Lietuvos miškų savininkai apmokestinami stipriau, nei Švedijoje (2)

Publikuota: 2019-07-16 Kategorija: Verslas
Lietuvos miškų savininkai apmokestinami stipriau, nei Švedijoje
Rokiškio Sirena nuotr. /

Naujasis LR Prezidentas Gitanas Nausėda yra kalbėjęs, kad gerovės valstybės idėją Lietuvoje norėtų realizuoti imdamas pavyzdį iš Švedijos. Paprastai Skandinavijos valstybės pristatomos kaip šalys su dideliais mokesčiais. Pasidomėjome, kokius mokesčius aplinkinėse šalyse valstybė nustačiusi privačių miškų savininkams. Ir galime iš karto pasakyti, kad abiem rankomis balsuotume už švedišką mokesčių sistemą miškams, jei politikai imtųsi įgyvendinti šios Vyriausybės programoje numatytą mokesčių pertvarką miškams. Tiktų ir kaimyninės Latvijos mokesčių sistema, o ir kitos šalys rūpinasi, kaip gauti didesnes pajamas į biudžetą iš sukuriamos pridėtinės vertės, o ne nustekenant mokesčiais miškų savininkus ir taip "skatinant" parduoti turimus miškus. Kviečiame susipažinti.

Apie Švedijoje taikomus mokesčius miškų savininkams papasakojo Lennart Ackzel, Švedijos šeimos miškų savininkų federacijos [LRF Skogsägarna -https://www.lrf.se/om-lrf/in-english/lrf-forestry/ ] atstovas, EK Miškų ir medžio kamštienos Socialinio dialogo grupės (Forestry&Cork SDG) pirmininkas.

- Bet kuris privataus miško savininkas, kaip turto savininkas, iš miško gautas pajamas gali laikyti atskiroje sąskaitoje ir 10 metų naudoti savo ūkio reikmėms (ne vien tik miškininkystei, bet ir kitoms ūkio reikmėms: pastatams, technikai, keliams ir kt.), Ir tik neinvestuota ūkyje per 10 metų pajamų dalis vėliau apmokestinama 20 proc. pajamų mokesčiu. Taip skatinami savininkai investuoti ir taip prižiūrėti kaimiškose teritorijose esančius ūkius bei gausinti juose esantį turtą;

- Švedijoje nėra taikomas žemės mokestis miško žemei (kaip ir kaimyninėje Suomijoje);

- Infrastruktūros (kelių, melioracijos ir kt.) priežiūrai ar įrengimui jokie specifiniai atskiri mokesčiai miško savininkams netaikomi, o naudojamos iš bendrųjų mokesčių į biudžetą sumokamos lėšos;

- tiesioginio apribojimo nuosavybėje turimo miško plotui NĖRA. Tačiau yra apribojimai koncentracijai, kad stambios įmonės ar koncernai netaptų dominuojantys. Tikslas- apriboti nuosavybės KONCENTRACIJĄ stambiųjų kompanijų rankose. Švedijoje jau nuo 1903 m., kuomet ši šalis priėmė pirmąjį Miškų įstatymą, galioja apribojimas, kad didžiųjų kompanijų nuosavybėje bendrai turimas miško plotas negali viršyti 25 proc. visų miškų ploto. ir jei šios įmonės/koncernai nori Švedijoje įsigyti naujų miškų, tai privalo parduoti jau esamus.

Apie Suomijoje miškų savininkams taikomus mokesčius papasakojo Suomijos centrinės organizacijos MTK Miškų direktorius Juha Hakkarainen.
-žemės mokesčio miško žemei Suomijoje atsisakyta nuo 2003 metų. Iki tol kiekvienas didesnės nei 4-5 ha miško valdos savininkas mokėjo kasmetinį mokestį (per Valstybinę mokesčių inspekciją), kuris buvo skiriamas Miško valdymo asociacijų veiklos išlaikymui ir nekomerciniams tvaraus miškininkavimo reikalams (miškininkystei, inventorizacijai, infrastruktūrai, atkūrimui, konsultavimui ir t.t.). O po 2003 m. pakeitimų, miškų savininkai savanoriškai moka narystės mokestį miško valdymo asociacijoms. 
-Suomijos miško savininkai realiai moka truputį progresinį pajamų mokestį- vidutiniškai 22-25% nuo apmokestinamųjų pajamų (svarbu- leidžiama atskaityti visas per finansinius metus patiriamas išlaidas). Palyginimui- šiaip jau pajamų mokestis nuo pajamų kitiems piliečiams yra 30-34%.
- jokių apribojimų privačioje nuosavybėje galimos įsigyti miško žemės plotui.

Apie Latvijoje privačių miškų savininkams taikomus mokesčius papasakojo Latvijos miško savininkų asociacijos atstovė Aiga Grasmane:
- jei miško savininkas parduoda rąstus- taikomas 5 % GPM;
- jei parduoda “stačių mišku”, t. y. Medžius išsikirtimui- taikomas 7,5% GPM. 
Tad, nors teorinis GPM dydis yra 10% , bet papildomai išlaidų įrodinėti nereikia ir aukščiau įvardinti mokesčio aktualūs tarifai pritaikomi automatiškai.
- miško žemė Latvijoje apmokestinama, tačiau mokesčio dydis neženklus, mokestis netaikomas, pavyzdžiui, spygliuočių medynams net iki 40 metų amžiaus, didelei daliai miškų saugomose teritorijose.

Apie mokesčius miško žemei Čekijoje ir Slovakijoje papasakojo ing. Stanislav JANSKÝ, Čekijos privačių ir savivaldybių miškų asociacijos (Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů SVOL, http://www.svol.cz/kdo-jsme/nasi-lide/) vice-pirmininkas.

- abejose valstybėse miško žemei taikomas labai simbolinis ~3 Eur/ha mokestis, taikomas visai miško žemei (tiek kirtavietės, tiek ir brandiems). Yra atleidžiami nuo mokesčio griežtai saugomose teritorijose esantys miškai, bažnyčios ir kt. Mokestis patenka savivaldybems, kurios paskui tvarko kelius ir kt.

- nuosavybėje galimas įsigyti asmeniui miško plotas neribojamas. Didžiausias miško savininkas S. Jansky apylinkėse- bažnyčia (~40 tūkst. ha)

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video