Penkiolikos veiklos metų jubiliejų švenčiantis Rokiškio futbolo klubas: nuo garbingos istorijos, nūdienos pergalių iki dvejonių dėl provincijos futbolo perspektyvų (4)

Publikuota: 2020-11-06 Kategorija: Sportas
Penkiolikos veiklos metų jubiliejų švenčiantis Rokiškio futbolo klubas: nuo garbingos istorijos, nūdienos pergalių iki dvejonių dėl provincijos futbolo perspektyvų
Rokiškio FK nuotr. / Rokiškio futbolo klubo prezidentas Erikas Gaigalas su Panevėžio apskrities futbolo federacijos 8x8 B diviziono nugalėtojų taure ir diplomu.

Spalio pabaigoje Rokiškio futbolo klubui sukako 15 metų. Iš bendraminčių grupelės vieną 2005 m. pabaigos vakarą susibūrusios Kūno kultūros ir sporto centre, futbolo aistruolių gretos išaugo į stiprią bendruomenę, kurios istorijoje – įspūdingos rungtynės ir įspūdingos pergalės. Visus šiuos penkiolika metų prie Rokiškio futbolo klubo vairo stovintis entuziastas istorijos mokytojas Erikas Gaigalas neslepia: provincijoje perspektyvos šiai sporto šakai nėra džiuginančios. Juolab, kad jau praėjo dveji metai be didžiojo futbolo.

Po penkiolikos metų – apie tai, ką pavyko pasiekti

Prieš penkioliką metų, tolimą 2005 m. vasarą Erikas Gaigalas pasiūlė diskusiją, ar nevertėtų rajone burti futbolo klubo. Futbolo situacija rajone tuomet buvo apverktina: faktiškai vieninteliu turnyru, kuris vyko rajone, buvo Antano Tigrūdžio rengiamas Nepriklausomybės turnyras. O toliau... viskas. Nauja rajon futbolininkų karta buvo ruošiama tik Kūno kultūros ir sporto centre, mišriose futbolo-ledo ritulio treniruotėse, labiau akcentuojant pastarosios sporto šakos įgūdžių lavinimą. Problema buvo ir tai, kad baigę sporto mokyklą moksleiviai išeidavo tarsi į niekur: aukšto meistriškumo žvaigždžių, kurios galėtų pradėti profesionalo karjerą, mūsų rajone nebuvo, o norintiems tiesiog žaisti futbolą nebuvo komandų. Paskutinysis sezonas, kuriame Rokiškio komanda dalyvavo Lietuvos futbolo IV lygos Aukštaitijos zonos varžybose, buvo 1996-97 m. Ir po šio sezono Rokiškio vardas išnyko iš Lietuvos futbolo žemėlapio.

Taigi, 2005 m. miesto šventės metu buvo surengtos futbolo rungtynės tarp suburtos Rokiškio komandos ir Vilniaus „Prelegentų“ klubo. Žiūrovų džiaugsmui, rungtynės baigėsi lygiosiomis 2:2, abu įvarčius rokiškėnų gretose pelnė Liudas Navickas. Komandos galimybės ir noras žaisti, žiūrovų dėmesys paskatino futbolo bendruomenės telkimosi procesą. Spalio pabaigoje buvo nuspręsta surengti steigiamąjį Rokiškio futbolo klubo susirinkimą. Kūno kultūros ir sporto centro salėje susirinko futbolo entuziastų saujelė (tarp jų – ir šių eilučių autorė). Klubo tikslas buvo vienas – reanimuoti futbolą rajone. Klubo prezidentu buvo išrinktas Erikas Gaigalas.

Klubo įsteigimas davė didelį postūmį šios sporto šakos raidai. Suburta vyrų komanda. Jau tą pačią žiemą klubas debiutavo aukšta gaida – Lietuvos salės futbolo čempionate. Jame varžėsi 47 komandos. Rokiškėnai pateko į Vakarų grupę ir joje užėmė penktąją vietą, o čempionate – 41-ąją vietą. Tarp ekipų, kurios turi ilgametę istoriją, priklauso dideliems sporto klubams, rokiškėnams tai buvo svarus pasiekimas.

2006 m. pavasarį į Rokiškio stadioną sugrįžo ir didysis futbolas. Komanda tapo stipria Panevėžio apskrities vidutinioke. Dėl patogesnių žaidimo sąlygų vėliau komanda perėjo į Utenos apskrities futbolo asociaciją. 2010 m. didžiojo futbolo sezone mūsiškiai faktiškai užsikabino už šios srities lyderių trejetuko: apskrities pirmenybėse liko ketvirti, surinkę tiek pat taškų, kiek ir trečiąją vietą laimėjusi komanda. 2011 m. rokiškėnai sirgalius pradžiugino įspūdingu pasiekimu: Lietuvos futbolo federacijos taurėje pateko į trečiąjį etapą. Jame mūsiškiai susitiko su dar 2010 m. A lygoje žaidusia, ir tais metais į I lygą iškritusia „Šilute“. Mūsų komanda sirgaliams dovanojo 90 min. vilties: ne tik pirmieji įmušė įvartį (šilutiškiai rezultatą išlygino tik įpusėjus antrajam kėliniui), bet ir laikėsi didžiąją dalį pratęsimo. Nenuostabu, kad futbolininkai-profesionalai visgi įveikė mėgėjų ekipą: šilutiškiai buvo ir geriau fiziškai pasirengę, ir patirties turėjo daugiau. Jie pratęsimo pabaigoje įmušė du įvarčius.

2013 m. buvo ženklaus kilimo metai. Mūsų komanda tapo Utenos apskrities didžiojo futbolo pirmenybių antrosios vietos laimėtojais. O 2014 m. – Aukštaitijos čempione.

Stiklinės lubos – infrastruktūros problema

Pergalė Aukštaitijos čempionate Rokiškio futbolo klubo komandai galėjo tapti ženkliu augimo postūmiu. Mat tuo pačiu buvo iškovotas kelialapis į šalies II lygą. Deja, istorinė galimybė buvo praleista. Ne dėl ekipos kaltės. Šiuo metu rajone yra trys futbolo stadionai – Kūno kultūros ir sporto centro, Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio bei Pandėlio gimnazijos. Atrodytų, žaisti lyg ir būtų kur, be to, du pastarieji yra renovuoti. Tačiau nė viename iš išvardintųjų stadionų futbolo aikštės matmenys neatitinka tarptautinių standartų. Ne vienas rajono valdininkas bambėjo, kad nacionalinė rinktinė tokiuose stadionuose ir nežais, tačiau futbolo stadionų matmenys patvirtinti ne šiaip sau. Ir II lygos komanda turi žaisti ne pievoje tarp kurmių kupstų, o standartus atitinkančiame stadione. Todėl su galimybe kilti ir tobulėti teko atsisveikinti. Stadionų klausimas lieka opus ir iki šiol. Situacija kiek pagerėjo, kai buvo renovuota ir dirbtine danga uždengta J. Tūbelio progimnazijos aikštė. Tačiau ir jai toli gražu iki futbolo aikštės matmenų.

O ir laikas kilti jau praleistas: dabar prasimušti į II lygą, pasak klubo prezidento E. Gaigalo, jau reikia ne tik puikių pasiekimų ir tinkamo stadiono, bet ir rimto komandos biudžeto.

Jungia įvairių profesijų žmones

Per savo istoriją futbolo klubas tapo jungtimi įvairiausių pomėgių žmonėms: nuo moksleivių, darbininkų, verslininkų iki... kunigų. Taip, Rokiškio futbolo klubo komandoje saugu ir puolėju žaidė tuometinis Rokiškio šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios vikaras Kęstutis Palepšys. Mat kunigų seminarija Vokietijoje, kurioje jis studijavo, turėjo savo futbolo komandą, kuri žaidė vietos pirmenybėse. Su K. Palepšiu yra susijęs vienas smagus epizodas. Nedidukas, greitas, techniškas ir rezultatyvus žaidėjas ir salės futbolo, ir didžiojo futbolo rungtynėse nuolatos sulaukdavo padidinto varžovų dėmesio ir neretai buvo gan grubiai stabdomas. Per vienerias Panevėžio apskrities pirmenybių rungtynes, rokiškėnai žiūrovai, po eilinės grubios varžovų pražangos, ėmė rėkti: „Nemušk kunigo – Dievas nubaus!“. Pasibaigus pirmajam rungtynių kėliniui, prie šio straipsnio autorės priėjo teisėjas panevėžietis ir paklausė: „O kodėl šitą žaidėją sirgaliai vadina kunigu?“. „Nes jis ir yra kunigas“, – išgirdo atsakymą.

Rokiškio futbolo klubas jungia apie pusšimtį aktyvių futbolo visuomenės žmonių: žaidėjų, trenerių, rėmėjų, sirgalių. Ir traukia jis žmones ne tik aikštelėje ir treniruotėse. Daug gražių akimirkų yra ir iš išvykų į Pasaulio bei Europos čempionatų atrankos rungtynes, kurias žaidė nacionalinė Lietuvos rinktinė, ir į Europos jaunimo čempionatą, vykusį Kaune, taip pat įvairiausias kitas rungtynes. Apie tai, kad klubas nėra uždara bendruomenė, liudija ir kasmet rengiami susirinkimai, kuriuose kviečiami dalyvauti ne tik nariai, bet ir visuomenės atstovai.

Gražia dovana žaidėjams ir sirgaliams tampa kasmetinis kalendorius.

Biudžetas nedidelis

Klubo kasmetinis biudžetas yra maždaug 3 tūkst. Eur. Jis formuojamas iš rėmėjų lėšų ir 2 proc. Gyventojų pajamų mokesčio lėšų rinkimo. Didžiąją dalį išlaidų sudaro išvykos į rungtynes kituose šalies miestuose.

Inventoriaus problema šiuo metu nėra opi: regionų plėtrai lėšų skiria Lietuvos futbolo federacija, taigi, kamuoliais, varteliais ir kitomis priemonėmis klubas yra aprūpintas.

Traukos centru tapo J. Tūbelio progimnazijos stadionas. Jį futbolininkai dalinasi su krepšininkais, kovos menų treniruotes lankančiais rokiškėnais. Kur kas didesnė problema treniruotis žiemą – rajone opus sporto salių trūkumas.

Kaip jau minėta, gyva bėda ir standartinių matmenų futbolo aikštės trūkumas.

Suformuota visa sistema

Kiekvienas futbolo klubas formuoja vadinamąją piramidę – nuo vaikų ir jaunimo futbolo, senjorų, iki pagrindinės komandos. Achilo kulnu Rokiškio futbolo klubui daugelį metų buvo būtent jaunųjų žaidėjų rengimas. Tik po tuometinio Lietuvos futbolo federacijos prezidento Liutauro Varanavičiaus vizito, Kūno kultūros ir sporto centre atsirado jaunųjų futbolininkų grupė. Vyresnius vaikus, jau nepatenkančius į šios grupės amžiaus rėmus, bet labai norinčius žaisti, klubo prezidentas E. Gaigalas subūrė į „Tornado“ futbolo klubą. Šis klubas pasiekė nemažai skambių pergalių. Tačiau dabar jo veikla blėsta, nes nebeliko poreikio: auklėtiniai jau treniruojasi su pagrindine Rokiškio futbolo klubo komanda.

Mažieji rajono futbolininkai ugdomi futbolo mokykloje „Lituanica“ ir vyresnioji grupė – jau paaugliai. Pasak trenerio E. Gaigalo, šiuo metu ten ugdomi apie 40 vaikų, jau žaidžiančių varžybose, ir dar yra apie dešimt darželinukų, tik besimokančių žaidimo pradmenų. Kaip provincijos miestui, kuriame nuolatos mažėja vaikų, ir yra nemenka konkurencija dėl talentų tarp įvairių sporto šakų – tai didelis skaičius. „Daugelis kolegų stebisi, iš kur mes surenkame tiek vaikų“, – sakė E. Gaigalas.

Šiuo metu su „Lituanicos“ marškinėliais žaidžia trys komandos: U-13 (penktokai-šeštokai), U-11 (trečiokai-ketvirtokai) ir labai perspektyvi 2012 m. gimusių ir jaunesnių žaidėjų ekipa, kuri yra viena apskrities lyderių.

Vaikai turi į ką lygiuotis: norintieji žaisti papildo pagrindinės komandos gretas.

Vyresni žaidėjai, kurie buvo pirmosios komandos, suburtos prieš 15 metų, lyderiai, jau pamažu pildo veteranų ekipos gretas.

Skaudūs didžiojo futbolo praradimai

Pagrindinė komanda šiuos metus, nepaisant karantino, džiugino ganėtinai stabiliu žaidimu. Tačiau kalbėdamas apie perspektyvas, klubo prezidentas E. Gaigalas atvirai paliečia didžiausią skaudulį – jau antrą sezoną nebuvo žaidžiamos didžiojo futbolo rungtynės. „Rokiškio Sirena“ primena, kad mūsiškis futbolo klubas buvo didžiausias 11x11 futbolo pirmenybių išsaugojimo entuziastas Utenos apskrities futbolo federacijoje. Deja, kitų miestų atstovai tokios idėjos nepalaikė. Ir, kaip parodė šiemetinės Panevėžio apskrities futbolo federacijos 8x8 pirmenybės, ne visiems pavyksta suburti ir stabilias mažesnes komandas.

Ką praranda klubas, nežaidžiantis didžiojo futbolo? Pirmiausia, žiūrovus. Rokiškio futbolo klubas įdėjo daug pastangų, ugdydamas futbolo kultūrą rajone. Atsirado ir skanduotės, ir plakatai. Šiemet futbolo populiarinimui „Rokiškio Sirena“ pasiūlė tiesiogines ekipos namų rungtynių transliacijas, sutraukusias nemenką žiūrovų skaičių. Taigi, visos priemonės ir galimybės populiarinti futbolą iš klubo ir rajono visuomenės pusės yra. Palyginti, Rokiškio futbolo klubo namų rungtynes gyvai stebi apie pusšimtį žiūrovų, o tiesiogines transliacijas – po pora tūkstančių žiūrovų. Tuo tarpu, kai kai kurių apskrities pirmenybių finalines rungtynes, pasak pašnekovo, žiūri... keturi žiūrovai. „Utenoje, Panevėžyje dėmesys mėgėjų futbolui menkas“, – konstatavo pašnekovas.

Tačiau 11x11 futbolo pats su savimi nežaisi. Reikia ir varžovų. Todėl atkurti tokio formato pirmenybes yra mažai šansų. Pasak E. Gaigalo, ir Utenos, ir Panevėžio apskričių futbolo federacijos labiau akcentuoja vaikų futbolo raidą. Tai natūralu: mažiesiems futbolininkams rengti yra įmanoma gauti įvairiausios paramos. Tik tada jau kyla kitas klausimas: jei mėgėjų futbolas nebus pakankamai vystomas, kur dėti tuos vaikus, kurie negalės siekti profesionalo karjeros?

Koją rajono pagrindinei komandai kiša ir dideli atstumai iki didmiesčių. Mat būtų galima žaisti jų lygose. Tačiau ir dabar Rokiškio futbolo klubo išlaidų liūto dalį sudaro kelionių į išvykų rungtynes kaštai. Vargu, ar didžiųjų miestų komandos panorės vykti žaisti į Rokiškį. O važinėti žaisti kažkur, kur nėra savų sirgalių, kokia prasmė? Rokiškio futbolo klubas laikosi nuostatos, kad  futbolo rungtynės turi būti skirtos ne tik komandos žaidėjams, bet ir visuomenei. Todėl E. Gaigalas turi ir tam tikrų priekaištų Panevėžio apskrities futbolo asociacijos šiemetinių 8x8 pirmenybių organizatoriams. Mat klubas iš 16 rungtynių tik ketverias žaidė namuose. „O buvo žadėta, kad bent pusė bus Rokiškyje“, – sakė jis.

Šiemetiniai pasiekimai

Šiemetiniai komandų pasiekimai yra svarūs. Visą sezoną stabiliai žaidusi Rokiškio futbolo klubo komanda turėjo galimybių pakovoti dėl vietos Panevėžio apskrities futbolo federacijos 8x8 A divizione. Tačiau tarp 12-kos komandų likę septinti, rokiškėnai pateko į B divizioną ir jame iškovojo pirmąją vietą. Geriausiu diviziono vartininku pripažintas rokiškėnas Raimondas Smalstys, o puolėju – Alikas Samoilovas.

„SK Entuziastai“ komanda Utenos apskrities futbolo federacijos 7x7 pirmenybėse iškovojo antrąją vietą. Tai labai svarus pasiekimas.

Reikia prisiminti, kad mūsų ekipų žaidėjai dar talkino ir kitų miestų komandoms, su jomis pelnė apdovanojimų.

Rokiškio futbolo klubo veteranai apskrities pirmenybėse taip pat pasipuošė sidabro medaliais.

Taigi, šie metai, nepaisant covid-19 epidemijos ir ilgalaikių strateginių iššūkių, Rokiškio futbolui buvo neblogi.

Ieškoma naujų formatų

Graži futbolo klubo tradicija yra vietinių turnyrų išsaugojimas. Štai bene ilgiausias, tik su rajono šachmatų pirmenybėmis konkuruojantis, yra Nepriklausomybės salės futbolo turnyras, kurį sugalvojo futbolo entuziastas Antanas Tigrūdis. Nors per beveik tris dešimtmečius kito ir turnyro formatas, ir dalyvių skaičius, jis niekada nebuvo nutrauktas, ir ateityje bus tęsiamas.

Graži futbolo klubo tradicija yra Romano Zimariovo memorialinis turnyras, kasmet vykstantis rugsėjo viduryje. Jis skirtas pirmajam Rokiškio futbolo klubo kapitonui R. Zimariovui, užgesusiam po draugiškų varžybų Vilniaus rajone, atminti. Rokiškio futbolo klubo herbe esanti futbolininko figūra simbolizuoja būtent šį žaidėją. Tačiau, pasak E. Gaigalo, svarstoma mintis rengti kitokio formato memorialinį turnyrą, įamžinantį ne tik R. Zimariovo, bet ir kitų dviejų į Amžinybę išėjusių futbolo klubo narių – Gintaro Peciukonio ir Genadijaus Fitingovo atminimą.

Šiemet buvo praleistas tradicinis 7x7 futbolo rajono turnyras. Pasak E. Gaigalo, taip nutiko, nes dėl karantino praradus faktiškai visą pavasarį, likusi sezono dalis komandoms buvo labai įtempta, ir į tvarkaraštį sunku buvo įterpti dar vieną turnyrą.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video