Krovinių ekspedijavimas ir transporto logistika - kuo skiriasi? (0)

Publikuota: 2021-01-19 Kategorija: Verslas
Krovinių ekspedijavimas ir transporto logistika - kuo skiriasi?
Asociatyvi nuotr.

Nuolat tobulėjančios technologijos ir naujų paslaugų atsiradimai į mūsų gyvenimą įneša daug naujų, dažnai nežinomų sąvokų. Žinoma, visų jų žinoti tikrai nereikia, tačiau jeigu domitės,  dirbate arba jums reikalinga pagalba specifinėje srityje, profesinių sąvokų išvengti yra sudėtinga. Vienas iš tokių pavyzdžių - ekspedicijos paslaugos. Vieni gali visiškai nenusimanyti kas tai per paslaugos, o kiti susieti jas su logistika. Iš dalies pastarieji  būtų teisūs, tačiau visgi nereikėtų painioti arba tapatinti šių sąvokų.

Ekspeditoriaus darbo specifika

Viena žymiausių Pabalčio šalyse krovinių ekspedijavimo paslaugas teikiančių įmonių yra Baltic Logistic Solutions. Ir nors pavadinimas gali sufleruoti apie logistiką, tačiau ekspeditoriai atlieka tikrai ne visas funkcijas, kurios atitenka logistikos darbuotojams. Ieškant panašumų galima išskirti pakankamai artimą krovinių ekspedijavimui sritį - transporto logistiką.

Darbai už kuriuos atsakingi ekspeditoriai

Taigi, pagrindinės ekspeditorių užduotys prasideda nuo tinkamos technikos pasirinkimo atsižvelgiant į būsimą krovinį. Nors neretai yra naudojamas tas pats transportas daugumai krovinių, tačiau pasitaiko ir specifinių užsakymų, kai technikai reikia skirti kiek daugiau dėmesio. Parinkus tinkamą krovinių gabenimo transportą, lieka kelionės maršruto nustatymas. Čia reikia atsižvelgti į kelis skirtingus aspektus - kelionės atstumą ir laiką per kurį jis bus įveiktas. Taip pat iš anksto planuojami ir sustojimo taškai jeigu yra numatoma, kad reikės papildyti ar apkeisti krovinius. Nereikėtų pamiršti ir įvairių dokumentų forminimo - būtent ši darbo dalis yra išskirtinai būdinga tik ekspeditoriams.

Daugiafunkcinės pareigos

Pasitaiko, kad ekspeditoriai atlieka ir vairuotojo vaidmenį bei rūpinasi krovinio pristatymu iš taško A į tašką B. Visos kelionės metu jie taip pat dar palaiko ryšį su operatoriumi ir informuoja apie esamas sąlygas bei iškilusias problemas. Dažniausiai tai būna informacija apie krovinio būklę ar ataskaita apie nuvažiuotą atstumą. Taip pat dažnai aptariamas kelionės planas ar net sprendžiamos pakankamai rimtos problemos, kurių iš anksto numatyti tiesiog neįmanoma. Taigi, šiuo atveju darbuotojas nėra vien tik vairuotojas, kuris negalvodamas apie jokius kitus aspektus rūpinasi tik technine transporto dalimi. Būtent tai ir yra esminis skirtumas tarp logistikos ir krovinių ekspedijavimo.

Transporto logistikos užduotys

Transporto logistikos specialistai yra atsakingi už išsamią transportavimo analizę ir optimalaus varianto parinkimą. Tačiau tai tik apibendrintas jų veiklos apibūdinimas. Žinoma, jų krovinio kelionės planavimas taip pat prasideda nuo geriausiai konkrečiam atvejui tinkančios transporto priemonės parinkimo ir kelio, kuriuo bus vykstama planavimo. Tačiau prisideda ir kitos papildomos užduotys - pakeliui esančių saugojimo aikštelių bei sandėlių parinkimas ir įtraukimas į bendrą maršrutą. Taip galiausiai gaunamas ne tik tikslus maršrutas, bet ir numatomas konkretus kelionės laikas. Priešingai negu ekspeditoriai, logistikos darbuotojai dažniausiai neužsiima dokumentų rinkimu bei jų tvarkymu. Žinoma, kartais tai pasitaiko, tačiau tai būna tik išimtiniais atvejais.

Ekspedijavimo paslaugos - didelis “popierizmas”

Nors daugeliui gali pasirodyti, kad ekspedijavimo paslaugos yra tik krovinių pristatymas, tai nėra visiška tiesa. Tam, kad krovinys pasiektų galutinį tikslą, kelionės metu tenka pasirūpinti daugybe papildomų aspektų, tokių kaip dokumentų tvarkymas ir jų rengimas ir pan. Su tuo nesusidūrusiems gali atrodyti, kad tai nėra labai sudėtingas darbas, tačiau realybė šiek tiek kitokia. Tam, kad galėtum legaliai ir tinkamai gabenti krovinius reikia pasirūpinti leidimais, draudimu ir kitais svarbiais dokumentais. Taip pat priklausomai nuo konkretaus atvejo, gali būti reikalingi įvairiausi dokumentai, be kurių kelionė neįvyktų sėkmingai. Visa tai yra kasdieninė ekspeditorių darbo dalis ir būtent dėl teisinių formalumų, kuriems reikia skirti nemažai laiko ir turėti pakankamai žinių, nemaža dalis bendrovių kreipiasi į šios srities specialistus, kad šie užtikrintų sklandų krovinių gabenimą.

Svarbu atskirti sąvokas

Taigi, iš pirmo žvilgsnio panašioje srityje dirbantys žmonės neretai atlieka gana skirtingas funkcijas, todėl ir teikiamas paslaugas suvienodinti nereikėtų. Su krovinių pervežėjais tapatinami ekspeditoriai neužsiima vien sėkmingu ir efektyviu krovinio pervežimu. Savo darbo metu jie rūpinasi visais reikalingais svarbiais dokumentais, gabendami krovinį bendrauja ir derina visus kylančius klausimus su operatoriumi ir taip užtikrina sklandų ir efektyvų krovinių ekspedijavimą.

 

Užs. nr. 1236.

Dalintis naujiena

Sponsored Video