Pamoka prie ,,šepkiškos‘‘ eglutės: mitologija, tautodailė ir skaičių magija (3)

Publikuota: 2018-12-22 Kategorija: Švietimas
Pamoka prie ,,šepkiškos‘‘ eglutės: mitologija, tautodailė ir skaičių magija

Paskutinę besibaigiančių metų mokslo dieną Rokiškio Senamiesčio progimnazijos 6b klasės mokiniai rinkosi prie miesto eglės. Čia vyko netradicinė lietuvių kalbos ir literatūros pamoka ,,Rokiškio šv. Kalėdų eglutė  kaip Pasaulio – Gyvybės medis‘‘, kurią vedė mokytoja Žėrutė Semaškienė. Pamokoje sužinojome, kad senovės kultūros įsivaizdavo pasaulį kaip medį, augantį žemės centre. Medis buvęs didelis: jo viršūnė siekusi dangų, o šaknys besiraizgiusios  giliai po žeme. Pasirodo, kad taip pasaulį įsivaizdavo ir garsusis mūsų krašto dievdirbys Lionginas Šepka.  Šio tautodailininko atminčiai  Rokiškio šv. Kalėdų eglutė ir sumanyta. Išsiaiškinome, kad medžio drožėjas Lionginas Šepka labai mėgo kurti medines egles, kurių šakose žydėjo žiedai ir ulbėjo paukščiai. Mūsų aplankyta Kalėdų eglė, stovinti Rokiškio krašto muziejaus kieme, padabinta mediniais paukščiais, kokius temokėjo išdrožti Lionginas Šepka.

Pamokoje kalbėdami apie Pasaulio-Gyvybės medį išsiaiškinome, kodėl svarbu žmonėms metų sandūroje apmąstyti atliktus darbus, prisiminti sutiktus žmones. Pasirodo, kad senovėje žmonės tikėjo, jog tik padėkojęs gamtai ir Pasaulio kūrėjui gali sulaukti malonių - išvengti nederliaus, ligų, nelaimių. Senovėje Pasaulio-Gyvybės medis jungė gyvuosius ir mirusiuosius, praeitį ir dabartį. Labai simboliška, kad Rokiškio Kalėdų medžio viršūnėje – skrendantis paukštis. Išsiaiškinome, kad jis – vienas mylimiausių Liongino Šepkos  kūrybos personažų. Paukštis ne tik simbolizuoja kūrybos pradą žmoguje, bet ir yra perdavėjas to, ko žmogus nemato, bet jaučia turintis – savo dvasinį pasaulį. 

Pamokos pabaigoje skaičiavome medinės grandinės, puošiančios apatinį Kalėdų  eglės vainiką, žiedus. Jų – šimtas dešimt.  Senovėje tikėta,  kad bet koks pasikartojančių elementų skaičius Pasaulio-Gyvybės medyje turėtų būti lygus žmogaus amžiui. Gražus sutapimas ar Kalėdinė skaičių magija, kad ,,šepkiška‘‘ Rokiškio Kalėdų eglutė, primena ne tik patį liaudies kūrėją, bet ir jo amžių – nuo Liongino Šepkos gimimo skaičiuojame šimtą vienuoliktus metus.     

      

Vilnera Paužaitė ir Vitalija Valainytė,

Rokiškio Senamiesčio progimnazijos 6b klasės mokinės

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą