Nekilnojamojo turto rinka Rokiškyje – agentai kalba apie neadekvačias kainas (5)

Publikuota: 2019-07-10 Kategorija: Verslas
Nekilnojamojo turto rinka Rokiškyje – agentai kalba apie neadekvačias kainas
Nekilnojamojo turto agentės Julita Belova (kairėje) ir Vida Burkauskienė mano, kad kai kurie savininkai gerokai pervertina savo turtą.

Nekilnojamojo turto rinka mūsų rajone rodo įdomias tendencijas. Viena vertus, dėl gyventojų skaičiaus akivaizdaus mažėjimo, turėtų daugėti laisvų butų bei namų, ir jų kainos turėtų kristi, ar bent jau neaugti. Tačiau tendencijos rodo ką kitą: jau net Juodupėje, kur kitados butai buvo pardavinėjami po litą, dabar jau ir su tūkstančiu eurų nebėra ką veikti. Žinoma, tokie skelbimai, kaip už 2 tūkst. Eur parduodamas butas Juodupės „Pentagone“, kurį ketinama griauti, yra nonsensas. O štai kaimuose sodybą jau galima gauti kaip priedą prie perkamos žemės.

Nuomos rinka perkaitusi. Nuomininkai už dviejų-trijų kambarių tvarkingą butą pasiryžę mokėti ir iki 150 Eur mėnesiui, neskaitant komunalinių mokesčių. Atrodytų, būtų naudinga tuščius butus ne pardavinėti, o nuomoti. Tačiau priimti nuomininkus, kaip matyti iš retų skelbimų, nori nedaug nekilnojamojo turto savininkų.

Namai – rimta investicija

Pasidairius po nekilnojamojo turto agentūros „Nauji vėjai“ skelbimus, matyti, kad brangiausi yra namai Rokiškyje. Už 1973 m. statytą dviejų aukštų erdvų namą Topolių gatvėje prašoma 42 tūkst. Eur. Už dviejų aukštų šiuolaikiškai įrengtą dviaukštį Kęstučio gatvėje – dukart daugiau, 95 tūkst. Eur. Pandėlyje gražus namas kainuoja apie 13 tūkst. Eur, o perpus mažesnis namelis siūlomas už 3700 Eur.

O štai ne pačios geriausios sodybą Buteikių kaime agentūra siūlo už 16 900 Eur. Tačiau „komplekte“ yra ir 3,1 ha ariamos, 2,8 ha miško žemės. Atokiame Vilkolių kaime nenaujas namas kainuoja 4200 Eur.

„Nauji vėjai“ nekilnojamojo turto agentūros direktorė Vida Burkauskienė neslepia: dirbti Rokiškio rajono nekilnojamojo turto rinkoje jai patinka. Kodėl? Nes ji gyva. Vienintelis faktorius, kuris miesto ar rajono rinkai įpučia gyvybės, yra darbo jėgos poreikis. Jei yra darbo vietų, ir nekilnojamasis turtas bus paklausus. „Šiuo atžvilgiu lenkiate ne tik Panevėžį, bet ir Šiaulius. Todėl dirbti čia malonu“, – sakė pašnekovė.

Kokie pastatai perkamiausi? Žinoma, namai ir butai. Pastarieji populiariausi 2-3 a. Perkami ir penktajame aukšte, tik kaina maždaug 5 tūkst. mažesnė. Jei 2 kambarių butas yra 2-3 aukšte, jam pirkti reikia turėti 20-25 tūkst. Eur. Jei su geru remontu, baldais, įmontuojama buitine technika, kainuos ir 30-35 tūkst. Dešimtmetį remonto nemačiusį galima nusipirkti ir už 18-20 tūkst. Eur. Už gerą 3 kambarių butą prašoma ir iki 40 tūkst.

O štai mažų miestelių, pavyzdžiui, Juodupės, nekilnojamojo turto rinka, V. Burkauskienės teigimu, yra neperspektyvi. „Kainos ir ten nėra mažos. Bet ten nėra darbo vietų. Taigi, kaip sakome, prašyti nedraudžiama“, – sako ji ir priduria, kad ten už butą 2-3 tūkst. Eur ir tai yra per aukšta kaina. Kaimuose matyti tikrasis emigracijos mastas. Sodybos –  sunkiai įperšama prekė, nes jaunimas į kaimą keltis nenori. Didžiausia viltis rasti pirkėją, kurio šaknys yra toje vietovėje: ir Lietuvoje gyvenantys, ir emigrantai mieliau perka nekilnojamąjį turtą ten, kur turi sentimentų: kaime, kuriame gyveno tėvai ar seneliai.

Mažas pasirinkimas ir aukštos kainos

Nekilnojamojo turto agentūros „XXI amžius“ agentė Julita Belova teigė, kad nekilnojamojo turto kainos Rokiškyje per aukštos. Ir kai kurių namų kaina jau pasiekė didmiesčių lygį – už nedidelį, neperprabangų namą kiek atokiau nuo Rokiškio centro prašoma 125 tūkst., už modernesnį – 139 tūkst. Tai, pašnekovės teigimu, savininkų nerealūs lūkesčiai. O kokia reali kaina už namą, į kurį nereikia jokių investicijų – tik pakuokis lagaminus? „60-70 tūkst.“, – sakė J. Belova. Tokių namų didesnė tikimybė rasti ne pačiame Rokiškyje, o aplink jį.

Reali tvarkingo dviejų kambarių buto kaina, pašnekovės teigimu, yra apie 25 tūkst. Eur. Tačiau butų rinkoje yra ir tokių, kurių ir už mažą kainą neįkiši. Tokie – butai mediniuose nameliuose miesto centre. Pasak J. Belovos, nenoriai perkami butai ir buvusiuose Taikos gatvės bendrabučiuose. Nors jie ir renovuoti, ir išlaikymas pigus, ir butai siūlomi geros būklės, tačiau atbaido vienintelis žodis „bendrabutis“.

Pandėlyje namais domimasi, kaip ir Obeliuose. Čia rinką išjudino ir rajono savivaldybė, perkanti socialinį būstą.  Su Juodupe yra kiek prasčiau: čia perka butus nebent pagyvenusiems žmonėms, kuriems jau per sunku rūpintis nuosavu namu.

Sodybos – ir veltui

Sodybų rinka taip pat gana gyva. Tik, pašnekovės teigimu, labiausiai ja domisi tie, kurie ieško ramios vietos poilsiui, arba norintieji grįžti į tėvų, senelių kraštą. Gana didelis segmentas yra tų, kurie domisi pačiu pigiausiu nekilnojamuoju turtu: perka sodybas ir už 2-3 tūkst. Eur. Populiaru sodybas pirkti išsimokėtinai, tačiau neturtingi pirkėjai susiduria su kita problema: neturi net pradinio įnašo.

Kai kur, perkant žemę, sodyba gali atitekti net dovanai. Tačiau į žemę jau reikia investuoti, ji brangsta. Atsižvelgiant į našumo balą, vienas hektaras dirbamos žemės kainuoja 2-3 tūkst. Eur.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą