„Mes esame čia“ - renginys, skirtas Vilniaus Gaono ir žydų istorijos metams (1)

Publikuota: 2020-09-03 Kategorija: Renginių anonsai
„Mes esame čia“ - renginys, skirtas Vilniaus Gaono ir žydų istorijos metams
Rokiškio Sirena nuotr. / Rokiškio krašto muziejus

Rugsėjo 4 d. Rokiškio krašto muziejuje – renginys, skirtas Vilniaus Gaono ir žydų istorijos metams „Mes esame čia“.

Programa:

10:00 val. mokslinė konferencija „Žydų bendruomenės indėlis į šiaurės ir šiaurės rytų Lietuvos regiono kultūrinę, politinę, ekonominę raidą Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpiu“

13:00 val. Lietuvos kariuomenės kūrėjo savanorio Ruvino Būno vardo premijos įteikimas

15:00 val.  Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus edukaciniai užsiėmimai

18:00 val. grupės „RAKIA  KLEZMER ORKESTAR“ koncertas 

2020 metai Lietuvos Respublikos Seimo sprendimu yra paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Rokiškis turi tiesioginių sąsajų su Vilniaus Gaonu, nors Rokiškis buvo vienas didžiausių chasidizmo centrų Lietuvoje (Vilniaus Gaonas buvo didžiausias chasidizmo kritikas). Rokiškyje gimė rabinas Smuel Aba Snieg, kuris buvo vienas iškiliausių tarpukario Lietuvos visuomenės veikėjų – Lietuvos kariuomenės vyriausias žydų kapelionas, aktyvus Lietuvos Nepriklausomybės rėmėjas. Išgyvenęs holokaustą organizavo pirmojo po karo Europoje pilno Talmudo, vadinamo Išgyvenimo Talmudu, leidybą. Smuelis Arba Sniegas buvo Vilniaus Gaono Elijahu ben Šlomos Zalmano pro pro pro vaikaitis.

Dažnai mes apie žydų bendruomenę žinome tik per holokausto tragedijos prizmę, bet retas yra susipažinęs apie šios unikalios kultūrinės civilizacijos kultūros ypatybes, papročius, religiją, kulinariją, istoriją ir tiesiog paprastą žydišką kasdienybę, šios bendruomenės indėlį į mūsų Lietuvos valstybės raidą.

Renginio pavadinimas “Mes esame čia” pasiskolintas iš Rokiškio litvakų kilmės rašytojos Ellen Cassedy knygos “Mes esame čia. atsiminimai apie holokaustą Lietuvoje”. Mes esame čia – lyg nebylus Rokiškio žydų bendruomenės šauksmas pamirštos istorijos tyruose. Mes esame čia – nors mūsų čia nebėra… Pirmosios Lietuvos respublikos laikotarpiu 5-ojo dešimtmečio pradžioje Rokiškyje gyveno per 3000 žydų tautybės Lietuvos piliečių. Šiandien Rokiškyje negyvena nei vienas Litvakų palikuonis.

 

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba ir Rokiškio rajono savivaldybė

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video