Obelių „Žalioji“ nuosekliai virsta auksine (15)

Publikuota: 2020-08-13 Kategorija: Politika
Obelių „Žalioji“ nuosekliai virsta auksine
„Rokiškio Sirenos“ nuotr. / Obelių „Žalioji“

Rajono meras Ramūnas Godeliauskas žada: eilinį kartą įstrigę Obelių bendruomenės pastato statybos artimiausiu metu vėl pajudės į priekį. Tačiau iki spalio, kaip tikėtasi, akivaizdu, kad pastatas nebus baigtas. Tačiau tai dar maža bėda – įkurtuvių terminus bus galima atidėti. Kur kas nemalonesnė žinia yra tai, kad ankstesnės valdžios „istorinis žingsnis“: 100 tūkst. Eur avansas rangovams pripažintas netinkamomis finansuoti lėšomis. Tą nusprendė Centrinės projektų valdymo agentūra, tačiau rajono savivaldybė šį sprendimą apskundė teismui. Deja, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nusprendė, kad agentūros sprendimas teisingas ir rajono valdžiai teks sumokėti ne tik juos, bet dar 24 tūkst. Eur baudos.

Laikė grubiu pažeidimu


Problema kilo dėl to, kad ankstesnioji savivaldybės administracijos direktorė Nataša Aleksiejeva pasirašė sutartį dėl Obelių bendruomenės namų statybos su UAB „Virtualūs namai“ ir toje sutartyje buvo numatytas 100 tūkst. Eur avansas. Tai pirmas rajono savivaldybės istorijoje atvejis, kai rangovams buvo sumokėtas avansas.
Tačiau ši sutartis skyrėsi nuo preliminariosios, kurioje nebuvo nė užuominos apie avansą. CPVA nustatė, kad projekto vykdytojas, pasirašydamas Sutartį, faktiškai pakeitė pagrindinės sutarties sąlygas, t.y. į pagrindinę Sutartį įrašė naujas sąlygas, kurių nebuvo Preliminarioje sutartyje, šiuo nagrinėtinu atveju įrašė konkrečią išankstinio mokėjimo sumą (100 000 Eur) ir išankstinio mokėjimo terminą 15 dienų bei kitų mokėjimų terminą – 30 dienų, pakeitė esmines pagrindinės sutarties nuostatas, ir tokiu būdu pasikeitė ekonominė pagrindinės Sutarties šalių pusiausvyra rangovo naudai, taip, kaip nebuvo numatyta Preliminarioje sutartyje. Ir CPVA manymu, šis pakeitimas buvo esminis.
Lietuvos aukščiausiasis teismas yra nurodęs, kad perkančioji organizacija po konkurso vokų atplėšimo negali keisti konkurso sąlygų, ir tokių sąlygų keitimas pažeidžia lygiateisiškumo bei skaidrumo principus.
Dar daugiau: 100 tūkst. Eur buvo išmokėta, nors įmonė nepateikė tokiam veiksmui būtinų dokumentų: išankstino mokėjimo užtikrinimo dokumento, o tik žadėjo pateikti po 2019 m. lapkričio 11 d. bei nurodė, kad turi daug objektų, todėl limitai išnaudoti. Plačiau apie tai straipsnyje „Obelių „Žalioji“ tampa auksine“, 2020 02 13 d., https://www.rokiskiosirena.lt/naujiena/politika/obeli-alioji-tampa-auksine
Rajono meras R. Godeliauskas tąkart komentavo, kad rajono savivaldybė kreipsis į teismą, tikėdamasi sumažinti netinkamų finansuoti išlaidų sumą ir baudą. Tačiau teismas nieko nepakeitė: rajono savivaldybei teks sumokėti priteistą sumą iš rajono biudžeto. „Rokiškio Sirena“ primena, kad visa projekto vertė buvo 496 482 Eur. Taigi, iš rajono biudžeto teks grąžinti maždaug ketvirtadalį projekto vertės.

Keitė ir techninį prižiūrėtoją

Obelių „Žaliosios“ statybos darbai „tempėsi“ ir dėl rangovo konflikto su techniniu prižiūrėtoju. Tą dabar atvirai įvardino rajono meras R. Godeliauskas. Jis sakė, kad rajono savivaldybė nuolatos buvo arbitru tarp nesutariančių šalių. Konfliktas įsiplieskė tiek, kad pasak mero, techninis prižiūrėtojas liepė stabdyti darbus net nebenurodęs konkrečių priežasčių. Tada savivaldybė netgi pasamdė nepriklausomus ekspertus, kurie įvertino, kad statybos darbai yra atlikti tinkamai. Galą nesantaikai padėjo pasibaigusi sutartis su techniniu prižiūrėtoju. Ji nebebuvo pratęsta, todėl skelbti viešieji pirkimai, ir dabar statinį jau yra naujas techninis prižiūrėtojas. Pasak mero, jis apžiūrėjo statinį ir rugpjūčio 10 d. pasirašė darbų priėmimo aktus. Remiantis jais, rangovams bus sumokėta už jau atliktus darbus ir jie toliaus tęs statybas. Pasak mero, jau dabar aišku, kad spalį pastatas nebus baigtas. Tačiau dėl to problemų neturėtų kilti. Mat Centrinė projektų valdymo agentūra apie tai informuota, statybų terminai gali būti pratęsiami.

Kam apskritai reikėjo pastato?

Kam Obeliams, nepaisant sentimentų buvusiai mokyklai „Žaliajai“, apskritai reikėjo naujo pastato? Argi bendruomenė negalėtų rinktis, organizuoti renginių, pavyzdžiui, tuštėjančioje mokykloje, Obelių istorijos muziejuje, kitose erdvėse? Pasak mero, šis klausimas lieka be atsakymo. „Pastato norėjo bendruomenė“, – sakė jis.
Analogišką projektą vykdžiusi Juodupė jau senokai džiaugiasi jo rezultatais. Dar pernai pavasarį buvo sutvarkytas paplūdimys, miestelio centrinis parkas, šaligatviai, įrengtos vaizdo kameros ir dar daug reikalingų dalykų. „Juodupėnai rinkosi gerinti miestelio infrastruktūrą, rinkosi mažesnius darbus, todėl jau naudojasi projekto vaisiais“, – sakė meras.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą