Vyriausybė nutarė kurti politinių partijų registrą (4)

Publikuota: 2020-06-17 Kategorija: Politika
Vyriausybė nutarė kurti politinių partijų registrą
Rokiškio Sirena nuotr. / Balsadėžė

 Vyriausybė nutarė kurti politinių partijų registrą: jis pakeistų dabartinę partijų informacinę sistemą, o neteisingus duomenis pateikusiems arba jų visai neteikusiems partijų vadovams grėstų administracinė atsakomybė.

Ministrų kabinetas trečiadienį pritarė tokiems Teisingumo ministerijos siūlymams keisti Politinių partijų bei kitus įstatymus. Teisės aktų pakeitimus dar turės priimti Seimas.

Nuo 2023-iųjų liepos įsteigus registrą, dabartinė Teisingumo ministerijos tvarkoma informacinė sistema būtų likviduota, taip pat partijoms nebeliktų prievolės dukart per metus teikti duomenis apie narių skaičių.

Registre jie būtų pildomi dažniau, t. y. partijų vadovai turėtų informaciją apie naujus ar išstojusius narius atnaujinti ne vėliau nei per penkias darbo dienas. 

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pažymi, kas dabartinė sistema nebeatitinka šiuolaikinių visuomenės poreikių ir interesų, žmonės negali pakeisti partijos, jei jų duomenys nepašalinami iš politinės jėgos, kurioje nutraukė narystę, sąrašo.

„Dažnai gauname žmonių prašymus panaikinti jų duomenis iš sistemos, tačiau Teisingumo ministerija neturi tokios teisės – už juos atsako politinės partijos pirmininkas arba jo įgaliotas atstovas“, – Teisingumo ministerijos pranešime cituojamas E. Jankevičius.

Anot jo, taip pat partijų sąrašai nėra tikslūs, nes elektroninėje sistemoje nėra privaloma nurodyti visų jos narių, tik būtiną skaičių partijai išlaikyti – du tūkstančius.

Pagal pataisas, partijų registrą valdytų Teisingumo ministerija, tvarkytų Registrų centras, teikiami duomenys būtų lyginami su Gyventojų ir kitų registrų duomenimis.

Registrų centras galėtų inicijuoti partijos likvidavimą, jei jos narių skaičius, kaip numato įstatymai, ilgiau nei metus nesiektų 2 tūkstančių. Šiuo metu šį klausimą sprendžia Teisingumo ministerija.

Registrų centras už duomenų nepateikimą ar už klaidingą informaciją taikytų administracinę atsakomybę – nuo 30 iki 1450 eurų baudą.

Ministerija pažymi, kad dabartinė informacinė sistema skirta kontroliuoti, ar partijos atitinka minimalią įstatymų numatytą kartelę – dviejų tūkst. narių, todėl šiuo metu sąrašuose gali būti nurodytas tik šis, o ne tikrasis narių skaičius. Dabar šie duomenys, anot ministerijos, dažnai yra „nepakankami ir neaktualūs“, jų negalima panaudoti kitiems tikslams, tuo metu registro duomenys būtų „tikslūs, teisingi ir tikri“.

Numatyta, kad registro steigimui reikės apie 400 tūkst. eurų, jam palaikyti kasmet – dar apie 100 tūkst. eurų.

Šiuo metu Lietuvoje yra įregistruotos 27 partijos.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą