Medicinos punktai nyksta iš rajono žemėlapio ir dokumentų (1)

Publikuota: 2021-06-30 Kategorija: Sveikata
Medicinos punktai nyksta iš rajono žemėlapio ir dokumentų
„Rokiškio Sirenos“ nuotr. / Rajono tarybos sprendimu Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro struktūroje liko tik vienas medicinos punktas – Martinonių.

Rajono tarybos posėdyje patvirtinta pakeista Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro struktūra: iš jos išbraukti medicinos punktai, išskyrus vieną – Martinonių (Pandėlio sen.). Medicinos punktai užleidžia vietą po saule modernesnėms paslaugoms pacientų namuose.

Seniai uždaryti, bet dokumentuose buvo
Paskutinį sykį Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro struktūrą rajono taryba tvirtino dar tolimais 2009-aisiais. Per tą laiką centre įvyko daug pokyčių, todėl ji nebeatitinka esamos situacijos. Kas pasikeitė? Per tą laiką nebeliko daugumos medicinos punktų. Todėl iš įstaigos struktūros siūlyta išbraukti: Kazliškio, Panemunio, Suvainiškio, Žiobiškio, Aleksandravėlės, Kriaunų, Onuškio, Lukštų, Čedasų medicinos punktus. Kokia pasenusi įstaigos stuktūra buvo, rodo faktas, kad, pavyzdžiui, Čedasų medicinos punktas de facto neveikė nuo 2009-ųjų, Onuškio – nuo 2012-ųjų, Lukštų ir Žiobiškio – nuo 2014-ųjų, Panemunio – nuo 2016-ųjų, Suvainiškio, Aleksandravėlės ir Kriaunų – nuo 2017-ųjų. Formuluotė – paslaugos nelicencijuotos, patalpos neatitinka higienos reikalavimų. Medicinos įranga ir baldai – išmontuoti.

Trys ketvirtadaliai paciento per dieną?
Paskutinis veikęs punktas iš išbrauktųjų – Kazliškio. Kaip teigiama aiškinamajame rašte rajono tarybai, 2019 m. per mėnesį punkte apsilankydavo po vidutiniškai 15 pacientų, arba 0,75 paciento per dieną. Akivaizdu, kad tokio punkto darbas, švelniai tariant, yra neefektyvus.
Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro direktorė Danguolė Kondratenkienė „Rokiškio Sirenai“ komentavo, kad tokie medicinos punktai tapo paprasčiausiai nebeaktualūs. Jei sovietmečiu tokiuose punktuose dirbę specialistai išdavinėjo nedarbingumo lapelius, vykdė apylinkės gyventojų (vaikų, suaugusių, nėščiųjų) sveikatos priežiūrą, tai pasikeitus sąlygoms, funkcijų mažėjo. Dabar gi bene vienintelės medicinos punkte teikiamos paslaugos: suleisti gydytojo skirtus vaistus, pamatuoti kraujospūdį ar temperatūrą. Visų kitų sveikatos priežiūros paslaugų gyventojams vis tiek tenka važiuoti į centro ambulatorijas Pandėlyje, Juodupėje, Laibgaliuose ar Obeliuose, arba į patį centrą Rokiškyje. „Netgi vaistus suleisti tik tos gyvenvietės žmonės eidavo į punktą, o kaimų, vienkiemių gyventojams vis tiek tekdavo važiuoti“, – argumentą, kad „tada sveikatos apsauga buvo arčiau žmogaus“ atremia Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro direktorė. Ji teigė, kad slaugytojai budėti ir laukti, ar per dieną ateis nors vienas pacientas, vargu ar yra prasmės.
Kazliškio punktą nuspręsta uždaryti po žiemos. Vien tik tam, kad būtų gautas higienos pasas patalpoms, pastatą kiauru stogu reiktų gerokai atnaujinti. Ar tokia investicija pateisinama, jei per dieną ne visuomet sulaukiama ir vieno paciento. „Žinoma, kiekvienas žmogus yra svarbus. Tačiau svarbu, kad jis gautų ir kokybiškas paslaugas“, – pabrėžė pašnekovė. Ji pabrėžė, kad Kazliškio medicinos punkto slaugytoja nebus atleidžiama iš darbo – jai pasiūlytos kitos pareigos Pirminės asmens sveikatos priežiūros centre.
Rajono meras Ramūnas Godeliauskas, paklaustas, kodėl atsisakoma medicinos punktų, antrino Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro direktoriai: absoliuti dauguma punktų jau realiai nevykdė veiklos. „Nebėra nei patalpų, nei įrangos, nei darbuotojų“, – sakė meras ir pabrėžė, kad vien tik popieriuje figūruojantys punktai iš esmės nebeteko savo prasmės ir reikšmės. Kam dokumentuose rašyti tai, kas praktikoje nebeegzistuoja?

Kuo pakeis punktus?
Pašnekovai akcentavo: rajono gyventojai be medicinos paslaugų neliks. Vietoj medicinos punktų siūloma nauja ambulatorinės slaugos namuose paslauga: sveikatos specialistų komanda važinės pas pacientus namo. Tokia paslauga diegiama specialaus projekto dėka. Specialistų komandoje – šeimos gydytojas, slaugytojas, kineziterapeutas, psichologas (atvyksiančių specialistų skaičius priklausys nuo individualių paciento poreikių). Jie, prireikus, lankys pacientą namuose, lanksčiai prisitaikydami prie jo poreikių.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video