Sergantieji artritu tikina, kad vienas iš veiksmingų vaistų – aktyvi veikla (0)

Publikuota: 2023-10-19 Kategorija: Sveikata
Sergantieji artritu tikina, kad vienas iš veiksmingų vaistų – aktyvi veikla
Kristinos Ramanauskaitės nuotr. /

„Liga atrodo nematoma, bet labai sunki. Iš šalies atrodome visiškai sveiki žmonės, tačiau kiekvienam iš mūsų kažką skauda“, – sako Rokiškio klubo „Artritas“ vadovė Albina Bražiūnienė. Lietuvos artrito asociacija vienija per 1200 narių, vien Rokiškyje į klubą susibūrę daugiau nei pusantro šimto, tačiau sergančiųjų reumatinėmis ligomis rajone gerokai daugiau.

 Paminėjo Rokiškyje

Spalio 12 d. minima Tarptautinė artrito diena, asociacijos nariai visą mėnesį organizuoja bendrus renginius, susitikimus įvairiuose Lietuvos miestuose, kuriuose išreiškia palaikymą vieni kitiems, dalinasi patirtimi. Vienas iš tokių renginių, į kurį pakvietė Rokiškio  klubas „Artritas“ spalio 18 d. vyko Rokiškyje.

 Renginyje dalyvavo Lietuvos artrito asociacijos, Aukštaitijos regiono asociacijos atstovai, pasveikinti susitikimo dalyvių atvyko Rokiškio r. vicemerė Audronė Kaupienė ir merą pavaduojantis Vytautas Saulis, koncertavo rokiškiečių ansamblis „Šypesena“ ir „Vakarė“ iš Panevėžio. 

 Veikia darbo aplinka

 A. Bražiūnienė, Rokiškio „Artrito“ klubui vadovaujanti daugiau nei 20 metų, pasakojo, kad liga dažniausiai pažeidžia klubo, kelio ir pirštų sąnarius. Moteris į klubą atėjo su ta pačia liga – pažeisti pečių, pirštų sąnariai. „Negaliu ilgiau dirbti kompiuteriu, pakelti puoduko viena ranka. Pasaulyje tiek ligų, tačiau šiai nerandama vienos tikslios priežasties ir gydymo nėra, vartojami skausmą slopinantys vaistai. Žinoma, įtaką daro stresas ir kiti veiksniai“, – sakė A. Bražiūnienė.

 Paklausta, kurios profesijos žmonės serga dažniau, A. Bražiūnienė išskiria sėdimą ir stovimą darbą dirbančius, taip pat sunkiai kilnojančius asmenis. Drėgmė ir šaltis darbo vietoje taip pat turi reikšmės. Apskritai artritu dažniau serga moterys, vyrams dažniau nustatoma podagra ir stuburo osteochondroze.

 Vargina fiziškai ir emociškai

Skrajojanti frazė, kad sergantys sąnarių ligomis orą sužino pagal skausmus, ne iš piršto laužta. „Kai visur skauda ir rankų nebegali lankstyti, žinok, kad oras pasikeis“, – patvirtina A. Bražiūnienė.   Pašnekovė pabrėžia, kad judėjimas labai svarbus, jeigu nenori visam laikui atsigulti į patalą.

„Liga sunki, labai skausminga, paliečia ne tik raumenis ir skeletą, bet ir vidaus organus.  Mirštamumas mažas, tačiau žmonės kenčia visą gyvenimą. Mes negalime normaliai apsiauti batų, nes išsukioti kojų pirštai (ir į renginį dėl to negalėjo ateiti kai kurie nariai), kiti negali pakilti iš lovos. Lėtinė liga labai vargina ne tik fiziškai, bet ir emociškai, todėl reikia nepasiduoti stresui, nevilčiai, suimti save į rankas. Mes žinome, kad reikia susidraugauti su šia liga“, – kalbėjo A. Bražiūnienė. 

 Reabilitacija neįkandama

Klubo vadovė sako, kad savijautą pagerina sanatorinė reabilitacija, anksčiau ji buvo skiriama nemokamai, dabar tik procedūros nemokamos, už pragyvenimą reikia mokėti, todėl sergantiesiems ši paslauga ne visuomet prieinama. A. Bražiūnienė džiaugėsi klube esančiais aktyviais nariais, vienas iš jų – Augutis Kriukelis, padedantis išvyti „nelabąjį“ – kovoti su stresu, skatinantis klubiečius judėti, mankštintis, pasirengti varžyboms. A. Bražiūnienė pasidžiaugė ir naujomis patalpomis, į kurias neseniai persikėlė, turimu sporto inventoriumi.   

Liga „jaunėja“

Lietuvos artrito asociacijos, kuri paminėjo veiklos 25-metį, prezidentė Danutė Elžbieta Žagūnienė  pastebi, kad šalyje su šia liga susiduria vis daugiau žmonių, be to, tarp sergančiųjų daugėja jaunimo,  liga nustatoma net vaikams. Manoma, kad pusė milijono žmonių Lietuvoje turi didesnių ar mažesnių problemų dėl sąnarių, tačiau ne visi kreipiasi pagalbos. Pašnekovė taip pat pabrėžė, kad aktyvumas pristabdo ligą, pagal galimybes reikia kuo daugiau judėti, jokiu būdu negulėti. Įtakos savijautai turi mityba, reikėtų vartoti daugiau daržovių, mažiau mėsos. „Sąnarių ligomis sergančius žmones nejudrumas, skausmas ilgainiui padaro nedarbingus, puola depresija, vaistų neturime, tik nuskausminančius, todėl geresnės savijautos pagrindas yra mankštos ir judėjimas“, – kalbėjo D. E. Žagūnienė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video