Camino Lituano: X diena (foto) (1)

Publikuota: 2021-06-22 Kategorija: Žmonės
Camino Lituano: X diena (foto)
Asmeninio archyvo nuotr. / Algimantas ir Audronė Šablinskai

„Rokiškio Sirena“ tęsia straipsnių ciklą „Camino Lituano“, kuriame rokiškėnai verslininkai Audronė ir Algimantas Šablinskai, dalinasi savo įspūdžiais ir pamąstymais iš 18 dienų trukusio žygio pėsčiomis piligrimų keliu po Lietuvą. 

Dešimtas etapas. Gailiakaimis - Raudondvaris

2021 m. balandžio 27 d.

„Garsios tylos“ observatoriją palikom nepusryčiavę. Atsisveikinti irgi niekas neatėjo, tik trys baltos ožkos, tarsi, gerosios fėjos sekė mus iš paskos, kol išėjome į Kelią per didžiulį obelų sodą ir iki kol joms leido elektrinis piemuo. O su dviem juodais dideliais šunimis, mūsų angelais sargais, kurie visą naktį nesitraukė nuo verandos durų, išsiskyrėm be didesnių sentimentų.

Panevėžiukas – didelis bažnytkaimis šalia autostrados Vilnius – Klaipėda. Eilinis būtų miestelis jeigu neturėtų, vienintelės tokios Lietuvoje, trikampio formos mūrinės bažnyčios, pradėtos statyti beveik prieš 300 metų. Ieškodamas senų kryžių savo foto kolekcijai, šventoriuje radau galingą varpą, tokioj menkutėj, lengvai prieinamoj varpinėj, kur užlipęs metaliniais laipteliais gali ranka prisiliesti prie trijų šimtmečių istorijos. Ne kasdien pasitaiko galimybė taip giliai į praeitį panerti. Gaila, be priežasties, skambinti ir drumsti snaudžiančio senolio ramybės nevalia.

Autostradą kirtome saugiai, kaip briedžiai, po apačia einančiu tuneliu, tik be reikalo nuskubėjome keliuku tolyn. Pražiopsojom, dideliu greičiu, mus nuo Panevėžiuko besivejantį juodulį. Pradžioje atrodęs, kaip eilinis, per pastarąsias penkias dienas dažnai matytas, kritulių pritvinkęs debesis, staiga tapo agresyviu siaubūnu: pabarstęs „ryžių kruopų“ ir šliukštelėjęs lietaus į pabaigą pradėjo svaidytis baltais žirniais ir pupomis. Stovim po egle, laimingi, išnešę sveiką kailį, Audrutė net naują kalambūrą sugalvojo: džiaugiamės, kad kruša mums dantų neiškrušo...

Zacyšiaus dvarą priėjom, kai oras nurimo. Jau iš tolo pasimatė apgriuvusios, raudonų plytų, tvoros kolonos, keli pretenzingai į dvarą panašūs namai ir pats dvaras giliau, šalia didžiulio tvenkinio. Nors teritorija aptverta ir pakabintas įspėjantis užrašas, kad „Teritorija, jūsų saugumui, stebima vaizdo kameromis“, tuo patikėti sunku. Ant žemės gulintys metaliniai tvoros segmentai, tiesiog kvieste kvietė užeiti. Užėjau. Ant vaizdingos pakrantės stovintis dvaras, kažkada priklausęs nebeegzistuojančiai „Drobės“ gamyklai nusiaubtas ir išdraskytas.                                                                                                                                                                                         Už kelių kilometrų Piepalių piliakalnis. Šitas vienišas, aukštas, vaizdingas piliakalnis riogso visai šalia kelio Raudondvaris - Žemaitkiemis, tiesiai priešais kitoje Nevėžio pusėje įsikūrusį Babtų miestelį. Patogus privažiuoti, patogus užlipti, bet jau neturintis tikro piliakalnio dvasios. Ji išėjo kartu su kraštovaizdžio darbininkais, kurie piliakalnį taip išdailino, nuskuto ir iščiustijo, kad net istorijos ir senovinės auros nepaliko.

Babtyno dvaras vos už kilometro nuo piliakalnio. Iš pagrindinio kelio tik  įsukę į alėją pastebėjome kieme didelį sujudimą – vyko dvaro apželdinimo procedūros, moterys sodino medelius, vyrai karučiais joms vežė pastiprinimą. Priėjęs arčiau, moterų paklausiau, ką galėčiau čia pamatyti, jos pirštu parodė į netoliese kažką krapštinėjantį vyruką: „klausk pas šeimininką“. „Laba diena šeimininke ar galima pasivaikščioti po teritoriją, pafotografuoti“? Nuo savo reikalų akis pakėlęs vyras buvo į kažką, baisiai panašus, net suakmenėjau iš to noro greičiau atgaivinti atmintį. Tik Audrutė išvadavo mane iš kančių: „čia gi Mindaugas Šventoraitis, neseniai jį patį ir jo dvarą per teliką rodė“. Nemačiau jo per televizorių, bet susibendravom greitai. Pakvietė užeiti vidun, viską aprodė, piligrimo pasą savo dvaro antspaudu papuošė, kava ir saldainiais pavaišino. Labai malonus, inteligentiškas, tikras džentelmenas pasirodė. Visada laukia piligrimų, turi jiems įrengęs atskirus apartamentus nakvynei. Mindaugas, dvarų specialistas: „dvare turi matytis istorija, jeigu jos nesimato, tai dvaras nieko vertas. Išblizginta istorija – sugadinta istorija“ (o ką aš sakiau apie Piepalių piliakalnį?). Mindaugas save įvardija „beviltišku kolekcininku“ ir net neįsivaizduoja iš kur tas kolekcininko genas jame tūno. Jis kolekcionuoja viską kas sena: automobilius, motociklus, kurių turi beveik šimtą, senovinę žemės ūkio techniką, audio techniką, muzikos instrumentus, senas kasetes, vinilus, senoviškus indus ir kt. Ta pačia „išblizgintos – sugadintos istorijos“ filosofija vadovaujasi ir saugodamas savo technikos kolekciją. Jo motociklų ir kitos technikos kolekcija irgi neblizga. Viską galima apžiūrėti nemokamai, svirno durys, kur sukrauta visa technika, atviros iki 17-os valandos arba ir ilgiau, jeigu lankytojai tik rodo susidomėjimą. Štai kokią įdomią patirtį dovanojo Kelias, o jau galvojau, kad diena praeis be naujų, įdomių pažinčių ir naujų įspūdžių.

Sako: „geriau neturėk šimto pinigų, bet turėk šimtą draugų“. Kai jau mirtinai nusikalę sunkai perstatinėjom kojas, kažkur palei Raudondvarį mus pasitiko draugų automobilis ir nusivežė tiesiai į Kulautuvą. Čia gyvena mano grupiokas Aurelijus ir Audrutės grupiokė Birutė. Taip jau atsitiko, kad Birutė, mano žemietė iš Juodupės, supažindino mus su Audrute, o aš supažindinau ją su Aurelijumi. Lygiai po metų, mūsų gero pavyzdžio paskatinti ir jie sukūrė tvirtą lietuvišką šeimą. Visada ir visur metais vėluodami (dukra gimė po metų, sūnus irgi po metų) dabar, besarmačiai, stipriai išsiveržė į priekį ir paliko mus savo laimingo gyvenimo šešėlyje – turi keturis anūkus, o mes tik vieną. Puikus prisiminimų vakaras prabėgo akimirksniu, būtume, gal, kalbėjęsi iki ryto, kaip visada, bet laiku susizgribom, kad piligrimais esame mes šiuokart...                 

Dešimtas etapas: Gailiakaimis – Panevėžiukas – Babtyno dvaras – Raudondvaris. (Kulautuva, aišku, ne į temą). Nužingsniuota maždaug 30 km.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video