Ką reikia žinoti apie medicininės reabilitacijos atnaujinimą (0)

Publikuota: 2020-06-15 Kategorija: Sveikata
Ką reikia žinoti apie medicininės reabilitacijos atnaujinimą
Delfi nuotr. /

Panevėžio teritorinė ligonių kasa (Panevėžio TLK) pastaruoju metu gauna daug gyventojų paklausimų dėl medicininės reabilitacijos paslaugų atnaujinimo. Gyventojai teiraujasi, ką daryti, jei siuntimas į reabilitaciją buvo išduotas iki karantino, bet dėl jo pacientas nesuspėjo gauti paslaugų. Taip pat klausia, kaip elgtis, kai iki karantino pasinaudojo tik dalimi pirmojo reabilitacijos etapo paslaugų, o likusias norėtų baigti dabar. Kiti skundžiasi, kad gulėjo ligoninėje ir žinojo, jog po stacionarinio gydymo bus siunčiami į reabilitaciją, tačiau, prasidėjus karantinui, buvo išrašyti iš ligoninės be siuntimo reabilituotis.

Panevėžio TLK informuoja: pacientai, dėl karantino paskelbimo nepradėję, nebaigę medicininės reabilitacijos ar po stacionaro negavę siuntimo į reabilitaciją, nors ši priklausė, jau gali kreiptis į savo šeimos gydytojus pirmiausia dėl nuotolinės konsultacijos. Kiekvienu atveju šeimos gydytojas, įvertinęs situaciją, spręs, kokia bus tolesnė eiga paslaugai gauti – ar užteks fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo rekomendacijų, ar reikės pasikonsultuoti su pacientą gydžiusiu gydytoju konsultantu, ar siųsti pacientą papildomai šio gydytojo specialisto konsultacijai išrašant elektroninį siuntimą.  

Jei teritorinė ligonių kasa iki karantino pradžios buvo patvirtinusi pažymą (elektroniniu būdu), garantuojančią pacientui apmokėjimą už reabilitacijos paslaugas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto, šeimos gydytojas gali pratęsti pažymos galiojimo laiką. Be abejo, jis turi įvertinti fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo rekomendacijas.

Kai asmuo pradėjo reabilitacinį gydymą, bet jį dėl karantino nutraukė, kai paslaugos asmeniui buvo atnaujintos (dar iki karantino išduotų siuntimų pagrindu ir vėl sustabdytos), pareikalauta naujo šeimos gydytojo siuntimo, tokiu atveju reabilitacijos paslaugas teikianti gydymo įstaiga arba šeimos gydytojas, įvertinęs fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo rekomendacijas, elektroniniu būdu gali pažymėti, jog pertraukta reabilitacija bus tęsiama. Gydytojui priėmus tokį sprendimą, pacientas vėl galės gauti jam reikalingas reabilitacijos paslaugas.

Jei asmuo nebuvo išsiųstas į reabilitaciją, nes dauguma įstaigų neteikė paslaugų (po ambulatorinio ar stacionarinio gydymo), su fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo rekomendacijomis šeimos gydytojas gali skirti ambulatorinę reabilitaciją, bet jei pacientą reikalinga siųsti į reabilitaciją stacionare, šeimos gydytojas jį gali siųsti tik išimties tvarka, suderinęs su teritorine ligonių kasa siunčiamo asmens reabilitacijos paslaugų apmokėjimą PSDF biudžeto lėšomis.

Panevėžio TLK akcentuoja: ne ligonių kasa, ne patys pacientai ar mažųjų pacientų tėvai, o gydantysis gydytojas, remdamasis fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo rekomendacijomis, sprendžia apie reabilitacijos reikalingumą. Netgi tokiais pat negalavimais besiskundžiantiems dviem asmenims gali būti skirtas nevienodas gydymas –  vienam skiriama reabilitacija, kitam – ne.

Kokia reabilitacinio gydymo rūšis ir gydymo trukmė bus pasirinkta, priklauso nuo paciento būklės ir ligos sunkumo. Medicininė reabilitacija – tai kompleksinis medicininių reabilitacijos priemonių (fizioterapijos, kineziterapijos, ergoterapijos, ortopedinių ir kompensacinių priemonių, psichologinės pagalbos, gydymo vaistais, dieta, pacientų ir jų artimųjų mokymo ir kt.) taikymas siekiant maksimaliai atstatyti ir sugrąžinti sutrikusias funkcijas (sveikatos grąžinamasis, antirecidyvinis gydymas), jas kompensuoti (ambulatorinė reabilitacija, reabilitacija II, reabilitacija III, pakartotinė reabilitacija) ir palaikyti pasiektą funkcinio pajėgumo lygį (palaikomoji reabilitacija).

Medicininė reabilitacija skiriama asmenims po sunkių operacijų ir traumų ar sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Pacientas turi teisę pats pasirinkti norimą reabilitacijos įstaigą pagal reikiamą profilį iš tų, su kuriomis sutartis sudariusi teritorinė ligonių kasa. Įstaigų sąrašą galima rasti Panevėžio TLK interneto svetainėje http://www.paneveziotlk.lt/?TabID=37, bendras visų reabilitacijos įstaigų sąrašas pagal ligų profilius skelbiamas Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainės www.vlk.lt skyrelyje „Gyventojams“ (Sveikatos priežiūros paslaugos / Medicininė reabilitacija).

 

Rūpimus klausimus galite pateikti el. paštu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos tel. (8 5) 232 2222.           

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą