Švietimo pažangos programos TŪM gyliai: kas, kaip ir kiek (0)

Publikuota: 2024-03-06 Kategorija: Švietimas
Švietimo pažangos programos TŪM gyliai: kas, kaip ir kiek
Rokiškio Sirena nuotr. / A. Laužadžio teigimu, savivaldybė nesikiša į skirstymus, kas kokias edukacijas gaus. Mokyklos pačios parenka, kuriai moksleivių grupei kokios edukacijos bus skiriamos.

Po truputį rajono ugdymo įstaigose startuojant švietimo pažangos programoje „Tūkstantmečio mokyklos“ (TŪM) numatytoms veikloms, joje dalyvaujančių mokyklų bendruomenėms, konkrečiau – tėveliams, ima kilti klausimų.

Trumpai

Vieni pirmųjų praėjusios savaitės pabaigoje pagal programą TŪM užsiėmimus organizavo Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazijos pedagogai, pradinukams (1-4 klasių moksleiviams) pasiūlę šokio teatro „Dansema“ edukaciją. Tačiau, nors teatro vizitas traktuojamas, kaip didžiulį finansavimą turinčio projekto TŪM veikla, net 3 iš 4 dalyvavusių klasių už edukaciją turėjo susimokėti.

Dar tą patį penktadienį „Rokiškio Sireną“ pasiekė vienos mamos klausimas – kodėl jos vaiko klasė mokėjo po 5 eurus? Pasirodžius straipsniui apie J. Tūbelyje vykusią „Dansemos“ edukaciją, analogiškų klausimų buvo dar trys.

Atsakydama į klausimą progimnazijos direktoriaus pavaduotoja pradiniam ugdymui Liucija Varnienė tąkart patvirtino, kad apmokėjimas iš TŪM programos lėšų bus tik vienai edukacijoje dalyvavusiai klasei, nes yra skirta suma ir progimnazija ją išnaudojo, daugiau neturi.

Giliau...

Rokiškio rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo Aurimo Laužadžio paprašėme kiek išsamiau paaiškinti TŪM esmę, šiandieninę projekto padėtį ir pakomentuoti situaciją su šokio teatro „Dansema“ vykdyta edukacija J. Tūbelio progimnazijoje.

Ar jau pasirašyta rajono savivaldybės ir TŪM projekto administratorių sutartis, dėl finansavimo? Po vasario mėnesio pradžioje įvykusio pristatymo viešnios iš TŪM atstovybės minėjo, kad sutartis bus pasirašyta „visai netrukus“.

 – Dėl TŪM jau yra pasirašyta jungtinė veiklos sutartis „Įgyvendinant projektą TŪM 2“. 2 reiškia antrą etapą.

 – Koks finansavimas jau yra gautas ar dar laukiama?

 – Iš viso projekto finansavimui skiriama 1,5 mln. eurų be PVM. Kol kas finansavimas negautas, tik susitarta, dėl avansinio mokėjimo – trečdalio viso projekto lėšų. Avanso labai laukiame, tikėjomės, kad gausime anksčiau, bet kol kas lėšos dar nepervestos. Avansas projekto dalyviams svarbus todėl, kad daugiausia priemonių įgyvendinti numatyta pirmaisiais projekto metais, t. y. 2024-aisiais. Šiemet suplanuotoms priemonėms, infrastruktūrai ir veikloms numatyta net du trečdaliai viso projekto lėšų. Projektas tęsis daugiau kaip porą metų ir baigsis 2026-aisiais I-ą ketvirtį.

Projekte dalyvauja 5 mokyklos – ar visoms joms bus dalinama tolygiai, vienodos sumos? Jei ne, o įtariu, kad ne, pagal ką bus apskaičiuojama kam kiek ir ko reikia?

– Mokyklos nėra proporcingos savo dydžiu, apimtimis, mokinių skaičiumi, todėl ir lėšos dalijamos atsižvelgiant į tai. Be to, dalis iš šių 5 mokyklų dalyvavo kitose programose ir yra gavę lėšų pagal kitas programas. Pavyzdžiui, Kamajų Antano Strazdo gimnazija yra gavusi daug lėšų iš „Kokybės krepšelio“ programos ir galėjo atsinaujinti priemones bei materialinę bazę. Todėl pagal TŪM programą jie gavo mažai pinigų. Be to, TŪM projekte dalyvaujančios rajono mokyklos parengė priemonių ir veiklų planus: lėšos skiriamos konkretiems planams įgyvendinti. Mokyklos iš pradžių susidėliojo kur kas didesnius poreikius, viršijančius projekto vertę, todėl tartasi bendrai, ką galima sumažinti, ką būtina išlaikyti. Dalis priemonių netiko pagal projekto turinį – neatitiko projekto sričių – lyderystės, įtraukiojo ugdymo, kultūrinio ugdymo ir STEAM ugdymo. Neatitinkančias šių krypčių veiklas iš projekto teko išbraukti. Visos, kurios liko, yra susiplanuotos pačių mokyklų.

Prašau šiek tiek detaliau ir paprasčiau išdėstyti, kam pirmiausia bus skiriami projekto pinigai: nuo ko pradėsite – infrastruktūra ar programų įgyvendinimas?

 – Iš tikrųjų viskas vyksta lygiagrečiai. Vis dėlto, infrastruktūrai sutvarkyti ir priemonėms įsigyti pirkimai bus vykdomi anksčiau, nes be viso šito nebus galima vykdyti suplanuotų projekto veiklų. Žodžiu, nesusitvarkius infrastruktūros, neįsigijus reikiamų priemonių, tiesiog, nebus galima įgyvendinti numatytos programos. Infrastruktūra tvarkoma ir priemonės bus perkamos šiais metais, numatyta šiuos pirkimus šiais metais ir užbaigti.

Skamba labai gražiai: projekte dalyvauja 5 rajono mokyklos. Suprantu kalbant apie infrastruktūros gerinimą, kai naudosis visa bendruomenė. Tačiau kalbant apie edukacijas, programas, net pedagogų išvykas stažuotis – tikrai ne visa bendruomenė dalyvauja. Kaip atrenkama, kas gaus finansavimą pagal TŪM projektą, o kas dalyvaus savo lėšomis?

Prašau pakomentuoti ir šį atvejį J. Tūbelio progimnazijoje. Kokiais kriterijais vadovaujantis buvo atrinkta ta viena klasė, kuri dalyvauja pagal TUM projektą?

– Savivaldybė nesikiša į skirstymus, kas kokias edukacijas gaus. Mokyklos pačios parenka, kuriai moksleivių grupei kokios edukacijos bus skiriamos. Specialiai tam mokyklose sudarytos darbo grupės.

Kalbant apie konkretų atvejį J. Tūbelio progimnazijoje, šiai veiklai buvo prašoma daugiau lėšų, negu numatyta pagal programą, todėl šokio teatro „Dansena“ edukacijų apimtis buvo gerokai sumažinta. Sprendimą kuriai J. Tūbelio progimnazijos klasei skirti šias edukacijas priėmė progimnazijoje sudaryta kultūriniam ugdymui skirta darbo grupė. Ji parinko vieną klasę, kuri edukacijas gavo nemokamai, tačiau, kai bus vykdomos kitos veiklos, turės būti parenkamos vis kitos klasės. Edukacijos nebus visuotinės, bet skirtos vis kitoms moksleivių grupėms, kad niekas neliktų nuskriaustas.

Bet kiek žinau, J. Tūbelio progimnazijoje kitos klasės buvo apklaustos, ar norėtų pasinaudoti šokio teatro „Dansena“ edukacijomis prisidedant savo lėšomis. Keturios klasės pranešė, kad nori ir sutinka prisidėti savo pinigais. Kiek girdėjau, vaikai noriai dalyvavo ir liko patenkinti.

– Ieškant ir perkant paslaugą, yra suma numatyta tik vienam projekto dalyviui, bet paslaugos pardavėjui suma – per maža, atvykti „neapsimoka“ ir reikalingi papildomi klientai (minėtu atveju už edukaciją sumokėję kitų klasių vaikų tėvai), ar galima tada apskritai pirkti ir traktuoti, kad pardavėjas yra TŪM projekto dalyvis? Apskritai, ar gali TŪM projekte dalyvauti paslaugų pardavėjai, finansavimą savo veikloms įgyvendinti gaunantys pagal kitus projektus, pvz.: Kultūros tarybos skirtą finansavimą veiklos sklaidai?

– Yra TŪM koordinatoriai, kurie atstovauja keturias projekto kryptis (lyderystės, įtraukusis ugdymas, kultūrinis ugdymas, STEAM ugdymas), jie vykdo pirkimus ir žiūri, kuris tiekėjas geriausiai atitinka perkamą paslaugą. Yra viena svarbi sąlyga – projekto partneriai negali už pinigus dalyvauti įgyvendinant veiklas: t. y. iš jų negalima pirkti paslaugų. Jie gali teikti paslaugas tik nemokamai. O partnerių yra labai daug: ir Rokiškio rajono savivaldybės Švietimo centras, ir rajono biblioteka, ir krašto muziejus bei daug kitų. 

– Dėkoju už atsakymus.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video