Kraštiečio paskaita jaunimui: rokiškėnų žinios apie informacinį saugumą nustebino (5)

Publikuota: 2021-07-01 Kategorija: Švietimas
Kraštiečio paskaita jaunimui: rokiškėnų žinios apie informacinį saugumą nustebino
Lina Dūdaitė-Kralikienė / Kraštietis Tomas Kazulėnas su rajono jaunimu diskutavo aktualiausiais informacinio saugumo klausimais.

Pilietinio atsparumo inciatyvos (CRI) organizacija, kuriai vadovauja kraštietis Tomas Kazulėnas, rajono jaunimui dovanojo puikią paskaitą propagandos, dezinfomacijos, saugumo socialiniuose tinkluose tema. Tema aktuali: skaič covid epidemijos metu melagienų srautai išaugo ne procentais, o kartais.

Skirta moksleiviams ir jaunimui
Šįsyk T. Kazulėnas atvežė paskaitą apie informacinį saugumą, skirtą ir pritaikytą jaunimui. Tikslinė jos auditorija: paaugliai moksleiviai ir studentai. Tie, kurių gyvenimas virte verda socialiniuose tinkluose. Todėl informacinis saugumas yra labai aktualus.
Reikia pasidžiaugti tuo, kad jaunieji rokiškėnai šioje srityje – ne naujokai. Ypač gerai sekėsi Rokiškio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro moksleiviams. Mat jie sėkmingai dalyvauja Erasmus programos projekte „Zoom Media“ (2019-1-CZ01-KA201-061232), kurio pagrindinis uždavinys yra ugdyti jaunimo informacinį raštingumą bei kritinį mąstymą.
Jaunimas atvirai diskutavo apie aktualiausias informacinio saugumo temas: kaip patikrinti, ar žinia nėra melagiena. T. Kazulėnas, remdamasis praktiniais pavyzdžiais, pasakojo, kaip ir kur gimsta melagienos. Kaip jos skleidžiamos, kaip jos platinamos. Tai yra tikslingas ir kryptingas darbas, kurį atlieka ne tik „naudingi idiotai“, bet ir vadinamieji „trolių fabrikai“, netikrų naujienų sklaidą, kovą informacinių portalų komentaruose pavertę ištisa industrija.

Atpažinti netikrus profilius
Netikras feisbuko profilis – ne toks jau retas reiškinys. Kodėl tokie kuriami? Kai kurie tą daro nepiktybiškai, pavyzdžiui, žaidžiant kai kuriuos kompiuterinius žaidimus galima pasiekti tam tikrą sinergiją. Kiti netikrus profilius naudoja, pavyzdžiui, apsipirkti tam tikrose svetainėse. Tačiau ne visų tikslai tokie nepavojingi. Prisidengus netikru profiliu galima įvykdyti nemažai kenkėjiškos veiklos. Jaunimas atvirai pasakojo, kad kartais priėmus į draugus, kai kurie „bičiuliai“ ima elgtis neadekvačiai, pavyzdžiui, rašo įžeidžius komentarus, tyčiojasi. Bent kartą „nudegę“ iš klaidų mokosi: prieš „įsidraugindami“ tikrina kandidatų profilius.
Todėl praktinė užduotis: atpažinti netikrus profilius jaunimui buvo nesunkiai įgyvendinama. Jie kartu su T. Kazulėnu diskutavo apie universaliausius atpažinimo būdus. Jų yra bent keli. Pirmasis – kada sukurtas profilis. Jei jis sąlyginai naujas, pateikiama mažai asmeninės informacijos, nuotraukų, nedidelis draugų ir sekėjų skaičius, pateikiamos bendro pobūdžio nuotraukos, tikėtina, kad prieš jus – netikras profilis. Kai kurie „troliai“ yra pakankamai negudrūs: jie kaip savo pateikia žinomų žmonių nuotraukas, todėl ir pagal jas galima atpažinti. Dar vienas svarbus kriterijus – kiek sensacingos, skandalingos, propagandinės informacijos pateikiama: kuo jos daugiau, tuo labiau tikėtina, kad jos platinimo tikslu ir sukurtas šis profilis. Na, ir, žinoma, vertėtų patikrinti, kiek informacijos internete yra apie tą žmogų.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video