„Sūrio stotelė“ – daugiau nei parduotuvė: apie širdį ir gyvenimo svajones (foto) (1)

Publikuota: 2019-06-22 Kategorija: Verslas
 „Sūrio stotelė“ – daugiau nei parduotuvė: apie širdį ir gyvenimo svajones (foto)
L. Dūdaitė-Kralikienė / Sūrio stotelės atidarymo akimirka.

„Žmonės turi gyvenimo svajonę. Ir aš ją turiu. Kai kas svajoja apie „Ferrari“. O aš kitados amerikiečiui Rygoje prasitariau, kad Baltijos šalyse noriu sukurti pelėsinį sūrį. Maniau, kad jį gaminsime Rygoje. Tačiau pagaminome jį čia, Ukmergėje. „Baltic blue“ – mano gyvenimo svajonė“, – taip kalbėjo Rokiškio krašto garbės pilietis Angelo Frosio. „Baltic blue“, – gausaus „Rokiškio sūrio“ gaminių asortimento, kuris siūlomas naujoje firminėje parduotuvėje „Sūrio stotelė“ Ukmergėje, puošmena.

Apie tai, kaip gimsta pamėgti produktai

„Rokiškio sūrio“ Ukmergės pieninėje iškilmingai atidaryta firminė parduotuvė „Sūrio stotelė“. Ji iš toli traukia akį įspūdingu dizainu sūrio motyvais. Tad skubėdami judriu keliu, tikrai nepravažiuos pro šalį. Parduotuvėje  – ne tik platus įvairiausių įmonės gaminių, kurie į parduotuvę keliauja tiesiai iš cechų, asortimentas, bet ir galimybės susipažinti iš arčiau, kaip gimsta pirkėjų pamėgti pieno produktai. Kol rinksis pieno produktus iš šaldytuvų ar su jais stovės belaukdami savo eilės, pirkėjai galės pasigrožėti įvairiausių sūrių, varškės ir kitų produktų gamybos detalėmis. Ar kas galėtų pagalvoti, kad kasdienių produktų gamybos procesas gali būti toks įdomus ir įtraukiantis.

Apie investicijas

Kodėl Ukmergėje atidaryta „Sūrio stotelė“ – firminių „Rokiškio sūrio“ bendrovės gaminių parduotuvė? Bendrovės direktorius Dalius Trumpa neslepia: tiki šios parduotuvės sėkme. Prie pat judraus kelio, iš Kauno vedančio į Uteną, Anykščius, Rokiškį, Panevėžį stovinti parduotuvė, tikima, pritrauks ne tik ukmergiškių, bet ir per šį miestą keliaujančiųjų dėmesį. Kaip sakė direktorius, idėjos sumanytojas –  „Ukmergės pieninės“ vadovas Vytautas Lapė.

Kiek kainavo parduotuvės įkūrimas, D. Trumpa nedetalizavo, tačiau prasitarė, kad lyginant su visomis AB „Rokiškio sūris“ investicijomis, tai nėra didelė investicija. Ar galima tikėtis, kad panašios parduotuvės atsiras ir Rokiškyje? Juk rokiškėnai dar prisimena kitados jų buvus net dvi: vieną pačioje įmonėje, o kitą – miesto centre. Pašnekovas teigė nenorintis užbėgti įvykiams už akių: artimiausiuose įmonės plėtros planuose naujų parduotuvių steigimas nenumatytas. Tačiau „Sūrio stotelės“ sėkmė galbūt paskatintų tuos planus pakoreguoti...

Tarsi didelė širdis

Po iškilmingo atidarymo parduotuvėje pilna klientų. Ukmergiškiai ir miesto svečiai nepraleido progos užsukti į parduotuvę, pasigrožėti čia vykstančia švente. O joje – smagi muzika, šokiai, vaišės, simpatiškos karvutės, papuoštos varpeliais ir užrašais. O šalia jų... tikra gyva karvutė, užsukusi paviešėti pas pienininkus tiesiai iš Ukmergės laukų. Daugiausia džiaugsmo ji suteikė lopšelio-darželio „Žiogelis“ vaikams, kurie „Sūrio stotelės“ atidarymui paruošė rimtą koncertinę programą. Kaip teigė mažylių auklėtojos, „Rokiškio sūris“ ir Ukmergės pieninė nuo mažų dienų žinomi šio miesto vaikams.

Juk „Rokiškio sūris“ garsėja plačia veikla: bendraujama su mokyklomis, darželiais. „Mūsų draugystė ilgalaikė. Smagu, kad turime tokį draugą“, – kalbėjo darželio auklėtojos. Ir už gražų pasirodymą vaikai gavo ne tik didžiulį krepšį sūrelių, bet ir progą pamatyti, kaip jie gaminami – ekskursiją į įmonę.

Kasmet Ukmergės pieninėje rengiami miesto mokyklų vyresniųjų klasių moksleivių, besidominčių gamtos mokslais, susitikimai su menininku, sūrių kūrėju A. Frosio, sulaukiantys didelio dėmesio.

Tad nenuostabu, kad menininkas, sveikindamas susirinkusiuosius į šventę, akcentavo parduotuvę puošiantį simbolį: iš drugelių sudėliotą didžiulę širdį. „Širdis yra simbolis. Mes visi kilę iš širdies. Mylinčios mamos širdies. Širdis, kol gyva, niekada nemiega ir nesustoja. Ji per naktį plaka maždaug 30 tūkst.kartų. Lietuva – tarsi širdis: stipri, gyvybinga, atvira. „Rokiškio sūris“ – didelė atvira širdis, pripildanti mūsų širdis didelių dalykų. „Rokiškio sūris“ iš pieno pagamina meno kūrinį – sūrį. Jame esančios daugybė naudingųjų medžiagų prisideda prie mūsų gyvybingumo ir geros savijautos. Naujoje parduotuvėje – meno kūrinys iš gamtos. Gausybė skanių, sveikų, natūralių maisto produktų iš gamtos“, – kalbėjo A. Frosio.

Po šio trumpo sveikinimo visi šventės dalyviai buvo pakviesti prie vaišių stalo, nukrauto Ukmergės pieninėje pagamintais gardžiausiais pieno produktais. „Vienintelė išimtis – kietasis sūris „Rokiškio Grand“ į Ukmergę atkeliavęs iš Rokiškio“, – pristatydamas gausų stalą kalbėjo „Rokiškio sūrio“ direktorius D. Trumpa.

Populiariausias Europoje desertas

Lietuviai pelėsinį sūrį įpratę valgyti įvairiai: mėgautis juo vienu, derinti su vynuogėmis ar riešutais. Tokių derinių buvo ir ant šio gausaus vaišių stalo. Tačiau savo kūrinį „Baltic blue“ A. Frosio mokė valgyti neįprastai: pasidaryti patį populiariausią Europoje desertą. Jis gana paprastas: tereikia ant itališkos duonelės uždėti riekelę šio pelėsinio sūrio ir... ant viršaus negailint užtepti apelsinų džemo. Iš pradžių šventės svečiai stebėjosi tokia egzotika, tačiau paragavę visi gyrė neįprastą, skonių gama turtingą skanėstą.

Visa rinkodara – vienoje dainoje

Kol svečiai ragavo skanėstus, smagiomis melodijomis juos linksmino kapela „Bičiuliai“ iš Vilniaus. Jos muzikantai Laimutis Žemaitis (kad ir ką bylotų jo pavardė, dievagojosi esąs tikras aukštaitis iš Utenos, – aut. past.), Gintaras Paukštis ir Liutauras Milišauskas grojo smagias aukštaitiškas melodijas. O vienas kūrinys buvo skirtas specialiai šios parduotuvės atidarymui. Jame – visa parduotuvės rinkodara:

„Yra sūrio čia stotelė

Pakely, pakely.

Paragavęs šviežio sūrio

Alkanas neliksi.

 

Svečias džiaugias, kad galėjo

Ukmergėj paviešėt.

Su lauktuvėm varškės sūrio

Namiškius pamylėt.

 

Gardūs sūriai ir sūreliai

Ukmergėj, Ukmergėj,

Kas ragavo – nesgailėjo

Čia užsuks pažiūrėt“.

Kaip juokavo pašnekovai, jie už „Rokiškio sūrio“ produktus pasiryžę galvą guldyti: juos gerai žino ir mėgsta. O atvykę iš sostinės į Ukmergę, kurioje gana dažnai koncertuoja, mielai, kaip patys dainuoja, jų parveš lauktuvėms.

Angelo Frosio apie pieno produktus:

„Praėjus penkiems šimtams metų po Leonardo Da Vinči mirties, vis labiau jaučiu poreikį vystyti ir įgyvendinti didžią idėją, kurią mokytojai man perdavė studijuojant chemiją ir mikrobiologiją. Tai idėja, kad ląstelės gali padėti gydyti žmonėms sunkiai įveikiamas ligas. Su malonumu konstatuoju, kad tiek mokslininkų bendruomenėje, tiek viešojoje erdvėje įsitvirtina suvokimas, kad mūsų organizme esančios ląstelės gali pasiūlyti efektyviausią gydymą sunkioms patologijoms, tokioms, kaip, pavyzdžiui, vėžys. Mokslininkai, neseniai laimėję Nobelio premiją už pasiekimus medicinos ir fiziologijos srityje, visiems įrodė, kad imuninės sistemos ląsteles galima suaktyvinti kovai su kancerogeninėmis ląstelėmis. Mikroorganizmai per kelias valandas evoliucionuoja tiek, kiek sudėtingam organizmui, tokiam kaip žmogus, prireiktų metų ar net amžių. Atlikdamas tyrinėjimus mikrobiologijos srityje, išmokau ląstelėms suteikti atmintį ir užprogramuoti jas gaminti tam tikras medžiagas, kurios yra naudingos mūsų organizmui. Tam man pakanka pieno, natūraliai gamtoje esančios medžiagos, kurioje yra didžiausia cheminių ir mikrobiologinių elementų įvairovė. Menininkas, arba sūrininkas, naudodamas savo žinias, skystą ir greitai gendančią medžiagą paverčia į stabilią ir koncentruotą kietą medžiagą: sūrį. Taip įvyksta stebuklas.

Jau daugiau nei 30 metų „Rokiškio sūris“ vykdo projektą „Mokslomenas“, tai ugdomoji programa, kuri paremta didaktika, galinčia apjungti griežtą mokslinį požiūrį su pienininkystės meno laisve ir kūrybiškumu. Šio projekto rėmuose ketiname inicijuoti tyrimą, kurio tikslas – išsiaiškinti piene ir sūryje esančių ląstelių naudojimą vėžinių susirgimų prevencijai ir gydymui.

Šį ambicingą projektą ketinu įgyvendinti kartu su mokslininkų komanda, dirbančia su manimi. Jei bus pradėta bendradarbiauti su akredituotais tyrimų centrais ir universitetais, penkiasdešimt veiklos metų visame pasaulyje mano vykdomi tyrimai gali tapti tikru lobiu. Jau yra atlikta mokslinių tyrimų, kuomet atliekant eksperimentus in vitro ir in vivo buvo įrodytas antikancerogeninis sūryje natūraliai esančių medžiagų ir mikroorganizmų poveikis: dabar reikalinga atlikti klinikinius tyrimus su žmonėmis. Privalome išmokti naudoti gamtos bioįvairovėje slypinčius išteklius: išmokau vertinti bioįvairovę dar paauglystėje lankydamasis Lombardijos regiono fermose, kurių kiekvienoje, nors esančioje vos už kelių kilometrų viena nuo kitos, rasdavau tarpusavyje besiskiriančius mikroorganizmus“.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video