„Pirties diena 2019. Duodam garo Rokišky”: kiekvienas galės išbandyti, sužinoti, patirti (3)

Publikuota: 2019-06-06 Kategorija: Renginių anonsai
„Pirties diena 2019. Duodam garo Rokišky”: kiekvienas galės išbandyti, sužinoti, patirti

Per Lietuvą keliaujanti edukacinė šventė „Pirties diena“ šiais metais pirmą kartą apsilankys Lietuvos kultūros sostinėje – Rokiškyje. Birželio 15 dieną Velykalnio bendruomenės parke kūrensis ir procedūrų įvairove stebins mobiliosios pirtys, stūksos didelė „Šimtaviete“ vadinama pirtis-palapinė, rokiškiečiai ir svečiai galės pasimokyti geros pirties principų, įsitikinti, kad mėgautis renginiu galima blaiviai ir tvariai. Tokį jubiliejinį, dešimtąjį, renginį organizuoja Rokiškio rajono savivaldybė, Velykalnio bendruomenė ir respublikinę šventę „Pirties diena“ rengianti Lietuviškos pirties bičiulių draugija. Renginys nemokamas – jame laukiamas kiekvienas.

„Šventę atidarysime su pirmojo garo apeiga ir kūrėjos Mildos Kregždės pirties rūbų teatralizuotu pristatymu „Gyvenimo spalvos“. Į šventę žada atvažiuoti Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Lietuvos, ko gero, Rusijos ir Lenkijos pirtininkai – tiksliai nežinome. Kiekvienos šalies atstovai rodys savo papročius, demonstruos tradicijas, paveldą. Aplink mūsų ežerėlį – „durpynkę“, vyks įvairiausios veiklos. Jungiame aktyvų ir pasyvų poilsį – kiekvienas ruošia savo programą, – pasakojo Velykalnio bendruomenės vadovas Stasys Mekšėnas.

Veiklų bus visiems – dideliems ir mažiems

Šventėje vyks Rokiškio regiono paplūdimio tinklinio čempionatas, Respublikinis teniso turnyras, Paplūdimio teniso varžybos, vandens sporto varžybos, tarptautinis dviračių krosas „Sėlių taurė“. Veiklų bus visiems – dideliems ir mažiems, todėl turiningai praleistas laikas – garantuotas,“ – tikino S. Mekšėnas.

Praeitais metais S. Mekšėnui paskambino Rokiškio rajono savivaldybės vyriausioji specialistė kultūrai Janina Komkienė siūlydama surengti šią šventę Rokiškyje, Lietuvos kultūros sostinėje. Lietuviškos pirties bičiulių draugijos pirmininkui Egidijui Žukauskui ir draugijos Vilniaus klubo vadovui Edmundui Pranculiui apsilankymas Velykalnio bendruomenės parke paliko didelį įspūdį: sutvarkyta aplinka, žalios vejos, ąžuolynas. „Rokiškio miesto bendruomenė intensyviai dirba nuo ryto iki vakaro siekdama geriausio rezultato. Turime labai daug savanorių, kurie geranoriškai padeda – esame pasiskirstę pareigas,“ – kalbėjo S. Mekšėnas.

Nuo koordinavimo iki malkų krovimo

Paklaustas, kokį vaidmenį vaidina renginyje „Pirties diena 2019“, S. Mekšėnas nusijuokė. „Visko po truputį – nesibaidau jokio darbo: nuo koordinavimo iki malkų krovimo. Tai – mano darbas, kurį galiu dirbti ištisas 24 valandas. Nesijaučiu vienas – mane supa geros emocijos, idėjomis ir neblėstančia energija degantys žmonės,” – pasakojo jis.

Prie Kalnų gatvės stovės scena – muzika gros nuo ryto iki vakaro, o naktinių šokių pabaiga priklausys nuo aplinkybių ir žmonių noro. Velykalnio bendruomenės parke virs gyvenimas – tikimasi sulaukti daug žmonių. Amatų mugėje lankytojai galės įsigyti pirčių atributikos, maisto gaminių. „Šventės lankytojus maitins Rokiškis – maitinimo įstaigų iš kitų miestų nutarėme nekviesti. Noriu pabrėžti, kad nebus jokio alkoholio, tabako plastikinių indų. Mūsų siekiamybė – sveikos gyvensenos propagavimas sveikoje aplinkoje. Gilias tradicijas tausojame beveik dvidešimt metų. Norėčiau paprieštarauti, kad pirtys asocijuojasi su išgertuvėmis. Lietuviai moka švęsti be alkoholio ir nori kartu kurti šventę,“ – kalbėjo S. Mekšėnas.

Birželio 12 dieną 18 valandą vyks edukacinė programa – vantų rišimo vakaras. Tai bus tarsi įžanga į pirčių festivalį. „Mūsų tikslas – surišti ne mažiau kaip 520 vantų, - tokį jubiliejų šiais metais švęs Rokiškis. Sieksime Lietuvos rekordo – vienu kartu turėsime pakelti ne mažiau kaip 520 vantų prie šimto vietų pirties,“ – pasakojo S. Mekšėnas.

Siekiama gaivinti po sovietmečio sunaikintą pirties kultūrą

Kai Lietuviškos pirties bičiulių draugija dar žengė pirmuosius žingsnius, jos užduotis buvo prikelti po sovietmečio sunaikintą pirties kultūrą. „Sovietmetis pirtis pavertė nomenklatūros susirinkimo vietomis, žmonių girdyklomis. Norėjome skleisti gerąją žinią apie sveikas pirtis, todėl tam reikėjo šventės, į kurią galima pasikviesti žmonių, pristatyti draugijos tikslus ir kartu parodyti, kaip jie yra įgyvendinami. Pirmąsias šventes rengėme Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse, Dvaro pirties kieme. Sutelkę pastangas šią pirtį prikėlėme antram gyvenimui, kad žmonės galėtų pažinti lietuviškos pirties tradicijas. Prie pirtelės ir suorganizavome pirmąją šventę – kūrenome didžiąją Dvaro pirtį, atvažiavo kelios mobiliosios.

Mobiliųjų pirčių kompanija vis auga – taip augame ir mes. Dvaro pirtyje surengėme penkias pirties dienas. Nusprendėme, kad šiame regione pirties kultūra išjudėjusi – Dvaro pirtis misiją skleidžia jau be mūsų pagalbos, todėl mums reikia keliauti po Lietuvą. Apsilankėme Elektrėnuose, Anykščiuose, Priekulėje, Ukmergėje, o dabar atvykstame pas jus, į Rokiškį,“ – kalbėjo Lietuviškos pirties bičiulių draugijos narė Ramunė Žukauskienė.

R. Žukauskienė džiaugiasi, kad apie Lietuviškos pirties bičiulių draugiją žino savivaldybės ir kviečiasi į svečius – jiems patiems nereikia belstis į jų vartus. „Keliaujame po mažąsias kultūros sostines, kur pristatome pirties kultūrą. Šį kartą atvykstame į didžiąją Lietuvos kultūros sostinę – Rokiškį, todėl galime pasikviesti ir pasienio Latvijos gyventojus bei parodyti, kuo mes įdomūs, kaip patobulėjome per tuos dešimt metų ir kokia lietuviškos pirties kultūra yra šiomis dienomis. Juk kultūrą sudaro ne tik menas, scenos kultūra, bet ir mūsų požiūris į savo dvasią, kūną,“ – pasakojo R. Žukauskienė.

Griežtas ne alkoholiui, tabakui ir plastikiniams indams

Ši šventė buvo didelis iššūkis, nes nuo pat pirmos „Pirties dienos“ Lietuviškos pirties bičiulių draugija pasakė griežtą ne alkoholiui. Pasak R. Žukauskienės, tai buvo dar naujiena Lietuvoje, nes tie, kas išgirsdavo apie „Pirties dieną“, iškart pagalvodavo apie būsimą progą išgerti. Vis dėlto, atvažiavę nieko panašaus nerasdavo. „Dabar nebereikia žmonėms aiškinti, nes ši graži misija per dešimt metų išsiplėtė – šventės lankytojams tai yra savaime suprantama. Žinoma, visada atsiranda tokių, kuriuos reikėtų sudrausminti, bet niekas nebenustemba, kad alkoholio prekeivių šioje šventėje nė su žiburiu nerasi,“ – kalbėjo R. Žukauskienė.

R. Žukauskienė teigimu, jau nuo praeitų metų atsakingai žiūrima, kas yra paliekama po švenčių. „Norime tvarkytis taip, kad po renginio neliktų nė žymės. Anksčiau pasukų pirties kokteilį ir arbatą šentės lankytojams pilstydavome į vienkartinius puodelius. Pernai pasigaminome bambukinius daugiakartinius puodelius, kuriuos vežiojame po šventes atsisakydami aplinką žalojančių vienkartinių indų. Naujuosius puodelius šventėms lankytojams duodame taikydami depozito sistemą, be to, renginyje jų galima bus ir įsigyti – žmogus turės gražų prisiminimą apie šventę su jos simbolika.

Po miestus keliaujame su ekologine misija. Skatiname švenčių organizatorius pasirūpinti šiukšlių rūšiavimo konteineriais. Būtų smagu, jei net patys gyventojai atsineštų savo įrankių ir lėkščių renginio maistui. Be to, kartu su AB „Rokiškio sūris“ susitarėme, kad pasukos pirties kokteiliams būtų pristatytos ne pakuotėse, o dideliuose bidonuose, kuriuos galėtume grąžinti, todėl iš mūsų pusės šventė liks beveik be šiukšlių,“ – pasakojo R. Žukauskienė.

Alternatyva sintetiniams veido ir kūno šveitikliams bei maudymosi kostiumėliams

Lietuviškos pirties bičiulių draugija kviečia pasisemti idėjų, minčių, pajausti savo kūnų, kas yra sveika pirtis, tęsti geras idėjas bei patirtį, mokytis, kaip nepersikaitinti, atrasti alternatyvą sintetinių cheminių medžiagų turintiems veido ir kūno šveitikliams. „Mokysime, kaip taisyklingai susirišti vanteles, pabrėšime medžių tausojimo svarbą. Juk vantoms „medžiagos“ galime užsiauginti patys – pavyzdžiui, tam tinka ir genimų vaisinių medžių ir uoginių krūmų šakelės. Prašysime žmonių nebijoti klausti, nes nežinome, ar žmogus yra bridęs į šią kultūrą. Skatinsime nebijoti bendrauti, pasakyti pirtininkui, jei pirtyje bus per karšta. Siekiame gražaus tarpusavio bendravimo – nes bendravimas, bendrystė pirtyje yra ir mūsų draugijos pagrindas. Per dešimtmetį sukauptomis žiniomis apie sveikos pirties įrengimo principus ir procedūras mūsų organizacijos nariai dalinsis ir šventės konferencijoje,“ – pasakojo R. Žukauskienė.

Pasak R. Žukauskienės šventėje bus apie dvylika mobiliųjų pirčių ir kilnojamamoji šimtavietė pirtis. Šalia išdygs masažuotojų darbo vietos, veido kaukių pavėsinė. Lietuviška pirties kultūra nėra uždaras reiškinys, todėl kiekvienas galės išbandyti, sužinoti, patirti. Šventė tęsis iki birželio 16 dienos – tądien žmonės gali prašyti individualių mokamų procedūrų.

„Demonstruosime ir pirties madas. Pirties drabužių kūrėja Milda Kregždė pristatys kolekciją „Gyvenimo spalvos“. Rokiškėnai galės pamatyti, kad kartu su pirties kultūra auga ir kitoks supratimas apie pirties drabužius. Juk turime apsirengti taip, kad neperkaistume ar neperšaltume, todėl vengiame sintetikos, rinkamės sveikesnius audinius.

Tuos, kas rengiasi į jubiliejinę „Pirties dieną“ skatiname apsižiūrėti drabužių spintas ir ieškoti alternatyvos sintetiniams maudymosi kostiumėliams. Pavyzdžiui, virtuvinė prijuostė, nenaudojamos paklodės, pagyvenę rankšluosčiai – nereikia laikytis įsikibus maudymosi kostiumėlių, o dairytis sveikesnių audinių. Raginsime įkvėpimo tokiai aprangai ieškoti ir mūsų pirties drabužių kolekcijoje,“ – kalbėjo R. Žukauskienė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą