Seimas ėmėsi internetinio balsavimo įteisinimo (0)

Publikuota: 2020-05-20 Kategorija: Politika
Seimas ėmėsi internetinio balsavimo įteisinimo
Rokiškio Sirena nuotr. / Balsadėžė

Parlamentarai antradienį pradėjo svarstyti iniciatyvą per Seimo rinkimus įteisinti balsavimą internetu.

Už atitinkamas Seimo rinkimų įstatymo pataisas po pateikimo balsavimo 69 parlamentarai, prieš buvo 15, susilaikė 18. Toliau projektą svarstys komitetai.

Pataisas parengę valdančiajai koalicijai priklausantys „socialdarbiečiai“ tikisi, kad internetu bus galima balsuoti jau šį spalį renkant parlamentą. 

Tačiau kitoms frakcijoms priklausantys net didžiausi internetinio rėmėjai pabrėžė, kad tokia skuba neįmanoma.

„Tokios sistemos įdiegimas šiems rinkimams neįmanomas, ir gera idėja gali būti diskredituota. Nematome, kad tokia plataus masto sistema būtų įdiegta be rizikos“, – antradienį sakė liberalas Simonas Gentvilas.

Konservatorius Jurgis Razma stebėjosi, kaip galima „teikti tokį esminį rinkimų sistemos keitimą likus mažiau nei pusę metų iki rinkimų“.

Šį „socialdarbiečių“ projektą jis vadino viešųjų ryšių akcija.

Tuo metu projektą pateikęs Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas „socialdarbietis“ Juozas Bernatonis tvirtino, kad jų siūlomas internetinio balsavimo būdas yra saugus ir įgyvendinamas.

„Šiame teikiamame įstatymo projekte naudojame jau praktikoje įgyvendinto Estijos modelio ir kitų valstybių patirtį, kuri pagrįsta šiuolaikine kriptografija“, – sakė J. Bernatonis.

Anot jo, kaip ir balsuojant iš anksto, kai naudojami popieriniai vokai, taip būtų daroma ir balsuojant internetu – būtų naudojami du vokai, tik jie būtų kriptografiniai.

„Vidinis vokas, kuriame yra rinkėjo pažymėti elektroninio balsavimo biuleteniai, apsaugomas nuo jo turinio atskleidimo būtent kriptografiniu raktu, kurių porą iki pradedant internetinį balsavimą sukuria Vyriausioji rinkimų komisija“, – aiškino politikas.

„Paprastai rinkimuose naudojami tokie kriptografiniai raktai, kuriems nulaužti reikėtų sunaudoti kelerių metų ir itin daug kompiuterinių resursų“, – teigė jis ir pabrėžė, kad šį šifravimą sėkmingai naudoja kariuomenė, žvalgyba.

J. Bernatonis taip pat akcentavo, kad siūlomas projektas nekeičia esminių rinkimų įstatymo elementų: rinkimų sistemos, kandidatų registravimo, agitacijos taisyklių, balsų skaičiavimo, rezultatų nustatymo būdų.

„Tai papildomas būdas, bet jis gali būti labai svarbus, nes tam, kad įvyktų Seimo rinkimai daugiamandatėje apygardoje reikia, jog dalyvautų mažiausiai 25 proc. rinkėjų“, – sakė jis.

„Socialdarbiečių“ teigimu, pasirūpinti alternatyviu balsavimo būdu verčia COVID-19 pandemijos keliama grėsmė.

Pagal projektą, balsuoti internetu būtų galima tris dienas – nuo rinkimų savaitės antradienio 9 val. iki ketvirtadienio 22 valandos.

Taip pat numatyta, kad rinkimų dieną asmuo gali persigalvoti ir ateiti balsuoti į rinkimų apylinkę. Be to, internetu taip pat būtų galima balsuoti ne kartą – galiotų naujausia pareikšta valia.

Premjeras Saulius Skvernelis ir „socialdarbiečių“ koalicijos partnerių Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis yra sakęs, kad internetinis balsavimas per šiuos rinkimus neįmanomas.

Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.

Seime ir anksčiau keliskart teikti projektai dėl balsavimo internetu įteisinimo, bet jie nebuvo priimami.

Internetinio balsavimo šalininkai sako, kad jis leistų padidinti rinkėjų aktyvumą, priešininkai teigia, kad neįmanoma užtikrinti balsavimo slaptumo, saugumo. 

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą