Rajono soduose pavasario šalnos gerokai paveikė obuolių derlių (0)

Publikuota: 2019-08-02 Kategorija: Verslas
Rajono soduose pavasario šalnos gerokai paveikė obuolių derlių
L. Dūdaitė-Kralikienė / Obelų šakos lūžta nuo obuolių.

Jau gerą savaitę rajono žmonės mėgaujasi pirmaisiais mūsų sodų obuoliais. Alyvinių ir kitų vasarinių rūšių obuolių derlius būtų nemenkas, jei ne keli jei... Obuolių kai kuriuose soduose lyg ir nemažai. Bet ten, kur šalnos nesunaikino derliaus, bent jau jį gerokai paženklino. O ir dėl sausros obuoliai gerokai mažesni, nei galėtų būti.

Gražesnius parduoda, prastesnius dovanoja

Per vieną dieną iš trijų obelų – 20 kibirų obuolių. Tiek savo sode pririnko viena rokiškėnė. Lyg ir neblogai būtų. Tačiau lygiai tiek pat iškeliavo į komposto dėžę. Ir ne todėl, kad alyviniai obuoliai būtų neskanūs. Tiesiog, jų niekam nereikia. Obuolių supirkėjai alyvinių obuolių nesuperka. Stovėti turguje su greitai gendančia preke rokiškėnė neturi laiko. Ji stebisi, kodėl obuolių augintojai skundžiasi, esą šie metai prasti. „Visos obelys pilnos. Net šakos lūžta“, – sakė ji. Tiesa, obuoliai dėl sausros mažesni, nei pernai. O derlius didesnis, nes pernai dvylikos obelų sode kai kurios pramečiavo. Šiemet pramečiuoja tik viena – saldinius obuolius vedanti obelis.

Turgelyje L. Šepkos parko penktadienį obuolius siūlė vos vienas prekeivis. Paklaustas, kiek kainuoja ant dėžės dugno likęs geras pusantro kilogramo obuolių, vyriškis atsakė: „Reikia? Veltui atiduosiu“. Jis neslėpė, kad geresnius, didesnius alyvinius obuolius pavyko parduoti už 0,3 Eur už kilogramą. O štai mažesnius, šiek tiek įdužusius dalina dovanų. Kad tik išmesti nereiktų. Privačių namų kvartaluose prie kai kurių vartelių atsirado dėžės dovanojamų obuolių.

Turgaus prekiautojas, paklaustas apie obuolių derlių, tik ranka moja. Šiemet obuolių netrūksta. Bet šalnų dėka jie prastesnės prekinės išvaizdos. O dėl sausros yra kone perpus mažesni.

Geriausiai šalnas atlaikė... lepiausi

Bene žinomiausi rajono sodininkai Virgilijus Bulovas su sūnumi Mariumi augina 6 ha sodų. Paklaustas, kaip vertina pirmąjį obuolių derlių, V. Bulovas neslepia, kad „derlius nulinis“. Kodėl? Nes vasarinių veislių obelų šeima tiesiog neaugina.

O štai vėlyvesnių obelų derlius yra ne toks, kokio tikėjosi. Pirmiausia, sodus tarsi ugnimi per patį žydėjimą nudegino šalnos. Tiesa, Bulovų šeimos sodams jos padarė mažiau žalos nei kaimynams. Kodėl? Nes naudojo keletą gudrybių. Tikriausiai, kelias naktis soduose laužus kūreno? „Ne. Laužas padės tik tuomet, jei nuo šalnų saugosite tik vieną obelį. Gamtos dėsniai: jei yra šalna, vadinasi, nėra vėjo. Ir laužo dūmai bei šiluma nesisklaido, kyla vertikaliai aukštyn. Tad iš laužo faktiškai nėra jokios naudos“, – paaiškino pašnekovas. O šalnų būta didelių: per patį žydėjimą sode užfiksuota 5,7 laipsnio šalčio.

Tad kokios tos gudrybės? Pirmoji gudrybė buvo pralaukus šalnas atsisakyti šakų genėjimo, palikti daugiau jaunų ūglių. Todėl obuolių buvo užmegzta daugiau, nors ir užaugo mažesni. Antroji gudrybė – nustebino pati lepiausia sodo veislė – Šampion. Ji geriausiai atlaikė visas šalnas.

O sausros sodui irgi nebuvo labai baisios: įrengta laistymo sistema. Visgi kai kurie obuoliai turi šalnų ženklų – yra kiek prastesnės, nei įprasta, prekinės išvaizdos.

O kaip gi šalnas sekėsi atlaikyti kaimyninių rajonų sodams? V. Bulovas neslėpė: obuolių žiedus šalnos nudegino Alytaus, Panevėžio, Pasvalio, Anykščių rajonų soduose...

Viskas brangsta, išskyrus obuolius

Paklaustas, kokias prognozuoja obuolių kainas, V. Bulovas atviras: nuo euro įvedimo jos nesikeičia. „Brangsta viskas, išskyrus obuolius“, – sakė jis. Pašnekovas neslepia: net ir labai sėkmingais metais beveik viskas, ką gaudavo pardavę vaisius, buvo skirta investicijoms į sodą. Kiek tarnauja sodas? Ar tai ilgalaikė investicija? Pašnekovas neslepia: sodas tarnauja maždaug 25 metus, o ypač gerai prižiūrimas – iki 30 m. Tiesa, paties pirmojo savo sodo, kuriame, kaip juokavo V. Bulovas, išbandė visas naujoves ir padarė visas sodininkams naujokams būdingas klaidas, šeima jau planuoja atsisakyti.

Kur Bulovų šeima realizuos šiųmetį derlių? Pašnekovas sako, kad realizuos patys, parduos vaisių prekiautojams, tad obuoliai keliaus ir į šalies didmiesčius. Į didžiųjų prekybos tinklų lentynas, kaip sako pašnekovas, prasibrauti nėra galimybių. Netgi į vietines ugdymo įstaigas prasimušti sudėtinga. „Pasiūliau savo produkcijos: obuolių, kriaušių, jų sulčių. Iš darželio vadovės išgirdau, kad konkurse mes, žinoma, galime dalyvauti. Bet jie pageidautų, kad vienas tiekėjas tiektų ir obuolius, ir citrusinius vaisius bei bananus. Norėčiau aš pamatyti lietuvį ūkininką, auginantį citrusinius ir bananus“, – pasakojo sodo šeimininkas.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą