Rokiškio krašte viešintys brazilai tikisi rasti giminaičių (foto) (0)

Publikuota: 2018-08-16 Kategorija: Žmonės
Rokiškio krašte viešintys brazilai tikisi rasti giminaičių (foto)
Laisvės kovų istorijos muziejaus arch. nuotr. / Iš kairės: Nida Jankauskienė, Rimantas Rutkauskas, Makario, Nara, Leonas Jankauskas, Valius Kazlauskas.

Rokiškio krašte vieši brazilas Makario Almeida su žmona Nara – šeima susipažįsta su Rokiškio kraštu bei jo istorija, lydimi muziejininkų bei giminaičių lankosi žymiose mūsų krašto vietose. Tačiau tai ne pagrindinė brazilų vizito priežastis – nuo pat vaikystės senelio Broniaus Vyšniausko istorijų apie Lietuvą besiklausęs Makario galiausiai nusprendė jog atėjo laikas ne tik susipažinti su senelio tėviške, bet ir... pabandyti surasti Lietuvoje gyvenančius giminaičius.

Iš Kumpuolių kaimo į... Pietų Ameriką

Makario senelis Bronius Vyšniauskas dar tarpukariu (apie 1926 metus) iš Kumpuolių kaimo, tuometinės Aleksandravėlės parapijos emigravo į Pietų Ameriką. Vyras šaknis įleido Brazilijoje, o po kelių metų į šią šalį pakvietė atvykti brolį Viktorą. Kaip pasakojo Makario kelionėse po Lietuvą lydėjęs giminaitis Rimantas Rutkauskas, broliai Brazilijoje atkakliai siekė savo tikslo – įsitvirtinti bei susikurti jaukią aplinką naujoje šalyje.

Broliai, kurį laiką padirbėję baldų fabrike, įkūrė ledų gamybos įmonę, kuri savo produkcija dar ir šiandien džiugina brazilus. Deja, pats Makario lietuviškai apie tai pasakoti jau negalėjo – pusamžis vyriškis apie savo gyvenimą ir potyrius atvykus į senelių žemę muziejininkams pasakojo anglų kalba.

Žavėjosi Rokiškio kraštu

Svečius lydėję muziejininkai turėjo galimybę įsitikinti kaip santūrusis Makario ir jo energingoji žmona Nara su didžiuliu susidomėjimu klausosi muziejininkų pasakojimo apie Rokiškio kraštą, kaip žavisi dvaro sodybos erdvėmis, miesto senamiesčiu ir Švento Mato bažnyčia. Šeima nuoširdžiai tyrinėjo medžio drožėjo Liongino Šepkos kūrybą – atrodė, kad brazilai keliauja protėvių žemės dvasinio pajautimo keliu .

Nors ekskursija po Rokiškio miestą privedė prie vėlaus vakaro, tačiau svečių jėgos neapleido – kartu su muziejininkais keliavo į Obeliuose esantį Laisvės kovų muziejų. Jame muziejininkas Andrius Dručkus svečius supažindino su turimomis ekspozicijomis, o jo pasakojimą į anglų kalbą vertė dukra Birutė Dručkutė. Po vizito Obeliuose Valius Kazlauskas suorganizavo vizitą pas Aleksandravėlės miesto šviesuolę Genutę Šajaukienę, kuri Makario supažindino su ankščiau šiose apylinkėse gyvenusių jo senelių istorija.

Nori sužinoti daugiau

Giminaičius lydėjęs Rimantas Rutkauskas viliasi – gal atsirastų žinančių apie Makario senelio brolį, šviesaus atminimo Juozapą Konstantiną Vyšniauską likusį gyventi Lietuvoje, o gal atsilieptų ir jo palikuonys? Tai būtų didžiausia dovana artimųjų pėdsakų ieškančiam vyriškiui, nes ši brazilų šeima potyriais Lietuvos žemėje mėgausis dar kelias dienas: Makarijus nenuilstamai fotografuos ne tik gražų kraštovaizdį, bet ir obuoliais padabintus obelų medžius, apie kuriuos ilgesingai vaikystėje jam pasakojo senelis.

Turinčių bet kokios informacijos apie Aleksandravėlės apylinkėse gyvenusią Vyšniauskų šeimą, Makario senelio brolį Konstantiną ir seserį Valeriją prašome susisiekti su Laisvės kovų istorijos muziejumi Obeliuose arba rašyti „Rokiškio Sirenai“.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video