Seksas paauglystėje - tabu? Užtenka tylėti - laikas kalbėt (3)

Publikuota: 2020-08-04 Kategorija: Renginių anonsai
Seksas paauglystėje - tabu? Užtenka tylėti - laikas kalbėt
Organizatorių nuotr. / Rokiškis Youth Fest 2020

Nuo kokio amžiaus su vaikais reikėtų pradėti kalbėtis apie lytinį brendimą ir lytinius santykius? Kokie dalykai turėtų būti iškomunikuoti tokio pokalbio metu? Jei reikėtų, tai kaip? Kada? Ką sakyti, jog nebūtų nejauku? Šie klausimai turbūt kirba kiekvieno žmogaus, o ypatingai tėvų ir vaikų galvose. 

Ar švietimo įstaigos yra kaltos?

Galvojimas apie intymų gyvenimą ir eksperimentavimas yra labai svarbūs paauglystėje, nes šis tarpsnis – tai savęs, kaip suaugusiojo ieškojimas ir suvokimas. Keliama opi problema, jog paaugliams trūksta žinių apie lytinio švietimo temą, ypač Rokiškio mokyklose. Keliami tokie klausimai: Ar jaunimas yra pakankamai ir kokybiškai ugdomas apie tai mokyklose? Ar švietimo įstaigos yra kaltos, jog apie tai nėra kalbama su mokiniais? Jei jaunimas nėra pakankamai ugdomas, kur jie gali ieškoti teisingos informacijos? Juk internete gausu įvairių patarimų, straipsnių, bet ar jie gali būti klaidingi? Paaugliai neturėdami tikrųjų žinių, gali aklai tikėti ir leisti įvairiems šaltiniams formuoti jų nuomonę ir tolesnį jų vystymąsi. 

Ar seksas yra natūralus reiškinys?

Kodėl visuomenės didžioji dalis vengia, bijo ir jaučiasi suvaržyti kalbėdami apie tai? Ar seksas yra natūralus reiškinys? Ar visuomenėje įsišaknijęs požiūris, jog su vaikais negalima kalbėtis apie lytinį švietimą yra teisingas? Kiek įtakos gali daryti aplinka, kurią paaugliai pasirenka? Ar vaikai patiria bendraamžių spaudimą, kada reikėtų ar nereikėtų susirasti antrą pusę, pradėti lytinį gyvenimą? 

Turbūt kiekvienas jaunas žmogus kelia šiuos klausimus, bet kaip sužinoti tikruosius atsakymus. 

Seksas paauglystėje - tabu?

„Lytiškumas bei lytiškumo ugdymas Lietuvoje - vis dar tabu temos, tad nenuostabu, jog jomis nėra jauku kalbėtis ne tik mokykloje, tačiau, kai kuriais atvejais, ir šeimoje. Jau dabar sutinkame, jog lytiškumo ugdymas - svarbi vaiko, paauglio, suaugusio žmogaus dalis, kuri suteikia žinių apie save, apie savo ir kito ribas, apie kūno pokyčius, saugumą, savo bei kito žmogaus poreikių supratimą, saugius bei lygiavertiškus santykius ir daug kitų temų. Viena iš tokių temų taip pat yra seksas paauglystėje. Kaip apie tai kalbėti? Ar reikia apie tai kalbėti? Ką verta žinoti paaugliams, tėvams, globėjams ir visiems, savo aplinkoje turintiems jaunų žmonių? Svarbu suprasti, jog kalba apie seksą turėtų prasidėti nuo supratimo apie lygiavertiškus, saugius, atvirus santykius su kitu žmogumi (žmonėmis), apie supratimą apie savo ribas ir poreikius, apie sutikimo  būtinumą, jo davimą ir gavimą, apie pasitikėjimą vienas kitu (viena kita), apie saugius lytinius santykius, kontraceptines priemones, bei nesaugių lytinių santykių pasėkmes, apie kylančius jausmus ir emocijas, ir gebėjimą juos atpažinti bei išreikšti. Svarbu suprasti, jog nešnekant apie visas šias temas, žmonės informacijos gali ieškoti įvairiuose šaltiniuose, kurie nebūtinai yra amžiui pritaikyti, mokslu grįstą informaciją suteikiantys šaltiniai. Diskusija ir atviras požiūris į temą bei jos reikalingumą gali mums atverti kelią į konstruktyvų pokalbį apie jo/jos lytiškumą ir dalykus, vykstančius jo/jos gyvenime” - mintimis dalijosi VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“ mokymų vadovė ir psichologė Lina Januškevičiūtė.

Susidomėjai? Manai, jog tai būtų puiki proga prisėsti ir pakalbėti apie tai gyvai?  Festivalio organizatoriai siūlo galimybę tai padaryti ir nori Tave pakviesti į pirmąjį Rokiškyje vyksiantį jaunimo festivalį „Rokiškis Youth Fest 2020”.

Rokiškis Youth Fest 2020 organizatoriai tiki, jog didžiausi pokyčiai ateina tinkamoje ir saugioje aplinkoje, tad jei Tu nori didžiausių pokyčių savyje, mes Tavęs laukiame rugpjūčio 22 dieną! 

Renginio organizatoriai: Rokiškio rajono savivaldybė, Rokiškio jaunimo organizacijų sąjunga „Apvalus stalas", Rokiškio rajono moksleivių taryba - RRMT, JLK Jaunųjų Lyderių Klubas, Jaunimo Bendrija „Sėlos Ramuva", Rokiškio jaunimo centras.

Renginio partneriai: AB „Rokiškio sūris“, L Sadauskienės IĮ, Rokiškio Kultūros Centras, Rokiškio Sirena.

Pirmąsias naujienas bei svarbiausią informaciją apie Rokiškis Youth Fest 2020 rasite Facebook puslapyje Rokiškio Jaunimo Organizacijų Sąjunga „Apvalus stalas“.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą