Moksleiviai dėl COVID-19 galės tirtis ir greitaisiais antigenų testais (0)

Publikuota: 2021-05-05 Kategorija: Švietimas
Moksleiviai dėl COVID-19 galės tirtis ir greitaisiais antigenų testais
Rokiškio Sirena nuotr. / Mokykla

Nuo šiol šalies mokyklos galės rinktis dar vieną naują profilaktinio testavimo būdą – savikontrolės tyrimus. Mokiniai nuo šiol tirtis dėl COVID-19 galės greitaisiais antigenų testais, trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Jos teigimu, mokiniai galės tirtis prižiūrimi atsakingų mokyklos darbuotojų.

„Profilaktinio testavimo galimybių plėtimas ugdymo įstaigose – didžiulis žingsnis pažabojant viruso plitimą. Testavimas yra būtinas tose savivaldybėse, kuriose atvejų skaičius yra didesnis nei 200 atvejų šimtui tūkstančių gyventojų per 14 dienų“, – rašoma pranešime.

Ugdymą planuojančios atnaujinti mokyklos administracija informuoja mokinių tėvus, globėjus ar rūpintojus apie testavimo metodus, jų tikslus, atlikimą. Testavimas nėra privalomas – tėvai gali pasirinkti, ar sutikti, kad jų vaikai profilaktiškai testuotųsi.

„Tais atvejais, kai profilaktinis testavimas ugdymo įstaigoje atliekamas kaupinių PGR metodu arba naudojant greituosius antigeno testus, tik po to, kai bus gautas mokinių tėvų, globėjų ar rūpintojų sutikimas, mokiniai ir darbuotojai ne vėliau kaip prieš 48 valandas prieš sugrįžtant į klases turi atlikti greitąjį antigeno testą mobiliajame punkte. Saugiai sugrįžti į klases gali tie mokiniai, kurių tyrimų rezultatai yra neigiami. Dėl testavimo prieš grįžtant į mokyklas taikomos išimtys toms savivaldybėms, kuriose jau buvo vykdomas ugdymas kontaktiniu būdu“, – teigia ministerija.

Vykstant ugdymui kontaktiniu būdu, mokiniai ir darbuotojai gali rinktis vieną iš trijų profilaktinio testavimo būdų. Ėminiai visiems šiems tyrimams gali būti imami pačių mokinių, savarankiškai imant ėminį iš priekinės nosies landos.

Tai greita ir nesukelianti nemalonių pojūčių procedūra –  kas 4-7 dienas kaupinių PGR metodu, kai ėminį iš priekinės nosies landos ima pats mokinys. Ėminio paėmimą prižiūri visuomenės sveikatos specialistas. Tyrimo rezultatų vertinimą atlieka laboratorija, kurioje tiriami ėminiai.

Kas 3-4 dienas greitaisiais antigeno testais, kai ėminį iš priekinės nosies landos ima pats mokinys, prižiūrimas visuomenės sveikatos specialisto, arba šią procedūrą atlieka asmens sveikatos priežiūros specialistas. Testus atlieka ir rezultatus vertina pasitelktas asmens sveikatos priežiūros specialistas.

Kas 3-4 dienas savikontrolei skirtais greitaisiais antigeno testais, kai ėminį iš priekinės nosies landos ima pats mokinys. Testus atlieka ir rezultatus vertina pats mokinys, padedant atsakingam mokyklos darbuotojui.

Gavus neigiamą tyrimo ar testo rezultatą bet kuriuo iš nurodytų profilaktinio testavimo būdų ugdymas tęsiamas kontaktiniu būdu.

Gavus teigiamą rezultatą kaupinių PGR tyrimo atveju klasė turi izoliuotis, kaupinyje dalyvaujantys mokiniai turi pasitikrinti dėl COVID-19 ligos nustatymo mobiliame punkte, registruojantis interneto svetainėje www.1808.lt arba Karštosios linijos telefonu 1808.

Asmens sveikatos priežiūros specialistui atlikus greitąjį antigeno testą mokykloje, jeigu nustatytas teigiamas atvejis, mokinys laikomas sergančiu, klasėje besimokantys vaikai turi izoliuotis.

Jeigu atlikus savikontrolei skirtą antigeno testą mokiniui įtariama COVID-19 liga, rekomenduojama atlikti tyrimą PGR metodu dėl ligos nustatymo mobiliame punkte, registruojantis interneto svetainėje www.1808.lt arba Karštosios linijos telefonu 1808. Ugdymas tokiam mokiniui organizuojamas Švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka.

Ministerija pataria, kaip vaikams iki 16 metų saugiai atlikti savikontrolės tyrimą – mokiniui ir atsakingam mokyklos darbuotojui atidžiai perskaityti antigeno testo instrukciją, mokiniui – išsiplauti rankas šiltu vandeniu ir muilu arba jas dezinfekuoti, mokiniui – paimti ėminį, o atsakingam mokyklos darbuotojui – įvertinti testo rezultatą pagal gamintojo nurodytas instrukcijas, mokiniui, esant poreikiui, padedant atsakingam mokyklos darbuotojui, saugiai supakuoti panaudotą greitojo antigeno testo rinkinį į atskirą maišelį, jį išmesti į tam skirtą uždaromą konteinerį bei atlikti rankų higieną.

Kad savikontrolės tyrimas būtų atliktas saugiai 16 metų ir vyresniems mokiniams, reikia atidžiai perskaityti antigeno testo instrukciją, išsiplauti rankas šiltu vandeniu ir muilu arba jas dezinfekuoti, paimti ėminį ir įvertinti savo testo rezultatą pagal gamintojo nurodytas instrukcijas, saugiai supakuoti panaudotą greitojo antigeno testo rinkinį į atskirą maišelį, jį išmesti į tam skirtą uždaromą konteinerį bei atlikti rankų higieną.

Mokykloje, kurioje vykdomas savikontrolės tyrimas, mokinių ugdymas galės būti organizuojamas kontaktiniu arba mišriu būdu, kai savikontrolės tyrime sutinka dalyvauti 60 proc. ir daugiau klasės mokinių. Jeigu dalyvauti tyrime atsisakys daugiau nei 40 proc. klasės mokinių, pamokos bus tęsiamos nuotoliniu būdu. 

Mokyklose testų atlikimo metu turi būtų išlaikomi saugūs mokinių judėjimo srautai ir higienos sąlygų laikymasis. Priemonėmis, kurios reikalingomis kaupinių PGR tyrimo ėminių paėmimui ir greitaisiais antigeno testais mokyklas aprūpins Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos specialistai.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video