Skiepų skandalas Kamajuose: vakcinos laukė susigrūdę ankštose patalpose (video) (20)

Publikuota: 2021-03-04 Kategorija: Sveikata
Skiepų skandalas Kamajuose: vakcinos laukė susigrūdę ankštose patalpose (video)
„Rokiškio Sirenos“ nuotr. / Kamajuose tolesniam gyventojų skiepijimui reikės ieškoti erdvesnių patalpų.

Į „Rokiškio Sireną“ kreipėsi kamajiškė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri papasakojo skandalingą skiepijimo nuo covid-19 istoriją Kamajuose. Rajono savivaldybės administracijos direktorius ir Ekstremalių situacijų komisijos vadovas Andrius Burnickas teigė, kad faktai pasitvirtino ir kitam skiepijimui jau bus ieškoma kitos vietos.

Susigrūdo gausybė žmonių
Kamajiškiai garbaus amžiaus žmonės buvo skiepijami vasario 25-ąją, ketvirtadienį. „Jei kitur kalbama, kad žmonės nenoriai skiepijasi, tai apie senyvo amžiaus kamajiškius to pasakyti negalima: žmonės skiepytis ėjo kaip į šventę. Nekantriai laukė, kada galės pasiskiepyti. Bet ta diena daugeliui apkarto ir sukėlė nemažai baimių“, – sakė pašnekovė.
Vieta skiepyti, pasak jos, buvo pasirinkta vietinė gydymo įstaiga. Sprendimas lyg ir logiškas, jei ne vienas bet... Jos patalpos labai ankštos ir nepritaikytos masei žmonių.
O masė žmonių ankštose patalpose susidarė dėl kelių priežasčių. Nors kvietime skiepytis buvo nurodytas laikas, kada asmuo bus priimtas, tačiau senyvų žmonių įprotis yra atvykti gerokai anksčiau. „Taip ir nutiko. Štai jei močiutei nurodyta atvykti 13 val., ji lūkuriavo jau nuo 11 val.“, – sakė pašnekovė.
Kitas svarbus faktorius: daugelį senyvų Kamajų seniūnijos gyventojų atlydėjo jų vaikai ar anūkai, kaimynai, mat senoliai patys sunkiai vaikšto, kai kurie ypač garbaus amžiaus (skiepytis atvyko ir devynias dešimtis perkopę žmonės), sunkiai beprimato, girdi. Taigi, jiems pagalba reikalinga.
Trečioji problema: skiepijimas pradėtas gerokai pavėluotai, ir susidarė painiava: tie, kurių laikas praleistas, laukė, kad juos paskiepys, bijojo eiti į automobilius ir ten laukti savo eilės, kad jos nepraleistų. O kartu atėjo ir tie, kuriems tuo laiku buvo paskirtas skiepijimas.
„Teoriškai kokio atstumo reikalaujama? Kad vienam žmogui tektų kokie 20 kv. m laisvos vietos. O realiai mažutėje patalpoje grūdosi 15, o gal ir dvidešimt asmenų“, – sakė kamajiškė.
Kadangi mažoje patalpoje buvo tvanku, kai kas ir kaukes nusiėmė. „Niekam, ateinančiam į patalpas, nematavo temperatūros. Negaliu pasakyti, ar buvo padėtas dezinfekcinio skysčio rankoms buteliukas, bet faktas, kad besinaudojančių juo nemačiau“, – problemas vardino pašnekovė.
O išvada kokia? „Patys žinom, kad po pirmojo skiepo imunitetas gali ir nesusiformuoti. Pagalvokit, kad tarp senukus atlydėjusių jaunesnių žmonių užteko būti vienam užsikrėtusiam, ir jis virusą išdalintų didžiuliam kiekiui žmonių, kurie yra ypač pažeidžiami. Mes beveik metus sugebėjom išsaugoti savo senyvus artimuosius, kad jie nesusirgtų. Negi jie užsikrės skiepijimo metu“, – abejones dėstė moteris.

Gali palyginti
Ji neslepia: gali palyginti, kaip skiepijimas buvo organizuojamas kitur. „Aš skiepijausi Rokiškyje, Pirminės asmens sveikatos priežiūros centre. Pasakysiu atvirai, tvarka labai patiko: užėjau, žiūriu, stovi medikė, šalia policijos pareigūnė. Nežinau, ar ji saugojo, ar ten atsitiktinai užėjo, bet įspūdį paliko gerą: bus tvarka. Ir tas įspūdis neapgavo. Medikė pamatavo temperatūrą, nukreipė, į kurį kabinetą reikia eiti. Paskiepijo. Liepė pasėdėti ant kėdės 15 min. Viskas labai tvarkingai vyko, jokių kontaktų su kitais asmenimis“, – pasakojo pašnekovė.
Ji mano, kad didžiausia problema – Kamajuose netinkamai parinkta vieta. Galbūt vertėjo skiepyti bendruomenės namuose, arba mokykloje. „Netgi bažnyčioje buvo galima organizuoti: ji pakankamai erdvi“, – sakė moteris.
Ji teigia, kad kartu su kitais kamajiškiais nusprendė netylėti. „Klausiam žmonių: kodėl nesakei, kad moteris be kaukės sėdi? Ach, nepatogu? O sirgti bus patogu? Todėl kreipėmės ir į tos medicinos įstaigos vadovybę, ir į savivaldybės gydytoją. Nes jei tylėsime, tokios problemos kartosis ir organizuojant kitus skiepijimus. Skiepai yra labai svarbu. Kamajiškiai parodė, kad labai jų nori. Jie tikrai mielai eina skiepytis, nenuvilkim jų“, – ragino pašnekovė.

Pasakojimas pasitvirtino
„Rokiškio Sirena“ paaiškinimo kreipėsi į rajono savivaldybės administracijos direktorių ir Ekstremalių situacijų komisijos vadovą A. Burnicką. Apie problemą jis išgirdo iš žiniasklaidos ir pažadėjo išsiaiškinti, kas nutiko Kamajuose.
Jis paaiškino, kad kamajiškės pasakojimas pasitvirtino. Klaida buvo padaryta tada, kai nuspręsta į mažą patalpą suleisti visus laukiančiuosius. „Medikai tiesiog nesusitvarkė su žmonių srautu“, – konstatavo A. Burnickas. Nors, pasak jo, toje patalpoje gali laukti daugiausia pora žmonių.
Išvada viena: savivaldybės specialistai jau lankėsi Kamajuose, ieškodami kitos, erdvesnės vietos tolimesniems skiepijimams. A. Burnickas akcentavo, kad kitose rajono seniūnijose pirmosios gyventojų vakcinacijos praėjo sklandžiai.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video