Rokiškio rajone padaugėjo lėtinio hepatito C atvejų (0)

Publikuota: 2023-10-06 Kategorija: Sveikata
Rokiškio rajone padaugėjo lėtinio hepatito C atvejų
Rokiškio Sirena nuotr. / Vaistai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Panevėžio departamento Rokiškio skyrius informuoja, kad šiemet (sausio–rugsėjo mėn.) Rokiškio rajone nustatyta kur kas daugiau (25) lėtinio hepatito C atvejų nei pernai per tą patį laikotarpį (6). Tai galėjo lemti nuo 2022 m. gegužės mėn. Lietuvoje pradėta vykdyti nemokama patikra dėl hepatito C, kurios tikslas – suvaldyti šią infekciją. NVSC specialistai primena, kaip užsikrečiama hepatitu C, kokie jo požymiai ir kaip saugotis. 

Simptomų gali nejausti

Hepatitas C yra kepenų uždegimas, kurį sukelia hepatito C virusas. Virusas gali sukelti tiek ūminį, tiek lėtinį kepenų pažeidimą. Kepenys neturi skausmo receptorių, todėl susirgę virusiniu hepatitu C žmonės dažnai nejaučia jokių simptomų, tačiau gali užkrėsti kitus. Susirgus, ligos simptomai (bendras silpnumas, apetito stoka, pykinimas) dažniausiai pasireiškia po kelių mėnesių. Kiek rečiau pasitaiko karščiavimas, odos niežulys, dešinės pašonės ar sąnarių skausmai.

Užsikrėtę hepatito C virusu, 15–45 proc. ligonių pasveiksta savaime per 6 mėn., kiti suserga lėtiniu virusiniu hepatitu C. Daugumai (70 proc.) pacientų išsivysto lėtinis kepenų uždegimas, kuris per 20–40 metų gali progresuoti į kepenų cirozę ar pirminį kepenų vėžį, t. y. negrįžtamą kepenų pažeidimą. 

Kaip plinta virusinis hepatitas C?

Infekcijos šaltinis yra hepatitu C sergantis žmogus. Hepatito C virusas paprastai plinta per kraują, rečiau per lytinius santykius, taip pat gimdymo metu serganti motina gali užkrėsti naujagimį. Hepatito C virusas neplinta per motinos pieną, maistą, vandenį ar atsitiktinį kontaktą (apsikabinant, bučiuojantis). 

Kaip saugotis virusinio hepatito C?

Primename, kad užsikrėsti šiuo virusu gali kiekvienas. Skiepų nuo hepatito C, deja, nėra. Todėl svarbiausia yra profilaktikos priemonės, saugus elgesys ir reguliarus sveikatos tikrinimas.

Pagal šiuo metu Lietuvoje galiojančią tvarką numatyta, kad nemokamai pasitikrinti dėl hepatito C infekcijos gali visi šalies gyventojai, gimę 1945–1994 m. ir nepriskiriami rizikos grupei, taip pat rizikos grupei priskiriami gyventojai: asmenys, kurių šeimos nariui diagnozuotas hepatitas C, asmenys, kurie aktyviai vartoja švirkščiamuosius narkotikus, yra užsikrėtę ŽIV infekcija, gydomi priklausomybės ligų klinikose, neatsižvelgiant į amžių ir lytį.

Nedelsti pasitikrinti dėl virusinio hepatito C rekomenduojama asmenims, kuriems iki 1993 m. buvo perpiltas kraujas ar kraujo produktai, atliktos chirurginės operacijos, hemodializės ar kitos invazinės procedūros, sergantiems hemofilija ir kitomis kraujo ligomis, organų, audinių, kraujo ar kraujo komponentų donorams, asmenims, kuriems atlikta organų transplantacija, dėl neaiškių priežasčių yra padidėję kepenų fermentai, medicinos įstaigų darbuotojams, turintiems sąlytį su krauju ar kitais kūno skysčiais, nėščiosioms, vaikams, kurių motinos nėštumo ar gimdymo metu sirgo virusiniu hepatitu C, turėjusiems daug lytinių partnerių, nuteistiesiems / buvusiems įkalinimo vietoje.

Tai reiškia, jog žmogus, atvykęs pas savo šeimos gydytoją profilaktiškai ar dėl ligos, gali pareikšti norą išsitirti dėl hepatito C ir šeimos gydytojas paskirs nemokamą tyrimą (antikūnų prieš hepatito C virusą (anti-HCV) testą)). Svarbu žinoti, jog tyrimas neatliekamas, jei pacientui jau buvo nustatytas teigiamas šio testo rezultatas.

NVSC specialistai rekomenduoja pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju dėl galimybės nemokamai pasitikrinti dėl virusinio hepatito C infekcijos. Daugiau informacijos apie virusinius hepatitus galite rasti čia.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video