Viešosios bibliotekos lobynai – rajono verslui (0)

Publikuota: 2021-09-03 Kategorija: Verslas
Viešosios bibliotekos lobynai – rajono verslui
Lina Dūdaitė-Kralikienė / Susitikimo akimirka.

Bibliotekos neretai laikomos tik studentų ir grožinės literatūros bei meno mėgėjų Meka. Tačiau jose yra daug naudingos informacijos ir verslui. Tuo įsitikino jaunieji rajono verslininkai, susibėgę į „Spiečiaus“ susirinkimą Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriuje, kuriame ištisa salė skirta būtent verslo reikmėms.

Nuo knygų iki galimybių

Specializuotą verslui salę, kurioje ir konferencijoms skirta organizacinė technika, ir nuo vertingų knygų lūžtančios lentynos, Juozo Keliuočio viešoji biblioteka įsirengė bendro projekto su Latvija metu. Projekto pavadinimas puikiai atspindi, kokio siekta tikslo: „Verslo paramos kūrimas Žiemgaloje, Kuržemėje ir Šiaurės Lietuvoje“.

Tačiau projektas buvo naudingas ne tik kaip galimybė įsigyti biuro įrangą ar lentynas pripildyti knygomis. „Spietiečiams“ buvo pristatytos Latvijoje rengiamos mugės, parodos, šventės. Kuriose pradedantiesiems, ypač amatininkams, yra patogu ne tik ieškoti savo gaminiams ne tik proginių naujų rinkų, bet ir megzti verslo ryšius, ieškoti partnerių, nuolatinių klientų.

Diskusijose – apie opiausias problemas

„Spiečiaus“ veiklą Rokiškyje kuruojanti Akvilė Žiaunienė atvira: jaunam verslui augti reikia įvairių galimybių, ir ieškoti žinių, ir dalintis patirtimi. Prie kavos puodelio su Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktore Alicija Matiukiene jaunieji rajono verslininkai diskutavo apie rajono renginius, apie tai, kokią jų viziją mato. Apie tai, kad reikia šviežio požiūrio į jaunimą, jiems skirtų renginių. Kad miesto renginiai būtų patogesni, labiau pritaikyti verslui.

Jaunieji verslininkai, amatininkai atvirai kelia ir miesto švenčių, mugių koncepcijos problemas. Aktualiausia jų – ar bus atskirtos erdvės atskiriems verslams. Kotryna Laucytė, dalyvaujanti daugelyje mugių, kėlė svarbius klausimus, kurie rajono amatininkams ir svečiams iš kitų rajonų aktualūs jau ne vienerius metus. Pavyzdžiui, ar ir vėl miesto šventės metu prekybos vietos bus išdalintos eklektiškai, ar bus skirstomos pagal verslo sritis. Amatininkai, verslininkai pageidautų antrojo varianto. Nes subtilūs liaudies meno darbai – veltiniai, audiniai, keramika prastai „žiūrisi“ prie prekystalių „loterija už eurą be pralaimėjimo“, nuklotų neoninėmis spalvomis šviečiančių ir nė akimirkai kiauksėti nesiliaujančių žaislinių šuniukų. „Arba, įsivaizduokite, ką reikškia pardavinėti namų kvapus šalia... rūkytos žuvies“, – retoriškai klausė K. Laucytė. Ji pabrėžė, kad apie tai mugių prekiautojai jau ne kartą kalbėjo miesto ir kitų švenčių organizatoriams. „Mes ne prieš tuos žaislus, ne prieš šviečiančius balionus. Suprantame, kad jų nori mažieji rokiškėnai. Bet gal galima kažkaip atskirti prekybos zonas, kad ir jiems, ir subtilesnius darbus parduodantiems būtų vienodai gerai“, – siūlė ji.

O ką jau kalbėti apie tai, kad pernai iš miesto šventės buvo pašalintas vienintelis jaunimui skirtas elektroninės muzikos renginys... Jo organizatorius Dovydas Trumpa neslepia: tai įdomus, subkultūrų raidai svarbus, visoje šalyje žinomas renginys. Jis ne mažiau garsina Rokiškį, nei visiems žinomos šventės.

Nuolatos švenčių organizavimo komisijose dalyvaujanti bibliotekos direktorė A.Matiukienė kalbėjo, kad tokių problemų aptarimuose nesigirdi. Ji, kaip ir A. Žiaunienė, patarė jaunimui būti atkaklesniems, įkyresniems, po pirmojo „Ne“ nenuleisti rankų.

Parama: strategija ir taktika

Daug dėmesio pokalbyje buvo skirta ir paramos jauniems verslams aktualijoms. Nuo pašmaikštavimų, kad pasiruošti artėjančiam Kalėdų sezonui, kuris įprastai startuoja dieną po... Vėlinių, pasiruošti beliko vos pora mėnesių. Iki rimtų problemų: štai jaunas verslininkas, niekaip negaunantis leidimo įrengti nuovažą, patyrė rimtų nuostolių. Planuojantis verslo plėtrą, naujų pastatų statybą, jis vien dėl užvilkinto nuovažos klausimo jau patyrė 50-60 tūkst. Eur nuostolio: kol susirašinėjama su biurokratais, statybinės medžiagos brangsta akyse.

Kalbėta ir apie paramos subtilybes. Ar visada verta pirma steigti įmonę, o paskui ieškoti paramos? Kodėl verta pasiskaičiuoti, ar tikrai naudinga imtis bet kokios siūlomos paramos. Ar tai, kas paprastai rašoma smulkiomis raidėmis sutarčių lapų apačioje, pavyzdžiui, kad būtinas verslo draudimas, nepadaro tos paramos nenaudinga. Taip pat verta skaičiuotis, ar kai kurie projektai atperka laiką ir investuotas lėšas. Ir kodėl verčiau prašyti didesnės, nei mažesnės paramos: „Pasiskaičiuokite, kaip geriau. Nes laiko ir pastangų projektui rengti sugaišite vienodai“, – patirtimi su kolegomis dalinosi jau pasinaudoję įvairių fondų parama.

„Todėl ir sakau: prieš planuodami gauti paramą, prieš kurdami įmonę, visada ateikite ir klauskite. Neskubėkite. Tam ir esame, kad patartume“, – sakė „Spiečiaus“ atstovė A. Žiaunienė.

Verslininkai vieningai sutarė, kad patogiausia pradedantiesiems yra Užimtumo tarnybos siūloma parama. O įgijus patirties, verta pasidairyti ir kitų galimybių.

Apie mokymus ir knygas

Iki rugsėjo 10-osios rokiškėnai jaunieji verslininkai gali užsiregistruoti nemokamoms e-komercijos dirbtuvėms. Netrukus planuojamas ir susitikimas su Rokiškio verslo klubu, su Panevėžio verslininkais. Taigi, „Spiečiuje“ aktyviai vyksta veikla.

Ar buvo naudingas susitikimas bibliotekoje, pažintis su jos siūlomomis knygomis? Be abejo. Apie tai liudija faktas, kad verslininkai čia pat pildė skaitytojų knygeles ir kiekvienas išėjo nešinas bent pora knygų. O pasirinkti tikrai yra iš ko: nuo garsių filosofijos veikalų, dabar vėl naujai atrandamų ne tik istorikų, politologų, bet ir verslininkų, tokių kaip Sun Tzu „Karo menas“, motyvacinių knygų, žinomų vadovėlių, teisės, technologinių žinynų iki literatūros amatininkams, kūrėjams. „Geras...“, – taip lakoniškai bet iš esmės siūlomas verslui knygas apibūdino susitikimo dalyviai.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video