Sutaupytos lėšos į valstybės biudžetą negrįžo: jos skirtos rajono žmonių socialinėms reikmėms (3)

Publikuota: 2021-03-03 Kategorija: Politika
Sutaupytos lėšos į valstybės biudžetą negrįžo: jos skirtos rajono žmonių socialinėms reikmėms
„Rokiškio Sirenos“ nuotr. / Rajono savivaldybė į šalies biudžetą negrąžino nė vieno sutaupyto euro. Nebuvo nuskriaustas nė vienas socialinės paramos gavėjas.

Sutaupytos socialinės paramos lėšos – ši frazė kelia daug aistrų ir insinuacijų. Ar apskritai galima, etiška jas taupyti, kur sutaupytos nukeliauja? Įsigilinus paaiškėjo, kad taupant nenukentėjo nė vienas sunkiai besiverčiantis rajono gyventojas, o sutaupytos lėšos pasitarnavom viso rajono žmonių socialinėms reikmėms ir gerovei.

Koks taupymo procesas?


Norintis gauti socialinę pašalpą asmuo turi atitikti tam tikrus kriterijus. Atsižvelgiant į juos, ir skiriama ši pašalpa. Kaip sakė rajono meras Ramūnas Godeliauskas, metų pradžioje sunku prognozuoti, koks gali būti tokios paramos poreikis. Štai 2020 m. buvo numatyta rajono gyventojams išmokėti 3 mln 175 tūkst. Eur socialinių pašalpų. Pavyko sutaupyti liūto dalį šios sumos: 2 mln 24 tūkst. Eur.
Kaip taip nutiko? Skeptikai piktinsis, kad arba savivaldybės specialistai nesugeba susiskaičiuoti savo rajono paramos gavėjų, arba taupant iš vargetos atėmė ir lazdą, ir maišelį.
Iš tiesų situacija kiek kitokia: visi, kurie turi teisę gauti socialinę pašalpą, ją ir gauna. Niekas netaupo tokių žmonių sąskaita. O paramos lėšos susitaupė dėl Vyriausybės sprendimų. Užimtumo tarnyba pusę metų ieškantiesiems darbo mokėjo 200 Eur paramą. Tad nemažai tų, kurie iki tol savivaldybės prašė socialinės pašalpos, kuri šiuo metu yra 140 Eur, pasirinko gauti didesnes išmokas ir užsiregistravo Užimtumo tarnyboje kaip ieškantieji darbo. Akivaizdu, kad dviejų išmokų mokėti negalima. Tad tapę bedarbiais, socialiai remtini žmonės gavo per mėnesį 60 Eur daugiau. O socialinėms pašalpoms skirtos lėšos buvo iki galo neišdalintos. Va taip ir buvo sutaupyti tie 2 mln.

Negrąžino nė euro į biudžetą
Ką daryti su sutaupytomis lėšomis? Rajono savivaldybė turi du galimus sprendimo būdus: arba grąžinti pinigus į šalies biudžetą, arba juos panaudoti kitoms socialinėms programoms. „Mes nieko niekam negrąžinom ir grąžinti nesiruošiam“, – akcentavo meras. Toks elgesys būtų nepateisinamas.
Įdomu tai, kad tam, kam sugalvojusi, savivaldybė tų lėšų skirti negali. Yra aiškiai apibrėžti kriterijai, kam galima tas lėšas paskirstyti. „Mes negalime lėšų paskirstyti bet kam: tik socialinėms reikmėms. Ir tą darome labai atidžiai“, – sakė Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vedėjas Vitalis Giedrikas.
Ar tai tinkamai daroma, kontroliuoja Finansų ministerija. Rajono savivaldybė ką tik gavo jos išvadą. „Visas sutaupytas lėšas, iki paskutinio euro, panaudojome tinkamai“, – sakė rajono meras R. Godeliauskas. Jis pabrėžia: tokios lėšos negali būti skiriamos, kaip kai kas bando eskaluoti, nei autobusų pirkimui, nei pirčių remontui. Tik socialinėms reikmėms.

Lėšų poreikis – didelis
„Ne vienas aplinkinis rajonas neturi tokio didelio socialinių paslaugų spektro, kaip mūsų“, – pabrėžė meras. Ne kiekvienas rajonas gali pasigirti turįs bent kelias įstaigas, kuriose gali saugų prieglobstį rasti smurtą patyręs žmogus. „Kodėl mes šias paslaugas plėtojame? Kodėl esame suinteresuoti jas teikti savo rajone? Nes vežti į kitą rajoną ne taip paprasta. O jei ten krizių centre vietų nėra? Kita vertus, jei, tarkime, į krizių centrą atvežama mama su vaikučiais, juk jie į mokyklą eina, mama dirba. Kaip jiems iš kito rajono pasiekti darbą, ugdymo įstaigas. O teikdami paslaugą savo rajone, galime daug efektyviau padėti žmogui“, – pabrėžė meras. Ir tokių įstaigų, kurių neturi kai kurie kiti rajonai, yra ne viena: kad ir senelių globos namai, savarankiško gyvenimo namai...
Taigi investuoti, kad būtų išlaikyta ir esama paslaugų įvairovė, ir kokybė, ir plėtra, iš tiesų yra į ką. Ir grąžinti į šalies biudžetą tai, kas gali būti panaudota rajono žmonių gerovei, negalima.

Nuo šaligatvių iki remontų
Taigi, kur nukeliavo tie du milijonai? Viso tas lėšas galima paskirstyti pagal vienuolika socialinės apsaugos srities programų. Štai neįgaliųjų socialinės integracijos programai buvo numatyti 258 tūkst. Eur. Iš jų 238,7 tūkst. skirti rajono šaligatvių neįgaliesiems pritaikymui, jiems patogiems liftams, nuovažoms įrengti. Finansinės paramos, skirtos skurdui ir socialinei atskirčiai mažinti grafoje 283 tūkst. Eur, iš jų 191 tūkst. Eur skirti subsidijoms už šildymą ir karštą vandenį socialiai pažeidžiamoms grupėms. Vienkartinei paramai nelaimės ar ligos atveju skirta 22 tūkst., mokinių pavėžėjimui tėvų transportu – 13 tūkst. Eur, paramai globėjams ir šeimynoms – 59,6 tūkst. Eur.
Į socialinių paslaugų plėtrą investuota kiek daugiau nei milijonas Eur.
Už sutaupytas lėšas remontuoti ir Obelių savarankiško gyvenimo namai. Socialinės paramos skyriaus Jūžintų padalinyje įrengtas liftas. „Tai ne prabangos, o licencijos teikti labai svarbias rajonui paslaugas klausimas“, – pabrėžė meras.
Užs. 1262

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video