Šiuolaikinio meno festivalyje STARTAS: spektaklis KITOKIA MIRTIS. 4 MORTOS (1)

Publikuota: 2021-09-01 Kategorija: Renginių anonsai
Šiuolaikinio meno festivalyje STARTAS: spektaklis KITOKIA MIRTIS. 4 MORTOS
Organizatorių nuotr. / Šiuolaikinio meno festivalyje STARTAS: spektaklis KITOKIA MIRTIS. 4 MORTOS

Į STARTO festivalį atvyksta kraštietis režisierius, Rokiškis - Lietuvos kultūros sostinė 2019 ambasadorius Darius Rabašauskas ir kartu su  Kauno miesto kameriniu teatru kviečia į neįprastą pasimatymą - spektaklį 4 MORTOS rugsėjo 8 dieną 18 valandą Rokiškio kultūros centre.

Pasak režisieriaus, pagrindinė spektaklio idėja – ritualinį folklorą sujungti su šiandienine kasdienybe, šiuolaikinį humorą su tautosakiniu humoru, šimtmečiais meistriškai įžeminusiu mitinius išgyvenimus.

„Ko nekasdieniško galima tikėtis? Patirti nuotykį. Esu tikras, kad spektaklis yra kaip nuotykis arba kelionė, į kurią leidžiasi žiūrovas ir aktorius. Lūkestis ir palinkėjimas drauge būtų leisti tam nuotykiui atsitikti“. 

„4 Mortas“ paslaptingumo aureolė gaubia ne vien dėl spektaklyje tyrinėjamos mirties tematikos, bet ir dėl to, kad jis gimė tarsi savaime, „iš nieko“. Tai nėra tradiciniais būdais sukurtas spektaklis pagal konkrečią pjesę, o gimęs repeticijų metu iš kūrybinės komandos asmeninių patirčių ir lietuviškos mitologijos studijų. Jis suvedė įdomiam kūrybiniam dialogui menininkus iš visos Lietuvos – kompozitorę ir lietuvių folkloro tyrinėtoją Lauritą Peleniūtę, režisierių Darių Rabašauską, dailininkę Laurą Luišaitytę, aktores Margaritą Bladženauskaitę, Jonę Dambrauskaitę ir Indrę Puišytę.

Spektaklio kompozitorė Laurita Peleniūtė atkreipia dėmesį į santykio su mirtimi svarbą asmenybės formavimuisi: „Jei kiekvienas žinotume, kad šalia mūsų visada yra mūsų mirtis – asmeninė, sava, „mano mirtelė“ – išmoktume gyventi prasmingiau. Mirtis taptų ne baimės šaltiniu, o išmintimi, kuri mus lydi“, – teigia ji.

„Neketinome kalbėti apie mirtį, tema pati mus pasirinko. Tuo metu netekau labai artimo žmogaus. Ši žinia mane stipriai sukrėtė, bet mano reakcija buvo priešinga nei galima tikėtis. Man buvo ramu, jauku, lyg išėjęs žmogus būtų atvėręs kažkokius meilės vartus visatoje ir ji būtų užliejusi mane, pasilikusią čia. Tokiu momentu sustoja laikas, išnyksta visos problemos ir lieka esmė, kuri įkvepia gyventi toliau. Tai toli gražu ne baimė, ne tragedija, ne skausmas. Tad kilo noras pasidalinti šia patirtimi. Iškelti klausimus, ar tikrai verta bijoti mirties? Ar ta baimė neatima gyvenimo džiaugsmo?“, – patirtimi dalijosi spektaklio idėjos autorė aktorė Margarita Bladženauskaitė. 

Spektaklis primena šią primirštą lietuviškos tapatybės dalelę ir pasakoja apie tai, kad nėra gimimo ir mirimo priešybės. Pasak Lauritos Peleniūtės, tai yra vieni vartai, pro kuriuos mes ateiname ir pro kuriuos grįžtame atgal. „Viskas sukasi ratu. Tai pati pagrindinė spektaklio mintis. Kiekvieno žmogaus toji morta yra skirtinga, kaip ir mes keturios, jas kuriančios scenoje. Spektaklyje kalbama emocijomis nei įprasta kalba, kadangi mortos beveik nekalba žmonių kalba. Esame tam tikros būtybės, kurios yra tarpininkės tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulio. Lietuvių tautosakoje dažniausiai tarpininkais yra vaizduojami žvėrys, paukščiai. Mes esame tarp gyvūno ir žmogaus. Nekuriame konkrečios istorijos, o potyrius“, – teigia ji.

„Mirties alsavimas – natūralus ir įprastas. Visi kažkada mirsime. Tačiau į mirtį reikia žvelgti ne su baime, o iš linksmos, šviesios pusės. Mirtis nėra pabaiga“, – sako spektaklio režisierius Darius Rabašauskas ir kviečia pabūti kartu su mintimi apie mirtį, tad vakarėlio apibrėžimas – spektakliui  labai tinkamas. Vakarėlis gali būti visoks, kiekvienam skirtingas, tačiau pagrindinė vakarėlio esmė – kad žmonės pabūtų kartu.

Šiuolaikinio meno festivalyje STARTAS žiūrovo laukia netradicinis, apie mirties koncepciją lietuvių mitologijoje kalbantis spektaklis-performansas, savotiškas vakarėlis su mirtimi, paremtas lietuviška mitologija, folkloru. Tai žaidimas-ritualas, kuris sugrąžins iš feisbukinės egzistencijos į gamtos duotą prigimtį. Tai įrodymas, kad folkloras gali būti modernus, įžvalgus, apie esminius dalykus kalbantis ne per skausmą  ir graudulį bet per potyrį.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video