Po ilgos pertraukos Rokiškyje nustatytas niežų atvejis (0)

Publikuota: 2023-11-23 Kategorija: Sveikata
Po ilgos pertraukos Rokiškyje nustatytas niežų atvejis
NVSC archyvo nuotr. / Asociatyvi nuotr.

Lapkričio mėnesį Rokiškio rajone užfiksuotas vienas niežų atvejis. Liga nustatyta 11 metų vaikui, kai tėvai kreipėsi į gydytoją.

Kreipiasi ne visada

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento, Rokiškio skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Regina Macijauskienė sako, kad anksčiau niežų atvejų buvo nustatoma daug, dabar ši liga rajone retenybė, Rokiškio rajone pastaraisiais metais niežų atvejų nebuvo registruojama. Galbūt kai kuriais atvejais žmonės net susirgę nesikreipia į medikus, bando gydytis savo jėgomis. Panaši situacija ir dėl utėlėtumo. Anksčiau dėl pedikuliozės būdavo tikrinama mokykloje, dabar tokie patikrinimai nevyksta. „Registruojame tik tuos atvejus, apie kuriuos pranešama iš gydymo įstaigų, negaudome iš gandų. Susirgus užkrečiamomis ligomis turi gydytis visa šeima, nes ji plinta per aplinkos daiktus – drabužius, durų rankenas“, – kalbėjo R. Macijauskienė.   

Pastebi po kelių savaičių

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro  duomenimis, šišiemet Lietuvoje užregistruota daugiau niežų atvejų nei pernai per visus metus. 2022 m. šalyje buvo užfiksuoti 575 susirgimai niežais, šiemet sausio–spalio mėn. – 591. Daugiausia atvejų užregistruojama rudens ir žiemos mėnesiais. Dažniau serga vaikai ir kiti šeimos nariai ar kolektyve (darželyje, mokykloje, globos namuose) su sergančiuoju artimai kontaktavę asmenys. Šią ligą sukelia smulkios niežinės erkės. Ligai būdingas stiprus odos niežėjimas, dažniau pasireiškiantis vakare ar naktį. Erkės gali išplisti viso kūno odoje, bet paprastai pakenkia rankų, riešų, alkūnių, krūtinės, pažastų, juosmens ir kirkšnių odą. Niežinės erkės plinta nuo žmogaus žmogui glaudaus kontakto metu arba dalijantis lovos skalbiniais, drabužiais ir kitais asmens higienos reikmenimis su žmogumi, sergančiu niežais. Sergantysis platina ligą ir gali užkrėsti kitus nuo pat užsikrėtimo pradžios iki gydymo pabaigos. Asmenys, kurie niekada nebuvo užsikrėtę niežais, pirmuosius požymius pastebi praėjus 4–6 savaitėms nuo sąlyčio su sergančiuoju niežais. Niežais galima užsikrėsti ir pakartotinai. Šiuo atveju užsikrėtę asmenys pirmuosius požymius gali pajusti daug greičiau – jau 1–7 dieną po užsikrėtimo. Ilgai sergant šia liga, intensyvus niežėjimas gali sukelti nervines ir psichologines problemas bei antrines odos infekcijas.

Higienos taisyklės

Asmuo, užsikrėtęs niežais, turėtų nedelsdamas kreiptis į gydymo įstaigą, kur gydytojas paskirs atitinkamą gydymą. Taip pat visi šeimos nariai ir kiti asmenys, turėję su sergančiuoju tiesioginį odos sąlytį, turėtų būti apžiūrėti gydytojo ir, prireikus, gydomi. Labai svarbu laikytis higienos taisyklių: praustis po dušu, naudotis individualiais kūno priežiūros reikmenimis, keisti apatinius rūbus. Lovos skalbinius, drabužius, kurie buvo naudoti keturias dienas prieš gydymą, patariama skalbti karštu vandeniu (60 ℃) su skalbimo priemonėmis. Rūbus, kurių negalima skalbti, įdėti į plastikinius maišus ir palaikyti vieną savaitę. Išsiurbti minkštus baldus, karštame vandenyje su muilu išplauti žaislus, išdžiovinti. Ligonio kambarį kasdien plauti drėgnu būdu.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video