Rūmų užuolaidos – languotas popierius? Savivaldybė tikina: kad tik laikinai (0)

Publikuota: 2020-09-10 Kategorija: Politika
Rūmų užuolaidos – languotas popierius? Savivaldybė tikina: kad tik laikinai
Lina Dūdaitė-Kralikienė / Salų dvaro rūmų puošmena: „modernios“ užuolaidos.

Sužinoję, kad jų rūmų langai užklijuoti paprasčiausiu languotu popieriumi, Salų dvaro savininkai – grafų Tyzenhauzų, o vėliau ir Pšezdzieckių šeimos – tikriausiai karstuose vartytųsi. Netgi valstiečių gryčiutėse, kuriose pinigų užuolaidoms neužtekdavo, ir tai tuos popieriaus lapus bent jau karpiniais iškarpydavo. Negi rimtai rajono savivaldybė XXI a. neįstengia užuolaidų nupirkti? Rajono savivaldybės administracijos direktorius Andrius Burnickas teigia, kad saviizoliacijoje žmonės gyvens civilizuotai: ir užuolaidos bus, ir nauji čiužiniai, ir patalynė, ir kitos reikiamos priemones.

Sklinda garsas Salų žemėj

Apie naująsias Salų dvaro patalpų užuolaidas gandai ėmė sklisti dar praėjusią savaitę. Ir „Rokiškio Sirena“ nuvažiavo pasižiūrėti šio paskutinio interjero mados „klyksmo“. Ir ką – išties kairiajame Salų dvaro sparne apie dešimt langų iš tiesų languotu popieriumi užklijuoti. Gal čia tik laikinai, kol kokie nors remonto darbai vyksta? Tačiau „Rokiškio Sirenos“ šaltiniai Kamajų apylinkėse teigia, kad jokiam remontui. Juk remontuoti kultūros paveldą, koks yra dvaras, apskritai sudėtinga, reikia derinimų ir popierių visokių. O be to, šaltinių teigimu, patalpas saviizoliacijai rajono savivaldybė apskritai rengia mažiausiomis sąnaudomis.

Šaltiniai stebisi: taupymo būdus būtų galima suprasti, jei užuolaidų medžiaga šiais laikais kainuotų milijonus. Tačiau paprastos medžiagos nedideliems langeliams galima gauti ir visiškai nebrangiai. Juk niekas neprašo šilkų ar šifonų. Užtektų lengvo, gerai skalbiamo medvilninio audinio, kainuojančio vos kelis eurus už metrą. Taigi visus nedidelius patalpų langelius daugmaž padoriu audiniu kaži ar prireiktų 100 Eur. Juk užuolaidos visų pirma, jos garantuoja žmogaus privatumą. Antra – žmoniška aplinka XXI a. – tai ne kažkoks išmislas, o elementarus kultūringo, civilizuoto žmogaus (juk visi tikimės tokias esą) poreikis. Jis dar svarbesnis tiems, kurie dėl saviizoliacijos, dėl to, kad yra atskirti nuo šeimos, artimųjų, patiria vienatvės išbandymą, įtampą, ar pasireikš ligos simptomai, junta nuolatinę įtampą. Negi mūsų valstybė ir rajonas yra tokie neturtingi, kad žmogiškąjį orumą dangstytų seno popieriaus lapais? Juk tokios, atsiprašant, „užuolaidos“ net atidengti neįmanoma. Įsivaizduokite, kaip sektųsi išgyventi dvi savaites neišeinant iš kambario ir žiūrint į tuos pačius popieriaus lapus?

Rajono savivaldybės administracijos direktorius Andrius Burnickas paneigė gandus: užuolaidos jau nupirktos. „Tik rugsėjo 14-ąją mes perimsime pastatą. Tik kol kas, kol patalpos pritaikomos ir nėra gyventojų, langai uždangstyti popieriumi. Bet negi manote, kad jie ir bus tokie, kai gyvens žmonės? Užuolaidos jau nupirktos ir artimiausiu metu bus pakabintos“, – aiškino A. Burnickas. Pasak pašnekovo, jau turima patalynė, yra ir rankšluosčiai, ir virduliai. Ir čiužiniai lovoms bus pakeisti naujais, nes dabartiniai jau prastos būklės. Va jų kaip tik dar ir neturima, bet bus nupirkti artimiausiu metu.

Rugsėjo 14-ąją bus nutrauktos kitos pastate vykdomos veiklos, pavyzdžiui, edukacijos.

Kodėl Salos?

Rajono visuomenei kyla įtarimų, ar Salos pati tinkamiausia vieta saviizoliacijai uždarytiems žmonėms? Vasarą, be jokios abejonės, čia išties gražu. Kai pliskina saulutė, dvaro patalpos alsuoja malonia vėsa. Tačiau jau dabar apie save primena ruduo: šalta ir drėgna, tuo labiau, kad šalia – didžiulis ežeras ir senas parkas. „Rokiškio Sirenos“ šaltinių teigimu, pastate įmanoma prišildyti patalpas tik iki maždaug 14 laipsnių šilumos. O tai jau kertasi su šalies higieninėmis normomis.

Kodėl pasirinktos Salos, lyg ir suprantama. Nuo kovo patalpos saviizoliacijai buvo įrengtos Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos bei Rokiškio technologijų, verslo ir žemės ūkio mokyklos bendrabučiuose. Tuomet tai buvo galima padaryti, nes visos ugdymo įstaigos perėjo prie nuotolinio ugdymo. Tačiau dabar bendrabučiai reikalingi mokykloms, tad rajono savivaldybei teko ieškoti naujų patalpų.

Pašnekovas patvirtino, kad centrinė šildymo sistema pajėgi patalpų temperatūrą pakelti tik iki 14 laipsnių. Todėl jau patikrinta rūmų elektros instaliacija, ar ji atlaikytų papildomas apkrovas. A. Burnicko duomenimis, instaliacija atlaikys, jei bus įjungti papildomi elektriniai šildytuvai. Taigi, higienos normų garantuojama patalpų temperatūra būtų užtikrinama.

Kol kas Vyriausybei pateikta naujovė: Savivaldybių asociacija klausia, ar saviizoliacijos režimu apgyvendinti žmonės negalėtų patys susimokėti bent už maistą, valymo paslaugas? „Klausimas sąžiningas. Kai pavasarį epidemija užklupo netikėtai, reikėjo reaguoti, buvo žiūrima vienaip. Tačiau dabar, kai ji jau nebėra staigmena, saviizoliacijoje esantys žmonės tikrai galėtų bent už dalį paslaugų susimokėti“, – sakė A. Burnickas.

 
Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video