Už mūsų ir jūsų laisvę! Pastovių gyventojų liudijimai apie įvykius Baltarusijoje (3)

Publikuota: 2021-04-26 Kategorija: Politika
Už mūsų ir jūsų laisvę! Pastovių gyventojų liudijimai apie įvykius Baltarusijoje
Asmeninio archyvo nuotr. / Verslininkas, sporto entuziastas Vitalijus Pachomčikas.

„Rokiškio Sirena“ tęsia pasakojimų iš pirmų lūpų apie įvykius Baltarusijoje ciklą. Šiuos Pastovių miesto ir rajono, su kuriuo Rokiškį jungia ir bendra kunigaikščių Tyzenhauzų paveldo gija, ir draugystės ryšiai, gyventojų pasakojimus surinko istorikas Giedrius Kujelis.

Vargu ar galėsiu dirbti

Vitalijus Pachomčikas. 43-ejų metų. Veslininkas, treniruočių salės savininkas.

„Salę atidariau 2015-ųjų metų vasario antrąją. Organizavau sportinius renginius, varžybas. Viską dariau savo lėšomis. Siekiau populiarinti sportą, sveiką gyvenimo būdą jaunimui. Tai buvo, galima sakyti, viso mano gyvenimo reikalas. Keletą metų iš eilės dalyvavau sezono atidaryme sportiniame treniruočių komplese „Oziorki“, rengiau varžybas. 2016 m., įvertinus metinius rodiklius, buvau pagerbtas „Metų verslininko“ titulu. Apdovanotas ir 2017 m. Apdovanotas padėkomis, pagyrimo raštais už sporto plėtrą rajone.
Per šešerius veiklos metus savo salės įrangą pakeičiau profesionalia, pagaminta JAV, Ispanijoje. Dvejus metus stačiau naują salę. Viskas savo lėšomis: nuo projekto iki paskutinės vinies. Tik jau šimtu procentų garantuotas, kad atidaryti tos salės negalėsiu. Tai negi atskira istorija.
Išėjau į aikštę protestuoti prieš jėgos struktūrų savivalę. Dalvavau faktiškai visuose maršuose Minske. Buvau ir sulaikytas. Iki šiol man surašyti net penki protokolai pagal 23.34 straipsnio 1 ir 3 dalis. Prokuroro įspėjimas. Du kartus mane tikrino kovos su ekonominiais nusikaltimais skyrius. Permatavo visas mano patalpas, netgi tas, kurias anksčiau nuomojausi. Gruodį atvyko Ypatingų situacijų ministerijos atstovai iš Vitebsko, pirmasis apskrities pavaduotojas. Jį asmeniškai siuntė S. N. Meleškinas, šios ministerijos vadovas Vitebsko apskričiai. Jokių rekomendacijų dėl pažeidimų, nes jie išties smulkūs. Iš karto įspėjimas apie uždarymą ir dokumentai į teismą. Jau buvo du teismo posėdžiai. Šimtu procentų esu tikras, kad garantuotai uždarys. Reikalauja, kad būtų įrengta signalizacijos sistema, bet ją turi gamykla statyti, nes daugiafunkcinis kompleksas yra jos teritorijoje (treniruočių salė yra gamyklos „Belit“ pastate Pastoviuose. Bet reikalauja signalizacijos tik iš manęs. Netgi teisėjas juokėsi iš jų. Va tokie reikalai. Ir kratos buvo. Pretekstas joms – esą aš aktyvai dalyvauju protestuose visoje Baltarusijos Respublikoje ir galiu turėti literatūros, kurioje būtų kalbama apie esamos valdžios nuvertimą. Vienu žodžiu – esu ypatingai pavojingas. Ir dabar dirbti, vargu ar galėsiu.
Жыве Беларусь!“

Buvau priverstas skubiai palikti Baltarusiją

Anatolijus Lovkis:


„Kovą su sistema pradėjau 2013 m. nuo kreipimųsi į gamtos išteklių apsaugos inspekciją dėl įstatymų pažeidimų (neteisėti kirtimai, sąvartynai).
2014-2015 m. aktyviai protestavau dėl neteisėtos cerkvės statybos prie Balduko ežero (vandens apsauginės zonos teritorijoje). Buvau vienas iš gyventojų susirinkimo, sušaukto šiuo klausimu, iniciatorių. Rinkau parašus, kad būtų nutraukta statyba, dėl šios problemos dalyvavau teisme, daviau interviu nepriklausomai žiniasklaidai.
2018 m. kovo 25-ąją minint Laisvės dieną buvau sulaikytas Minske, Jakubo Kolaso aikštėje. Pasodino į „autozaką“ ir nuvežė į rajoninį vidaus reikalų skyrių. Palaikė iki vakaro, surašė protokolą pagal 23.34 Administraicnių teisės pažeidimų kodekso straipsnį. Bet nei baudos, nei teismo neskyrė.
2018 m. aktyviai protestavau prieš restorano „Pojedem – poedim“ („Važiuokim – pavalgykim“) atidarymą netoli Kuropato (miškas prie Minsko, kuriame 1937-1941 m. sovietinė valdžia sušaudė, preliminariais vertinimais 200-300 tūkst. baltarusių). Gavau 3 bazinių dydžių (bazinis dydis – 29 rubliai) administracinę baudą.
Tais pačiais 2018-aisiais įstojau į Baltarusių krikščionių demokratų partiją. Atstatėme paminklą 1831 m. sukilėliams Lyntupščinoje.
2020 m. su bendraminčiais iš Pastovių dalyvavau mitinguose ir eitynėse Minske. Pastoviuose bandžiau užmegzti dialogą su valdžia: aktyviai dalyvavau, taip vadinamose, dialogo platformose, kurias rengė rajono vykdomasis komitetas. Tuomet vietinė ideologė Čaplinskaja ėmė domėtis mano asmeniu. Inicijavau ir pateikiau kolektyvinę užklausą Nacionalinio susirinkimo deputatui Silčionkui (kuris išrinktas Pastovių rajone) su prašymu surengti susitikimą su rinkėjais ir atsiskaityti už atliktus darbus. Deputatas atsisakę.
Ir po kelių dienų man iškėlė baudžiamąją bylą pagal 369-ąjį straipsnį, už buvusio vidaus reikalų ministro Karajevo įžeidimą.
Buvau priverstas skubiai palikti Baltarusiją“.
Abi istorijas
iš rusų kalbos vertė
Lina DŪDAITĖ-
KRALIKIENĖ

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video