
koncertas.
16:45 val. Vytauto apygardos partizanai. Istorikas Laimonas Abarius.
17:30 val. "Propaganda šiuolaikinėje visuomenėje". Lietuvos
Kariuomenės atstovas.
18:15 val. "Pilietinis pasipriešinimas. Samprata. Grėsmė. Įvykiai"
Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas.
Atsargos majoras Albertas Daugirdas.
19:15 val. "Šeimos pasirengimas karinei krizei". Mobilizacijos ir
pilietinio pasipriešinimo departamentas. Atsargos majoras
Albertas Daugirdas.
Filmų festivalio erdvė:
14:45 val. Dokumentinis filmas „Kas Tu esi, prof. Markuli?“
Viena ryškiausių pokario metų asmenybių – partizanas ir
išdavikas Albinas Markulis.
16:00 val. Dokumentinis filmas „Laisvės kryžkelės. Pietų Lietuvos
partizanų sritis: apybraiža apie Adolfą Ramanauską-Vanagą“.
16:45 val. Dokumentinis filmas „Bunkeris. Partizanų kuopos vadas
Jonas Kadžionis-Bėda. „Tokia buvo dalia".
17:15 val. Dokumentinis filmas „Bunkeris. Partizanų kuopos vadas
Jonas Kadžionis-Bėda. „Pasiryžę buvom žūti".
18:00 val. Dokumentinis filmas „Partizanų spauda“.
18:30 val. Dokumentinis filmas „Ištikimybė priesakai: partizanų
metraštininkas Andrius Dručkus“.
*Filmus pristatys filmų festivalio „Jūs – mūsų širdyse“ organizatoriai
istorikas prof. Aleksandras Vitkus ir Antanas Zinkevičius.
 

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video