Rokiškio psichiatrijos ligoninė atvėrė duris lankytojams – bando griauti mitus  (0)

Publikuota: 2023-10-10 Kategorija: Sveikata
Rokiškio psichiatrijos ligoninė atvėrė duris lankytojams – bando griauti mitus 
Kristinos Ramanauskaitės nuotr. / Ligoninės medicinos psichologės ir socialinės darbuotojos teikia psichologines ir socialines paslaugas

Spalio 10 dieną, minint Pasaulinė psichinės sveikatos dieną, VŠĮ Rokiškio psichiatrijos ligoninė kvietė visuomenę plėsti žinias, atsikratyti išankstinių nuostatų ir mitų apie psichiatrijos sritį ir sergančiuosius psichinėmis ligomis, taip pat pristatyti ligoninę, čia vykstančias veiklas.

Atvyksta su teismo nutartimi

VŠĮ Rokiškio psichiatrijos ligoninės Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėja Jolanta Navickienė sako, kad pirmiausiai visuomenei norisi perduoti žinią, kad Rokiškio psichiatrijos ligoninė yra ne įkalinimo, o gydymo įstaiga. Šiuo metu ligoninėje gydomas 401 pacientas, ligoniai atvyksta iš visos Lietuvos. Dauguma iš jų atvyksta su teismo nutartimi, prieš tai padarę nusikaltimus, kėlę pavojų sau ar aplinkiniams. Priverčiamosios medicinos priemonės taikomos 374 asmenims (pagal teismo nutartį, jie gydomi griežto, sustiprinto ir bendro stebėjimo sąlygomis) ir 27 asmenys, atvykę patys, be teismo nutarties, gydosi bendrosios psichiatrijos skyriuje. Šiame skyriuje gydosi vyrai ir moterys iš Biržų, Rokiškio, Anykščių, Kupiškio ir Zarasų rajonų. Ligoninėje dirba 460 žmonių.

Gydomi ir 20 metų

J. Navickienė prodo korpusus, kuriuose gydomi pacientai, pastatus skiria aukštos sienos,  atskirų korpusų ligoniai nebendrauja. Griežčiausiai stebimi sunkūs ligoniai, jie būna atskirose palatose. Laisviau bendrauti palatose ar poilsio erdvėse gali bendro stebėjimo sąlygomis gydomi pacientai. Priklausomai nuo būklės, trumpiausias laikas, praleidžiamas ligoninėje – 6 mėnesiai, dažnai ligoniai gydomi po kelis, keliolika ar net 20 metų. „Dalis pacientų nepripažįsta savo ligos, tačiau mes turime teismo nutartį ir turime ją vykdyti“, – kalbėjo J. Navickienė. Kasmet iš ligoninės išvyksta apie 100 asmenų, kuriems būna paskirtas priverstinis ambulatorinis gydymas. Trečdaliui asmenų padedama apsigyventi socialinės globos įstaigose, o du trečdaliai išvyksta pas artimuosius. Pernai 37 asmenims padėta apsigyventi socialinės globos namuose.

Atvėrė duris lankytojams

Antradienį, minint Pasaulinę psichikos sveikatos dieną, vyko ligoninės pacientų darbų paroda, pavadinta „Psichikos sveikata – visuotinė žmogaus teisė“, Rokiškio r. savivaldybės lauko ekrane buvo demonstruojamas pranešimas apie ligoninės veiklą. Ligoninėje lankėsi rajono globos įstaigų gyventojai, darbuotojai, moksleiviai, klubo „Artritas“ atstovai, jie supažindinti su žaidimų, dailės, muzikos terapija, relaksacija, biblioterapija, buvo skaitoma paskaita apie psichikos sutrikimus, kaip juos atpažinti ir laiku padėti sau ar savo artimiesiems.

Griauna mitus

„Kviesdami lankytojus norime griauti stigmas ir mitus, kad žmonės, segantys šizofrenija, negali dirbti ar kad turintys psichikos sutrikimų, nusikalsta dažniau“, – sakė Psichologinio konsultavimo ir psichoterapijos skyriaus vedėja Irena Stommienė.

J. Navickienė teigė, kad pokyčiams reikalingas ilgas laikas: „Jau 10 metų organizuojame Atviros psichiatrijos mėnesiui skirtus renginius,  siekiame, kad žmonės pamatytų, jog tai nėra įstaiga grotuotais langais, esame atviri ir kasmet daugėja renginių lankytojų, norinčių sužinoti kažką nauja, susipažinti su įstaigos veikla“. 

Sukrėtė paciento patirtis

„Atsižvelgdami į ryškias nūdienos paauglystės problemas, kurių yra ir mūsų rajone, prevenciškai kalbėjome apie priklausomybes. Psichikos sutrikimai dažnai būna išprovokuoti psichotropinių medžiagų. Dailės terapijos metu vaikai piešė gyvenimo traukinį, jie turėjo galimybę pamąstyti, kur jų traukinys juos veža“, – pasakojo I. Stommienė. Pasak skyriaus vedėjos, vaikus labiausiai sukrėtė vieno paciento pasakojimas apie asmeninę patirtį, kai jis dėl priklausomybės neteko sveikatos, savo verslo, šeimos.

Susirgimų šizofrenija daugėja

Pastaruoju metu padaugėjo šizofrenijos spektro susirgimų. Pasak I. Stommienės, apie tai buvo kalbama ir neseniai vykusioje teismo psichiatrijos tarptautinėje mokslinėje praktinėje  konferencijoje, kurioje dalyvavo Lietuvos ir užsienio psichiatrai. Analizuodami situaciją, specialistai augantį susirgimų skaičių siejo su padidėjusiu psichotropinių medžiagų vartojimu. Polinkį sirgti šia liga taip pat veikia paveldimumas bei kitos priežastys. 

Siūlomos užimtumo veiklos

Ligoninėje veikia Užimtumo ir socialinės reabilitacijos centras, Profesinės reabilitacijos tarnyba, Sveikatinimo centras. Paslaugos teikiamos sporto salėje, bibliotekoje, pynimo vytelėmis ir keramikos studijose. Anksčiau veikė fizinio aktyvumo bei sveikatos gyvensenos kabinetai, tačiau dėl socialinių darbuotojų trūkumo šiuo metu kabinetai yra uždaryti. J. Navickienė sakė, kad vieni pacientai noriai lanko įvairias veiklas, kiti mieliau laiką leidžia palatoje.

 

 

  

  

 

 

 

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video