Įspėja dėl erkių: artinasi antra susirgimų banga (0)

Publikuota: 2019-08-22 Kategorija: Sveikata
Įspėja dėl erkių: artinasi antra susirgimų banga
Rokiškio Sirena nuotr. / Medikai įspėja dėl erkių: artinasi antra susirgimų banga

Nors dienos trumpėja ir kalendorinis ruduo visai ant nosies, specialistai primena, kad erkių sezonas tęsiasi iki vėlyvo rudens. Jei liepą fiksuoti pirmi susirgimai, įsivažiavus uogavimo, grybavimo sezonui, žymiai daugiau erkių „aukų“ gydytojų kabinetus užplūsta jau rugsėjį, spalį.

Šiemet erkinis encefalitas jau nusinešė dviejų žmonių gyvybes, tad keliaujančius į miškus ar pramogaujančius gryname ore specialistai įspėja išlikti budriais, pasirūpinti tinkama apranga ir apsauga.

Šiais metais Lietuvoje, ULAC duomenimis, iki birželio 1 dienos, erkiniu encefalitu jau susirgo 33 asmenys, 245 – Laimo liga. Pernai (2018 m.) Lietuvoje registruoti 384 erkinio encefalito ir 2293 Laimo ligos atvejai.

Vienas iš erkinio encefalito diagnostikos ir gydymo pradininkų Lietuvoje prof. Alvydas Laiškonis priminė, kad Lietuva, kaip ir dalis Latvijos bei Lenkijos jau seniai žinoma kaip didžiausias erkinio encefalito židinys Europoje. Šį virusą mūsų šalyje nešioja beveik 1 procentas erkių populiacijos.

„Erkinis encefalitas pavojingas tuo, kad šios ligos gydymas tėra simptominis, o pasekmės gali būti itin skaudžios: pradedant nuo miego, pažinimo sutrikimų, baigiant sunkiu paralyžiumi. Trečdalis susirgusiųjų erkiniu encefalitu lieka invalidais“, – konstatavo medikas.

Perserga nepastebima forma

Pirmiausia erkinis encefalitas pasireiškia kaip gripas.

„Kadangi vasarą šiaip juo dažniausiai niekas neserga, karščiavimas, negalavimas po kelių dienų ir praeina. Tik vėliau išsivysto antroji susirgimo banga jau su smegenų pažeidimu, kai atsiranda klinikiniai simptomai – pykinimas, vėmimas, galvos skausmai. Kai liga pasireiškia smegenų dangalų ir nervų pažeidimais, tada jau prireikia gydymo stacionare“, – aiškino A. Laiškonis.

Tačiau jis pridūrė, jog nereikia pamiršti, kad dalis perserga nepastebima erkinio encefalito forma: „Tuo galėjome įsitikinti ištyrę netoli Kauno kolektyviniuose soduose vasarą praleidžiančius asmenis. Nustatėme, kad 15 procentų žmonių turėjo antikūnų, nors net neįtarė sirgę erkiniu encefalitu. Reiškia, organizmas įveikė virusą be jokių pasekmių.“

Kita klastinga erkių platinama liga – Laimo liga. Nors antibiotikais ji gali būti visiškai išgydoma, laiku nepastebėta žmogų gali invalidizuoti ne ką mažiau – pakenkti daug sistemų: nervų, širdies, sąnarių. Tačiau A. Laiškonis įspėjo, kad net 50 proc. atvejų raudona dėmė aplink įkandimo vietą, paprastai įspėjanti apie Laimo ligą, neatsiranda.

„Todėl pabuvus gamtoje, miške ir kilus įtarimui pas gydytoją apsilankyti ir atlikti tyrimus reikia ne anksčiau kaip po mėnesio. Nes maždaug tik po tiek laiko atsiranda ligą parodantys antikūnai. Jei žmogus ateina išsitirti iškart po erkės įkandimo, atsakymas gali suklaidinti gydytojus. Erkinio encefalito inkubacinis periodas – nuo savaitės iki mėnesio“, – kalbėjo A. Laiškonis.

Laimo liga užsikrėsti galima ir vartojant nevirintą užkrėstų gyvulių pieną.

Specialistai primena, kad veiksmingiausia priemonė nuo erkinio encefalito – vakcinacija. Nors geriausia skiepytis vasario pabaigoje–kovo pradžioje, pasiskiepyti ir dabar nėra vėlu, tik taikoma pagreitinta schema: vienas skiepas – šiandien, antras – po dviejų savaičių.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą