Javapjūtė – nedosni ir žemė, ir supirkėjai (3)

Publikuota: 2019-07-29 Kategorija: Verslas
Javapjūtė – nedosni ir žemė, ir supirkėjai
L. Dūdaitė-Kralikienė / Nors kombainai jau daugiau nei savaitę dūzgia rajono laukuose, eilės prie elevatorių dar netįsta.

Jau antra savaitė rajono laukuose dūzgia kombainai. Tačiau prie elevatorių, kaip ankstesniais metais, dar netįsta „kilometrinės“ eilės. Apie tai, kaip sekasi rajono ūkininkams javapjūtės darbai, „Rokiškio Sirena“ klausė Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos vadovę Liną Meilutę-Datkūnienę. Ji atvira: nedosni šiemet ir žemė, ir grūdų supirkėjai: kainos kol kas, lyginant su praėjusiais metais, mažesnės maždaug 50 Eur už toną.

Ir derlius, ir kainos mažesnės
Birželio pabaigoje vykusiame rajono tarybos posėdyje, kuriame buvo svarstomas ūkininkų prašymas dėl sausros skelbti ekstremaliąją situaciją, buvo atvirai kalbama: javai subrendę, javapjūtę reiktų pradėti jau pirmosiomis liepos dienomis. Tačiau pirmieji kombainai į laukus išvažiavo tik prieš geros pusantros savaitės. Kodėl? Rajono ūkininkų sąjungos vadovė paaiškino, kad javapjūtę nutolino užslinkę lietūs. Tačiau, nors ir pradėta, galima sakyti, laiku, didelio džiaugsmo ji žemdirbiams neneša. Pašnekovės teigimu, grūdai, nors ir sausi, byra mažyčiai, tad derlius prastesnis, nei pernai. Žinoma, nuostoliai priklauso nuo žemės našumo, nuo auginamų javų veislių, tačiau neabejotinai derlius bus ne rekordinis, o gerokai prastesnis, nei turėtų būti.
Kai kuriose rajono vietose, pavyzdžiui, Panemunėlio seniūnijoje, permainingi orai padarė ir daugiau žalos: ištisi plotai išguldytų javų. Kaip tai atsilieps ūkininkams? „Lietus, škvalas rajoną siaubė netolygiai. Kai kur biro kruša, kai kur tik vos vos palijo. Taigi, ne visame rajone laukuose išguldyti javai“, – sakė L. Meilutė-Datkūnienė. Aišku, ten, kur praėjo stichijos, pjauti derlių sudėtingiau.
Keista, tačiau prie rajono elevatorių dar nesidriekia sunkvežimių ir traktorių eilės. Kodėl? Ar kalti permainingi orai? Pašnekovės teigimu, daugelis ūkininkų, kurie turi sąlygas laikyti grūdus, vežti jų supirkėjams neskuba. Priežastis – mažos kainos. Jos teigimu, supirkėjai šiemet moka vidutiniškai maždaug 50 Eur mažiau už javų toną, nei pernai.
Tačiau, visgi, netrukus grūdus vežančiųjų į elevatorius gretos turėtų išaugti: mat javų ant lauko ilgai nepalaikysi. Skubėti į laukus žemdirbius skatina ir permainingi orai.

Kam pradžia, kam pabaiga
Įdomu tai, kad per šv. Oną senovėje jau buvo faktiškai nuimtas visas javų derlius. O dabar prieš šią šventę javapjūtė tik įsibėgėja. Kodėl taip yra? Atsakymas paprastas: senovėje augintos kitos javų veislės. Kviečiai ir rugiai subręsdavo liepos pradžioje, jiems nuimti ūkininkai turėdavo, priklausomai nuo orų, pusantros-dvi savaites. Įskaitant tai, kad javai buvo pjaunami rankomis, tekdavo spėriai suktis. Mat laiku nenupjautų javų grūdai tiesiog išbyrėdavo dirvon.
Dabartinės veislių javai ne tik derlesni, bet ir subręsta pora savaičių vėliau, todėl šv. Onos šventės metu ragaujama tik pirmoji naujo derliaus duona.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video