Vyriausybė rado landą, kaip apgyvendinti migrantus be savivaldybių žinios: respublikinio pavaldumo įstaigose (44)

Publikuota: 2021-08-13 Kategorija: Politika
Vyriausybė rado landą, kaip apgyvendinti migrantus be savivaldybių žinios: respublikinio pavaldumo įstaigose
„Rokiškio Sirenos“ nuotr. / Rokiškio psichiatrijos ligoninėje bus migrantams paruošta 60 vietų.

Šalies centrinė valdžia, susidūrusi su gyventojų pasipriešinimu pasienio miesteliuose dėl nelegalių migrantų apgyvendinimo, ieško „saliamoniškų“ sprendimų įkurdinti juos... respublikinio pavaldumo įstaigose. Vieta 60-čiai migrantų: moterų ir vaikų ruošiama Rokiškio psichiatrijos ligoninėje. O ką, vieta patogi, ir apsauga garantuota. Tik ar moralu sveikus žmones apgyvendinti tokio tipo įstaigoje? Kuri dargi be to yra ir priverstinio gydymo įstaiga? Rajono savivaldybės vadovas Ramūnas Godeliauskas atviras – slėpdama informaciją Sveikatos apsaugos ministerija parodė didžiulę nepagarbą rajono savivaldybei ir jos gyventojams. Ir jei tik nepagarboje būtų bėda: Psichiatrijos ligoninėje bus izoliuojami covid-19 ir kitomis užkrečiamomis ligomis sergantys migrantai. Pagalbą ir gydymą jiems turės teikti rajono ligoninė, kuri, kaip ir jos steigėja rajono savivaldybė, apie tai, kad rajone bus apgyvendinti covid-19 infekuoti žmonės, iki šiol nežino. O Covid-19 skyriaus mūsų rajono ligoninėje šiuo metu nėra.

Ruošiama 60 lovų

Rokiškyje žaibo greitumu ėmė sklisti gandai, kad artimiausiu metu Rokiškio psichiatrijos ligoninėje bus apgyvendinti nelegalūs migrantai. Ar tai tiesa? Rokiškio psichiatrijos ligoninės direktorius Algimantas Liausėdas „Rokiškio Sirenai“ patvirtino, kad tai tiesa. Šiuo metu ruošiamas 60 lovų korpusas nelegaliems migrantams. Kieno įsakymu taip daroma? A. Liausėdas atviras: Sveikatos apsaugos ministro įsakymu. „Rokiškio Sirena“ primena, kad Rokiškio psichiatrijos ligoninė yra respublikinio pavaldumo, kitaip sakant, ji atskaitinga ne rajono savivaldybei, kaip kitos rajono valstybinės gydymo įstaigos, o Sveikatos apsaugos ministerijai.

Pašnekovas paaiškino, kad migrantai čia nebus nuolatinai apgyvendinami. Jie bus izoliuojami: čia bus laikomi tie žmonės, kurie užsikrėtę covid-19 ar kitomis užkrečiamomis ligomis. Kalbama, kad čia bus apgyvendinta moterys ir vaikai. „Negaliu pasakyti, kas čia gyvens. Ką atveš, tą ir turėsime apgyvendinti“, – sakė A. Liausėdas.

Pirmiausia, ar etiška apgyvendinti sveikus žmones gydymo įstaigoje, kuri dar yra ir priverstinio gydymo įstaiga? A. Liausėdas akcentavo, kad atvežtieji migrantai jokiais būdais nekontaktuos su kitais ligoninės pacientais. O ar apgyvendinus migrantus nenukentės įprastinių dvasinėmis ligomis sergančių pacientų gydymas: juk ligoninė, atleiskite, ne guminė. A.Liausėdas paaiškino, kad pastaruoju metu ligoninėje buvo pastatytas naujas korpusas, taigi, vietos užteks, ir gydymo reikalingi pacientai nenukentės.

Medicinos pagalbą teiks ne psichiatrijos ligoninė

Kas saugos migrantus? Ar apgyvendinti juos psichiatrijos ligoninėje buvo nuspręsta dėl to, kad ten jau įrengta rimta apsaugos sistema? A. Liausėdas atviras: tai viena esminių priežasčių. Be to, migrantų saugojimu rūpinsis Vidaus reikalų sistemos institucijos.

Tačiau vien tik paguldyti ir saugoti juos nepakanka. Juk jei atvežti infekuoti žmonės, tai pirmiausia, sekant jų būklę, reiks su jais susikalbėti. A. Liausėdas paaiškino, kad vertėjaus Vidaus reikalų ministerijos paskirti vertėjai. Maisto taip pat reiks ypatingo: musulmonai nevalgo kiaulienos, kai kurių kitų mums įprastų produktų. Pašnekovas patvirtino, kad ligoninei maistą tiekianti įmonė informuota, su ja aptartas šis klausimas, ir ji įsipareigojo patiekti migrantams jų mitybos įpročius atitinkantį maistą.

Ir, žinoma, opiausias klausimas: kaip bus gydomi tie žmonės? Juk jei žmogus infekuotas kad ir covid-19, jis gali susirgti, jam gali prireikti ir hospitalizacijos. Kaip bus teikiama medicinos pagalba? A. Liausėdas paaiškino, kad tokiu atveju bus kviečiama greitoji pagalba ir žmogus vežamas į įprastines gydymo įstaigas.

Tai didžiulė nepagarba savivaldai

Paklaustas, ar žino, kad mūsų rajone bus apgyvendinti nelegalūs migrantai, rajono meras R. Godeliauskas atvirai pasakė: „Nei Sveikatos apsaugos ministerija, nei Rokiškio psichiatrijos ligoninė mūsų neinformavo apie tai. Tai didžiulė nepagarba savivaldai“.

Nepagarba – nepagarba, bet juk covid-19 infekuoti žmonės turės būti kažkur gydomi. Tas „kažkur“, labiausiai tikėtina, yra mūsų rajono ligoninė. Jei, tarkime, per kelias dienas kokiems 30-čiai iš 60 izoliuotų migrantų prireiks hospitalizacijos, ar rajono ligoninė galės priimti tiek pacientų?

„Pradėkime nuo to, kad šiuo metu pas mus nėra covid-19 skyriaus. Kur tuos sergančius žmones padėti? Mus kas nors įspėjo, kad ruoštumėmės? Į Panevėžį veš? O jie įspėti, kad gali reikti priimti covid-19 sergančius žmones?“ – retoriškai klausė meras.

Jis pabrėžė, kad norint gydyti žmones, neužtenka palatose lovų pristatyti: reikia ir personalo, ir aparatūros, reikia kalbėti apie poreikį atnaujinti covid-19 skyrių ir pan.

Bet kam apie tai kalbėti su rajono valdžia? „Mūsų vyriausybė dabar visiems savo veiksmams turi vieną atsakymą: vyksta hibridinis karas. Na gerai, vyksta tas karas. O mums kas iš to? Mums tuos žmones gydyti, priimti reikės“, – sako meras.

Ar teisinga gali būti prielaida, kad respublikinės gydymo istaigos migrantams apgyvendinti ar izoliuoti renkamosi būtent todėl, kad tokiu atveju nereiktų atsiklausti savivaldos? Rajono meras R. Godeliauskas dar kartą pakartojo, kad apie jokį migrantų apgyvendinimą, izoliavimą rajono savivalda iki šiol nėra informuota.

Skemų socialinės globos namuose migrantų apgyvendinti neplanuojama

Kita respublikinio pavaldumo įstaiga, veikianti rajone, yra Skemų socialinės globos namai. Ar ir juose, prireikus, ištuštinus vieną kitą korpusą, nebūtų apgyvendinti nelegalūs migrantai? Įstaigos direktorius Gintaras  Girštautas atviras: kol kas tikrai ne. Mat skiriasi specifika. Jei už gydymą Rokiškio psichiatrijos ligoninėje moka Valstybinė ligonių kasa, tai už apgyvendinimą šalies socialinės globos namuose – šalies savivaldybės .„Kuri savivaldybė sutiks mokėti už nelegalių migrantų apgyvendinimą? Nemanau, kad tokių atsiras“, – sakė G. Girštautas. Ir pridūrė, kad toks apgyvendinimas neįmanomas ir pagal įstaigos turimas licenzijas, ir pagal jos veiklos nuostatus.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video