Mokytojų streikas: apie skaudžiausias problemas (51)

Publikuota: 2019-11-28 Kategorija: Švietimas
Mokytojų streikas: apie skaudžiausias problemas

Lapkričio 28-oji – mokytojų streiko diena. Mūsų rajone 8-10 val. įspėjamojo streiko metu buvo užvertos 9 iš 15 rajono mokyklų durys. Rajono švietimo darbuotojų profsąjungos lyderio Eriko Gaigalo teigimu, iš didesniųjų nestreikavo Juozo Tūbelio progimnazija, Pandėlio gimnazija, mokykla-darželis „Ąžuoliukas“. Neatmetama galimybė, kad kitą savaitę mokytojai skelbs jau ilgesnį streiką.

„Deadline“

„Deadline“ arba kitaip dedlainas bet kurios įstaigos ar įmonės darbuotojams žinomas kaip data, iki kurios mirk-gyvenk reikia atlikti darbą. Mokytojams „deadline“ jų reikalavimams iškelti ir išsikovoti, kad jie būtų įgyvendinti – gruodžio 10-oji. Mat iki šios dienos turi būti patvirtintas valstybės biudžetas.

Taigi, ankstų rytą Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinyje tamsu. Šviesa tik keliuose languose, pažymėtuose iškaba „Streikas“. Įprastai triukšminga mokykla šįsyk tyli. Jos koridoriuose vos pora anksčiau atėjusių moksleivių. Moksleiviai streiku džiaugėsi: buvo galimybė ilgiau pamiegoti.

Pedagogai, susibūrę jaukiame foje, su arbatos puodeliais. Veiduose – nelinksmos šypsenos. Iš vienos pusės, lyg ir gera susiburti draugėn, pasikalbėti apie tai, kas skauda jau kelis dešimtmečius. Tačiau tik pasikalbėti. Kaip sako rajono švietimo darbuotojų profsąjungos lyderis E. Gaigalas – šio streiko tikslas yra atkreipti dėmesį į švietimo problemas. Tačiau ir jis pats, ir pedagogai, ir „Romuvosׅ“ padalinyje apsilankęs rajono meras Ramūnas Godeliauskas bei vicemeras Tadas Barauskas puikiai supranta, kad vien dėmesį atkreipti neužteks.

Ir mokytojai, mandagiomis užuominomis, kad jiems streikas patiko, klausė, kada gi bus sulaukta jo tęsinio. Mat akivaizdu, kad dvi pamokas trukusi „dėmesio atkreipiamoji“ akcija didelių dividendų neduos.

E. Gaigalas patvirtino, kad ruošiamasi kur kas rimtesniam streikui. Kada jis bus? Kaip mokytojai juokavo, „iki Kalėdų“? E. Gaigalas paaiškino, kad streikas galimas kitą savaitę. Mat streiko „deadline“ yra iki gruodžio 10-osios: tądien turi būti patvirtintas valstybės biudžetas. O jei iki to laiko streikas nebus surengtas, vėliau jo organizuoti nebebus jokios prasmės.

Kodėl nestreikuoja kai kurios mokyklos? Atsakymas paprastas: ne visose yra įkurtos profsąjungos.

Reikalavimai – plika akimi matomi

Kokie streikuotojų reikalavimai? Jie kaip ir kasmet: algų kėlimas, švietimo sistemos raida. Išvertus į žmonių kalbą, problemos matomos plika akimi. Kitąmet penkiasdešimtmetį švęsiančiam „Romuvos“ padaliniui reikia elementarių dalykų: glaisto, dažų apsilaupiusioms sienoms. Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos direktorė Diana Guzienė neslepia: dėl savo nuolatinių prašymų rajono savivaldybėje jau tapusi galvos skausmu.

Ji atvira: šiomis dienomis gimnazistai laimėjo labai daug svarių apdovanojimų matematikos, astronomijos olimpiadose ir konkursuose. O olimpiadininkus ruošiantiems mokytojams vienintelė galima paskata – rožė ir pagyrimo raštas. Nes premijoms pinigų nėra. Pašnekovė neslėpė: čia netrūksta dirbančiųjų iš pašaukimo, atiduodančių viską jaunajai kartai. Deja, jiems už pastangas yra tik simbolinis ačiū.

Apie įdomias paslaugas ir teisės aktų spragas

Kol rajono vadovai pusiau juokais, pusiau rimtai kalbėjo apie kai kuriose mokyklose pusiau legaliai gyvuojančius pašalinius verslus, tokius,kaip išvežtinių gedulingųjų pietų gamyba, direktorė pabrėžė, kad didžiosios rajono mokyklos vos galą su galu suduria. Mokytojai tarpusavyje šnibždėjosi: negi tikrai kažkurioje mokykloje gali būti gaminami gedulingi pietūs, ruošiami patiekalai puotoms? Jų kolegos atitarė: tokių kalbų apie vieną mažųjų rajono mokyklų esama... Ir skaičiavo tokio „verslo“ privalumus: patalpos valdiškos, įranga valdiška, higienos leidimai – valdiški, elektra – valdiška...

Gimnazijos direktorė vardino ir kitas teisės aktų spragas, kurios leidžia kai kurioms organizacijoms už dyką naudotis mokyklos erdvėmis savo veiklai. Nors tos organizacijos net ne iš mūsų rajono, už paslaugas renka iš moksleivių pinigus. Rajono vadovai žadėjo tuo pasidomėsiantys.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą