Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena Rokiškyje (video+foto) (5)

Publikuota: 2019-07-07 Kategorija: Renginiai
Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena Rokiškyje (video+foto)
Rokiškio Sirena nuotr. /

 

Valstybės dieną rokiškėnai minėjo trankiai: arenoje žvangėjo kalavijai, scenoje skambėjo ir lietuviškos dainos, ir egzotiški kinietiškieji ritmai, o šventę vainikavo įspūdingas ugnies šou „Pasaka“.

Kalbos, vėliavos, eisena

Valstybės diena – prieš tris dešimtis metų gimusi šventė. Tad natūralu, kad ieškoma savitų jos šventimo tradicijų. Jos vardiklis – duoklė garbingai Lietuvos istorijai, viduramžiams, kai mūsų valstybė augo, plėtėsi, pasiekė didžiausią karinę ir politinę įtaką. Todėl nenuostabu, kad šventėje daug istorinių elementų. Be ko neįsivaizduojama viduramžių šventė? Be eisenos, kurioje dalyvavo riteriai, dvasininkai, miestečių cechai. Laikai pasikeitė, tačiau ir šiandieninės Valstybės dienos minėjimą prie Nepriklausomybės paminklo su iškilminga trispalvės ir istorinės vėliavos pakėlimo ceremonija, rajono vadovų sveikinimu, sujungė su linksmybėmis prie Rokiškio dvaro.

Prie dvaro – viduramžiškos ir šiuolaikiškos linksmybės

Krašto muziejaus kieme – ilgai lauktas (pernai jo nebuvo) tradicinis „Roko kalavijo“ turnyras. Dėl jo šiemet varžėsi keturi riteriai. Beveik keturias valandas trukusiame turnyre buvo galima išvysti ir kovas kalavijais (jokiu būdu ne kardais – kardų viduramžiais nebuvo, – aut. past.) apžiūrėti viduramžių ginkluotę ir išgirsti apie ją įspūdingų žinovų pasakojimų. Štai kad ir mažytis, atrodytų, žaislinis skydelis bakleris. Didžiulis, šarvuotas riteris su tokiu žaisleliu saujoje – keistas vaizdas. Tačiau viduramžių ginkluotėje bakleris turėjo ir savo vaidmenį, ir specialias kovos technikas. Pavyzdžiui, aštroka baklerio briauna puikiai tiko gerokai vožtelt priešininkui į šarvais neapsaugotas vietas. Tiesa, smūgiuoti šio skydelio briauna riterių turnyruose neleidžiama. Visas šias įdomybes rokiškėnai galėjo sužinoti pertraukų tarp riterių kovų metu. O jose dėl „Roko“ kalavijo varžytis geriausiai sekėsi svečiui iš Latvijos – vienam geriausių šiuolaikinių Europos riterių turnyrų dalyviui. Jo kolega estas žiūrovus žavėjo ne tik gera kovos technika, bet ir smagiais pokštais. „Na va, sulaužė arenos tvorą“, – pusiau juokais, pusiau rimtai apgailestavo muziejininkas Giedrius Kujelis. Viduramžiais turnyras be nuostolių būtų anoks čia turnyras. Gerame turnyre galvas padėdavo bent keli riteriai, o kartais netgi karaliai. Antai taip savo paties surengtame turnyre 1559 m. buvo sunkiai sužeistas, o po kelių dienų mirė Prancūzijos karalius Henrikas II Valua: jis su varžovu kovėsi raiti ietimis, ir varžovo ieties skeveldra pervėrė karaliui akį. Žinoma, šiandieniniai turnyrai yra kur kas saugesni. Tad ir nuostolis viso labo – sulaužyta arenos tvorelė.

Be to, rokiškėnai ir patys galėjo pasimokyti viduramžių kario amato. Pavyzdžiui, išbandyti akies taiklumą šaudymo iš lanko sektoriuje. Taiklus lankininkas viduramžiais taip pat buvo labai vertinamas.

O dvaro sode proga pasimatuoti šiandieninio riterio šarvus: Lietuvos kario amunicinę liemenę, šalmą. Ir akies taiklumą išbandyti šaudant automatinio ginklo, kuriuo ginkluoti rokiškėnai kariai – G-36 imitacija: šratasvydžio šautuvu. Viename sektoriuje buvo galima tiesiog išbandyti akies taiklumą šaudant į medžiuose iškabintus balionėlius, o kitame – pabandyti judant pažymėta trasa pataikyti į įvairiame aukštyje išdėliotus taikinius.

Dėkojo ūkininkams

Kam prie širdies ramesnės linksmybės, galėjo apeiti tradicinę mugę, kurioje buvo galima įsigyti ir to, kuo prekiauta viduramžiais: medinių klumpių, įvairiausių dydžių ir paskirties pintinių, žolelių ir arbatų, pamatyti, kaip gaminami mediniai indai, nusipirkti keraminį ąsotį. Čia pat buvo galima patiems pasidaryti ir viduramžiško stiliaus pakabuką. Netrūko ir šiuolaikiškesnių menų: kartu su bibliotekos moterimis buvo galima pasigaminti šventišką sagę, su viešniomis iš Latvijos – mielą molinį švilpuką ar nusipirkti viduramžiško stiliaus medžiaginį krepšelį (tokie anuomet atstodavo rankinukus ir pinigines), patiems dekruoti „Rokiškis – Lietuvos kultūros sostinė“ marškinėlius.

Nebuvo pamiršti ne tik miestelėnai, bet ir ūkininkai. Būtent jie buvo viduramžiškosios ekonomikos pagrindas. Ne mažiau svarbus ūkininkų darbas ir šiandien. Tad Rokiškio rajono ūkininkų sąjunga dėkojo mūsų krašto žemdirbiams, garsinantiems mūsų rajoną ir Lietuvoje, ir toli už jos ribų.

Koncertas – į dvi dalis

Valstybės diena – proga pasidžiaugti, kuo turtingas mūsų kraštas. Tarp tų turtų – ir talentingi žmonės. Tad gražiausiomis savo dainomis su rokiškėnais ir šventės svečiais dalinosi Rokiškio kultūros centro moterų choras, vadovaujamas Giedros Markevičienės. Žavėjo „Bella Fa“ pasirodymas bei viduramžiškų šokių grupės programa. O štai žinomos folkloro grupės „Kitava“ pasirodymo metu atėjo ilgai laukta 21-oji valanda. Kuomet maždaug 4 milijonus po visą pasaulį išbarstytų tautiečių sujungė „Tautiška giesmė“.

Po iškilmingo himno giedojimo scena buvo užleista viešnioms iš tolimosios Kinijos: Harbino miesto muzikantėms ir dainininkėms, kurių spalvingą ir emocingą pasirodymą rokiškėnai įvertino ovacijomis.

O štai viduramziai.lt ugnies šou „Pasaka“ paskatino rokiškėnus iš kišenių traukti išmaniuosius telefonus: kiekvienas norėjo įamžinti ugnies ir šokio sinteze pasakojamą meilės istoriją. Ir ne veltui – tai geriausias praėjusiųjų metų Lietuvos ugnies šou.

Daugelis rokiškėnų tikėjosi, kad vakarą vainikuos įdomių skulptūrų deginimas. „Deja, to daryti negalime. Dėl žiūrovų saugumo. Tad skulptūros dar porą savaičių pastovės dvaro kieme, kad visi norintieji galėtų šalia jų įsiamžinti“, – paaiškino Rokiškio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Aušra Gudgalienė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video