Ambulatorinės slaugos paslaugos namuose – kada ir kam jos priklauso  (0)

Publikuota: 2023-06-11 Kategorija: Sveikata
Ambulatorinės slaugos paslaugos namuose – kada ir kam jos priklauso 
D. Kirlienės asmeninio albumo nuotr. / Socialinė darbuotoja D. Kirlienė sako, kad slaugytojų ir kineziterapeutų paslaugos itin vertinamos

Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centre (PASPC) teikiamos ambulatorinės slaugos paslaugos namuose (ASPN), tačiau apie jas gyventojai per mažai žino arba visai nėra girdėję. Plačiau apie tai, kokie specialistai sudaro ASPN komandą, kam ir kokias paslaugas jie teikia pasakojo VšĮ Rokiškio PASPC socialinė darbuotoja Danguolė Kirlienė.

 –Pirmiausiai, kas tai per paslaugos ir kas jas gali gauti?

 –Ambulatorinės slaugos paslaugos namuose teikiamos paciento namuose, siekiant užtikrinti slaugos paslaugų tęstinumą, patenkinti paciento slaugos poreikius namų sąlygomis ir skatinti paciento savirūpą. ASPN paslaugas gali gauti asmenys, kuriems yra nustatytas mažas, vidutinis ar didelis slaugos poreikis, taip pat asmenys, kuriems po suteiktų dienos chirurgijos paslaugų, išlieka sutrikęs gebėjimas savarankiškai rūpintis savo asmeniniu gyvenimu ir yra reikalinga pooperacinė slauga namuose.

–Ar visi rajono gyventojai gali gauti šias paslaugas? Ar už jas reikia mokėti?

Ne, tik PASPC (poliklinikos) ir MediCa klinikos pacientai, jiems šios paslaugos yra nemokamos, nes išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.

–Kur reikėtų kreiptis, norint gauti ASPN specialistų pagalbą?

–Siuntimo ASPN paslaugoms reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

– Kas nustato paslaugų poreikį?

–Slaugos paslaugų poreikį pagal Slaugos paslaugų poreikio vertinimo klausimyną nustato paciento šeimos gydytojo komanda.

–Kokia ASPN komandos sudėti? Kokią pagalbą teikia konkretūs specialistai?

–Komandoje dirba slaugytojas, slaugytojo padėjėjas, kineziterapeutas, psichologas ir socialinis darbuotojas. Slaugytojas atlieka injekcijas, lašinės prijungimą, priežiūrą; paima kraują, šlapimą laboratoriniams tyrimams; atlieka elektrokardiogramą; žaizdų priežiūrą, pragulų profilaktiką ir priežiūrą; dirbtinių kūno angų (stomų) priežiūrą; matuoja AKS, pulsą.

Slaugytojo padėjėjas užtikrina higienines asmens reikmes: išmaudo ar padeda išsimaudyti pacientui, prižiūri nagus, burnos ertmę, keičia sauskelnes ir pan.

Kineziterapeutas, atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę, suteikia mankštą, masažą paciento namuose.  Jei ASPN teikiantis slaugytojas apsilankymo paciento namuose metu pastebi paciento būklės pokyčių, dėl kurių pacientui gali būti reikalingos psichikos sveikatos specialistų paslaugos, apie tai informuoja psichologą. O jei slaugytojas apsilankymo namuose metu pastebi, kad pacientui gali būti reikalingos socialinės paslaugos, informuoja socialinį darbuotoją.

 –Kokia apimtimi teikiamos paslaugos – pagal poreikį ar tam tikrą valandų skaičių?

–Nuo poreikių vertinimo klausimyne surinktų balų priklauso, kiek kartų ASPN specialistai aplankys jus per kalendorinius metus.

–Ar kaimuose gyvenantys žmonės taip pat gali kreiptis dėl specialistų atvykimo į namus?

–Paslaugos teikiamos viso rajono mastu, nepriklausomai ar tai miesto, ar tai kaimo gyventojas.

–Kas aktualiausia gyventojams, kalbant apie ASPN – kurių iš šių paslaugų poreikis yra didžiausias?

–Komandos tikslas yra sudaryti sąlygas pacientui kuo ilgiau savarankiškai gyventi bendruomenėje, užtikrinti sveikatos būklę, apsaugoti nuo ligos paūmėjimo ar esamų simptomų progresavimo Tad, manau, kad kiekvieno specialisto paslauga yra svarbi. Galiu tik patikinti, kad slaugytojų padėjėjų pagalbą nusiprausiant ir kineziterapeutų paslaugos labai vertinamos.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video