Pašventintieji varpai suskambės vasarą (foto + video) (1)

Publikuota: 2019-12-09 Kategorija: Renginiai
Pašventintieji varpai suskambės vasarą (foto + video)
L. Dūdaitė-Kralikienė / Suskambo pašventintasis šv. Pranciškui skirtas varpas. Jį pašventino Panėvėžio vyskupas Linas Vodopjanovas. Šalia – Rokiškio dekanato dekanas Eimantas Novikas.

Rokiškio šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje sekmadienį iškilmingai pašventinti du varpai. Tai fundatorių dovana bažnyčiai ir jos bendruomenei. Jų skambėjimo, kaip sakė Rokiškio dekanato dekanas Eimantas Novikas, dar teks palaukti bent iki vasaros: tik tada jie bus specialia technika iškelti bažnyčios varpinėje.Šventė jau šildomoje bažnyčioje
Į varpų šventinimo iškilmę susirinko pilnutėlė Rokiškio šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia. Jos interjeras kol kas dar labai neįprastas: vietoj dviejų eilių klauptų, dabar išdėstytos keturios eilės. Kurias viena nuo kitos skiria granitinių plokščių eilės, primenančios apie tebesitęsiančius šildomų grindų įrengimo darbus. Bažnyčioje buvo šilta dėl žmonių gausos, tad kol dekanas E. Novikas nepranešė, daugelis ir nebūtų pastebėję, kad jau nuo gruodžio 5-osios vadinamojoje vyrų pusėje grindys jau šildomos. Dekanas padėkojo tikintiesiems, paaukojusiems reikiamą sumą šiam svarbiam darbui.
Bažnyčios atnaujinimo darbais pasidžiaugė į ir į iškilmę atvykęs Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas. Jis pabrėžė, kad permainos daug metų tarnaus parapijos žmonių gerovei.

Praneša apie vyskupo vizitą ir... kitas nelaimes
Vyskupas L. Vodopjanovas savo pamoksle apžvelgė Rokiškio bažnyčios varpų istoriją, su jais susijusias tradicijas. Antai XIX a. pabaigoje retas kuris teturėjo kišeninį laikrodį. Tad Rokiškio bažnyčios bokšto laikrodis bei bokšte esantys varpai buvo labai svarbūs kasdienei miesto ir jo apylinkių veiklai. Primindami apie pareigas Dievui ir artimam. „Viešpaties angelo“ maldai kviesdami primena svarbiausią tikėjimo tiesą: „Ir Žodis tapo Kūnu“. „Varpas skelbia žinią. Jis negali tylėti. Suskilęs varpas – tylus, jis nebekalba“, – pamoksle sakė vyskupas L. Vodopjanovas. Jis linkėjo: „Tegul mūsų širdys ir mintys kyla link Dievo“.
 Rimtą pasakojimą garbusis svečias pagyvino smagiu klausimu: kam skambina varpai? Daugelis parapijiečių, prisiminę posakį „Neklausk, kam skambina varpai. Jie skambina tau“, ėmė reikšmingai linksėti vieni kitiems. Tačiau vyskupas papasakojo smagų anekdotą. Į klausimą, kodėl skamba varpai, paprastai galimi trys atsakymo variantai: kažkas mirė, atvyko vyskupas vizituoti, na ir pranešama apie... kitas nelaimes. Vyskupas L. Vodopjanovas linkėjo, kad jo apsilankymas parapijiečiams būtų džiugus įvykis.

Po Žodžio liturgijos
Du naujutėliai varpai, apipinti vainikais buvo prie Švč. Mergelės Marijos altoriaus. Pasibaigus Žodžio liturgijai, jie iškilmingai pašventinti. Po bendruomeninės maldos skardžiai suskambo vienas jų. Tačiau išgirsti abu varpus rokiškėnai galės tik vasarą. Mat tuo metu jie bus keliami į varpinę. Įkelti juos – nemenkas darbas. Mat didesnysis varpas, kuriam suteiktas šv. Pranciškaus vardas, sveria 380 kg, mažesnysis, pavadintas šv. Mato vardu, sveria 220 kg. O varpinės aukštis – beveik 57 m.
„Rokiškio Sirena“ primena, kad dabar varpinėje kabantis vienintelis varpas jau buvo restauruotas. Dabar gi jis turės du kaimynus.
Varpų šventinimo iškilmė – retas reiškinys dekanato kalendoriuje. Paskutinį kartą tokia ceremonija vyko 2006 m. liepą, kai į Pandėlio bažnyčios atstatytus bokštus buvo įkelti keturi varpai, kuriuos dovanojo Vokietijoje gyvenantis dvasininkas Gerhardas Lage.
Naujieji Rokiškio bažnyčios varpai buvo išlieti seniausioje Europoje, daugiau nei tūkstantmetį skaičiuojančioje varpų liejykloje, priklausančioje Marinelli šeimai.
Ant šv. Pranciškumi pavadinto varpo išlietas pranciškonų pasveikinimas „Pax et bonum“ – taika ir gėris. Simboliška, tačiau varpą šventinęs vyskupas Linas Vodopjanovas – taip pat vienuolis pranciškonas.
Antrasis, šv. Matu vadinamas varpas, skirtas Tyzenhauzų šeimai atminti. Ant jo išlietas „Pro Deo et Patria“: už Dievą ir tėvynę. Taip pat šv. Konstantino, šv. Zbignevo ir šv. Reinoldo vardai. Ant jo išlieta lotyniška sentencija vivus voco, mortuos flango, fulgura frango: gyvuosius šaukiu, mirusius apraudu, žaibus sulaužau.
Šie varpai išlieti ir į Rokiškį atkeliavo fundatorių: Blažių, Galvanauskų, Tarvydžių šeimų, Kunigo švietėjo Jono Katelės paramos ir labdaros fondo, Rokiškio šv. apaštalo evangelisto Mato parapijos dėka.
Simboliška, kad pirmąjį kartą didysis varpas suskambo kaip tik po Žodžio liturgijos.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą