Nuo gegužės pradžios dėl koronaviruso galima tirtis ir mokamai privačiose laboratorijose (0)

Publikuota: 2020-05-27 Kategorija: Sveikata
Nuo gegužės pradžios dėl koronaviruso galima tirtis ir mokamai privačiose laboratorijose
BNS nuotr. / Nuo gegužės pradžios dėl koronaviruso galima tirtis ir mokamai privačiose laboratorijose

Norintiems išsitirti dėl koronaviruso, testus atlikti galima ir mokamai privačiose laboratorijose – tą daryti leista nuo gegužės pradžios, BNS patvirtino Sveikatos apsaugos ministerija.

Kaip trečiadienį informavo sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė, tą daryti leidžiantis ministro įsakymas pasirašytas gegužės 6 dieną.

„Taigi norint atlikti tokį tyrimą, reikia kreiptis į privačias laboratorijas, kurios teikia tokias paslaugas“, – sakė ji.

Paklausta, kodėl ministerija apie šį sprendimą neinformavo anksčiau, L. Bušinskaitė teigė, kad „visi teisės aktai skelbiami viešai“.

Spaudos konferencijoje trečiadienį Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė, kad tiems, „kam tai buvo aktuali informacija, tas ją galėjo susirasti ir susirado“.

„Tikrai mes nenorim skatinti žmonių važiuoti ir tirtis. Tirtis reikia tada, kai tam yra priežastis. Net ir be būtinybės vykdėme profilaktinius tyrimus“, – kalbėjo ministras.

„Kažkokio poreikio ypatingai skelbti, reklamuoti privačias laboratorijas, jų komercinę veiklą, raginti gyventojus važiuoti tirtis, išleidžiant pinigus, kai tam nėra būtinybės, tikrai nei matėm reikalo, nei dabar ragintume ten važiuoti“, – pridūrė jis.

Anot ministerijos atstovės, mokamus tyrimus COVID-19 nustatyti gali atlikti tik penkios privačios laboratorijos – „Baltics Medics“, „Diagnostikos laboratorija“, „Medicina practica laboratorija“, „SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“, „Invitro diagnostika“.

„Konkrečių kainų, kiek toks tyrimas turėtų kainuoti, valstybė nenustato. Tą daro pačios laboratorijos“, – teigė ministro patarėja.

Jos teigimu, tokius tyrimus laboratorijos gali atlikti tik tada, jei užtikrina laboratorinių tyrimų kiekio atlikimą esant valstybės poreikiui.

„Šiuo metu mūsų šalies laboratorijų apkrovos dėl koronaviruso tyrimų yra sumažėjusios, lyginant su tuo, kokios buvo piko metu, kai būdavo sudėtinga spėti ištirti per dieną gautus ėminius. Tad dabar privačiose laboratorijose mokamas paslaugas galima gauti greičiau“, – kalbėjo L. Bušinskaitė.

„Jei nutiktų taip, kad vėl išaugtų tiriamųjų skaičiai ir tyrimų apimtys, laboratorijose pirmiausia tyrimai turėtų būti atliekami tiems, kurie turi būti tiriami prioritetine tvarka ir tik po to galėtų būti teikiamos mokamos paslaugos. Kitaip tariant, tokiais atvejais reikėtų luktelėti tyrimų“, – sakė ji.

Praėjusią savaitę ministras Aurelijus Veryga teigė, kad šią savaitę turi būti parengta strategija, kaip visuomenė bus prevenciškai tiriama dėl koronaviruso.

Be to, nuo praėjusios savaitės mobiliuosiuose punktuose nebeliko galimybės dėl koronaviruso išsitirti profilaktiškai.

Mobiliuosiuose punktuose pirmiausia tiriami žmonės, kurie jaučia bent vieną iš ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomų arba kurie dėl lengvos koronaviruso formos gydėsi namuose, o tyrimą turi atlikti, kad patvirtintų pasveikimą.

Taip pat tie asmenys, kuriems skirtos planinės medicininės procedūros, išskyrus odontologijos ir burnos priežiūros paslaugas, žmonės, priimami į socialinės globos įstaigas ilgalaikei arba trumpalaikei globai bei grįžusieji iš užsienio.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą