„Rokituras“ – pažintis su savojo krašto lobiais, arba savo krašte turistu (ne)būsi! (3)

Publikuota: 2021-05-27 Kategorija: Kelionės po Rokiškio kraštą
„Rokituras“ – pažintis su savojo krašto lobiais, arba savo krašte turistu (ne)būsi!

Rokiškio turizmo, kultūros įstaigos anksčiau turėjo progą save pristatyti kitų miestų, šalių turizmo organizatoriams parodoje „Adventuras“. Dėl karantino, deja, tokia paroda šiemet neįvyko. Tačiau poreikis pasakoti apie savo krašto turtus yra. Mat dėl epidemijos sparčiai besikeičiant tarptautinei situacijai, išvažiuojamasis turizmas tampa sudėtingesnis, todėl kokybiško poilsio, įspūdžių ir žinių trokštantys kraštiečiai renkasi keliauti po Lietuvą ar net savąjį rajoną. O kaip jame rasti tuos perlus ir deimantus, jei jie iki šiol nebuvo pristatyti visuomenei. O suradus objektą, neretai tekdavo „pabučiuoti“ akmenį ar spyną. Todėl ir sugalvotas šį savaitgalį šurmuliuosiantis „Rokituras“ – galimybė kyštelti nosį į pačias įdomiausias rajono vietas: susipažinti su duonos kepimo procesu, aplankyti vieną šiauriausių Europos vynuogynų, paganyti akis rankinukų Visatoje, užsukti į seniausią Lietuvoje sentikų maldyklą. Ir čia nebučiuosite nei durų, nei spynų: viskas gyva, įdomu, traukia akį. O patys aktyviausieji keliauninkai, įvykdę konkurso sąlygas, dar pretenduos ir į vertingus prizus.

Precedentų jau yra

Mažuoju „Rokituro“ modeliu galima laikyti prieš porą metų Bajoruose surengtą kiemų ir sodybų atvirų durų dieną. Ekskursija po Bajorų kiemus buvo pilna skonių, kvapų, pojūčių. Deja, dėl karantino šios puikios idėjos pratęsti nebepavyko.

Panaši, bet kur kas didesnė ir nuvažiuotų kilometrų skaičiumi, ir siūlomų objektų įvairove yra „Rokituro“ šventė. Jos metu duris atvers net dvidešimt įdomių rajono istorijos, kultūros, turizmo objektų.

Idėjos autorės rajono savivaldybės Komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėja Irena Matelienė bei jos pavaduotoja Justina Daščioraitė. Jos neslepia: vieno renginio, kuriame būtų pristatomos rajono lankytinos vietos, trūksta. „Neužtenka tiesiog imti ir padalinti lankstinukus. Žmogus turi pajusti, pačiupinėti, pamatyti, kad galėtų užsukti pats, rekomenduoti kitiems“, – sakė I. Matelienė.

J. Daščioraitė akcentuoja, kad ilgą laiką dėmesys buvo nukreiptas į atvykstančius žmones. Pagal principą, kad turistu, kaip ir pranašu, savame krašte sunku būti. Bet visgi pastarųjų metų iššūkiai ir praktika rodo, kad informuojant, formuojant rajono įvaizdį vis svarbesnis rajono žmonių balsas.

O kaip galima patarti, rekomenduoti tai, ko pats nematei? Taigi, „Rokituras“ ir skirtas supažindinti ir Rokiškio rajono, ir šalies žmones su mūsų krašto įdomiausiomis vietomis.

Vienas didžiausių renginio privalumų abiems pusėms: ir tų vietų kūrėjams, ir jų lankytojams, yra informacija. „Įprastą dieną lyg ir nepatogu belstis į privatų žmogaus muziejų, kiemą, sodybą. Nedrįstame trukdyti. Ypač jei svarios priežasties neturime. O juk taip įdomu būtų sužinoti, kaip gimsta medaliais apdovanotas vynas, kaip su meile minkoma ir kepama duona. Tai proga įkišti savo smalsią nosį nieko netrukdant, negaišinant, neįsipareigojant“, – sakė I. Matelienė.

Objektų gausa

Neslepiama mintis, jog tikimasi, kad „Rokituras“ taps tradiciniu, nuolatiniu. Formuojant pirmojo renginio maršrutus, sąmoningai vengta Rokiškio miesto objektų. Lankymui atrinkta dvidešimt. Su perspektyva, kad kitąmet bus pasiūlyta antra tiek įdomių lankytinų vietų. „Jei mes patys nežinome, ką galime kitiems rekomenduoti. Taigi, „Rokituras“ puiki proga susipažinti“, – sakė I. Matelienė.

Lankytinų vietų geografija plati. Gal kiek daugiau reprezentuotas Obelių-Kriaunų kraštas, bet tam yra ir priežasčių. Štai visai neseniai minėjome Lietuvos konstitucinės teisės tėvo Mykolo Paskalio Riomerio jubiliejų, taigi puiki proga paklaidžioti jo dvaro takais. O iki ten jau tik ranka paduoti ir iki Bobriškio cerkvės – seniausių Lietuvoje sentikių maldų namų, jau atšventusių trijų šimtų metų jubiliejų. Čia pasitiks tikras sentikis, pasidabinęs tik ypatingomis progomis ištraukiamais tradiciniais drabužiais. Kas jis, paslapties neatskleisime, pamatysite patys. Taigi iš pirmų lūpų išgirsite apie antrosios pagal dydį mūsų rajono tautinės ir religinės bendruomenės tradicijas, papročius, gyvenimo būdą. Jei ketinate aplankyti cerkvę, būtinai įsimeskite į rankinę skarelę ar šalikėlį: pagal sentikių tradicijas į maldos namus moterys žengia pridengta galva. Jei išpildysite šį mandagumo gestą, pademonstruosite pagarbą sentikių religijai ir tradicijoms.

Kitame rajono pakraštyje, Latvijos pasienyje – vyndario kaimo turizmo sodyba „Roksala“, kurioje gimsta tarptautinių parodų medaliais apdovanoti vynai. „Moto-Roki“ trasoje džiaugsitės emocingomis bagi lenktynėmis. Panemunėlyje susipažinsite su kunigo švietėjo Jono Katelės palikimu. Viso laukia dvidešimt pačių įdomiausių objektų: nuo istorinių vietų iki peno akims, nosiai, gomuriui, nuo aktyvių pramogų iki filosofinių erdvių.

Pasirengė ir padirbėjo iš peties

 „Rokituro“ dalyviai, išpildysiantys renginio sąlygas, gali pretenduoti į gausybę puikių dovanų. Jų net pora dešimčių, tad tereikia tik gerai pasistengti ir kokia viena tikrai turi galimybę įkristi į jūsų kišenę. O sodybų, muziejų šeimininkams geriausia dovana taps žinomumas, iš lūpų į lūpas sklindanti informacija apie jų sukauptus istorijos, meno lobynus, apie siūlomus unikalius įspūdžius ir patirtis. „Žmonės labai jaudinasi, baiminasi, ar atvyksite. Raminame, kad susidomėjusių tikrai bus. Atvykę nenusivilsite – jūs esate nuoširdžiai laukiami, šeimininkai svečių priėmimui ilgai rengėsi ir tiksi jūsų dėmesio“, – sakė I. Matelienė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video