Rajono tarybos nariai savikritiški: susirūpino, kad uždraudus cirkų su laukiniais gyvūnais pasirodymą, gali ir tarybos posėdžiai neįvykti (8)

Publikuota: 2019-07-26 Kategorija: Politika
Rajono tarybos nariai savikritiški: susirūpino, kad uždraudus cirkų su laukiniais gyvūnais pasirodymą, gali ir tarybos posėdžiai neįvykti
L. Dūdaitė-Kralikienė / Klausimą pristatė tarybos narys Tadas Stakėnas.

Cirku už dyką kai kurie rajono tarybos nariai pabandė paversti klausimą apie laukinių gyvūnų pasirodymų cirke draudimą. Algis Čepulis baiminosi, kad juos uždraudus ir rajono tarybos posėdžiai gali nebeįvykti, o Irmantas Tarvydis susidomėjo prekybos centrų akvariumuose laikomų žuvų likimu. Visgi 16 iš 23 posėdyje dalyvavusių rajono tarybos narių pritarė draudimui, o 7 susilaikė.

Pradėjo rimtai...

Klausimą pristatęs rajono tarybos narys, judėjimo „Vieningi su Ramūnu Godeliausku“ atstovas Tadas Stakėnas kalbėjo atvirai: šis klausimas valstybiniu lygiu nėra išspręstas. Jis kalbėjo ir apie tai, kad gyvūnų globos organizacijos viliasi, jog tokio klausimo svarstymas ar teigiamas sprendimas duos postūmį visoje šalyje drausti cirkų pasirodymus su laukiniais gyvūnais.

Europos valstybių praktika – net 11 jų draudžia pasirodymus su laukiniais gyvūnais, o 7 valstybės yra uždraudusios pasirodymus su gyvūnais apskritai. Prieš mėnesį drausti cirkų su laukiniais gyvūnais pasirodymus nusprendė Kėdainių savivaldybė. Šiandien jos pavyzdžiu pasekė ir Rokiškio rajono savivaldybės taryba.

Pranešėjas Tadas Stakėnas kalbėjo, kad cirke laikomi laukiniai gyvūnai neteikia jokios edukacinės vertės.

... įpusėjo ironiškai

Opozicijoje esantis tarybos narys Antanas Vagonis teiravosi, ar draudimas galios, jei kas sumanys cirką su laukiniais gyvūnais priimti savo privačiame sklype. Meras Ramūnas Godeliauskas paaiškino, kad stovėti cirkas privačiame sklype, be abejo, gali. Tačiau leidimo veiklai savivaldybės teritorijoje, jis, žinoma, negautų.

Koalicijos „Už laisvę augti“ narys Irmantas Tarvydis susirūpino ne tik cirke laikomais laukiniais gyvūnais, bet ir prekybos centruose laikomomis, esą, nešertomis žuvimis. „Negražu, tai gal ir jas laikyti reiktų uždrausti“, – siūlė tarybos narys. Rajono meras į tokią pastabą reagavo ramiu atsakymu: svarstyti klausimą be sarkazmo ir pasityčiojimų.

Tarybos narių skirtingi apklausų rezultatai

Teikiant šį klausimą rajono tarybai, buvo vadovaujamasi ir rajono savivaldybės paskyroje Facebook tinkle vykdyta apklausa. Joje daugiau nei 87 proc. iš daugiau nei 1,8 tūkst. nuomonę pareiškusių respondentų pasisakė už cirko pasirodymų su laukiniais gyvūnais uždraudimą.

Tačiau tarybos narys A. Čepulis suabejojo tokia apklausa. Tarybos narys tikino, kad apklausė apie 60 žmonių, iš jų pusė – jaunos šeimos. Daugiau nei 80 proc. pastarųjų  kaip tik pageidauja cirko pasirodymų su gyvūnais. Ir pridūrė, kad uždraudus cirko pasirodymus su laukiniais gyvūnais, „gali ir rajono tarybos posėdžiai neįvykti“.

Su kolegos nuomone kategoriškai nesutiko tarybos narė konservatorė Dijana Meškauskienė. Ji neslėpė: iki posėdžio nuomonės šiuo klausimu neturėjo. Ir norėdama apsispręsti, taip pat klausinėjo jaunas šeimas, tik jos pašnekovų nuomonė  visiškai kitokia. Jie nenorėtų matyti cirko su laukiniais gyvūnais. Tarybos narė teigė, jog tėvai aiškino, kad tokie pasirodymai ne moko vaikus, o juos traumuoja. „Ponius vaikai glosto, kasytes pina. Ir cirke jie mato, kaip tie gyvulėliai su botagu vaikomi. Kai kurie tėvai šitą pramogą pavadino netgi nomenklatūrine. Gyvūnai turi gyventi gamtoje“, – sakė ji.

Nėra sąlygų tinkamai laikyti plėšrūnus

Tarybos narė Lina Meilutė-Datkūnienė teigė, kad šio klausimo svarstymui rinko nemažai duomenų. Jos teigimu, iš 7 Lietuvoje registruotų cirkų, tik pusė rengia pasirodymus su gyvūnais. Ir dauguma jų – pasirodymai su naminiais gyvūnais. Tarybos narė pacitavo seniausio Lietuvoje Baltijos cirko pasisakymą tuo klausimu: Lietuvoje nėra sąlygų pasirodymų su didžiaisiais plėšrūnais metu užtikrinti pakankamą žiūrovų saugumą.

Tarybos narė Aušra Gudgalienė teigė, kad Čekijoje cirkas turi gilias tradicijas. Tačiau ir ten jau įvesti apribojimai rengiant pasirodymus su gyvūnais. Ji įsitikinusi: kankinti drablį, kad jis atsistotų ant galvos žiūrovų pramogai – žiauru.

Vicemeras Tadas Barauskas tokius pasirodymus pavadino viduramžių atgyvena XXI a. visuomenėje.

Cirką palygino su religija

Kalbėdamas apie cirko pasirodymų su laukiniais gyvūnais uždraudimą, tarybos narys I. Tarvydis siūlė viską leisti reguliuoti rinkai. Esą jei visuomenei tai bus neįdomu ir neaktualu, ji nepirks bilietų. Kam spręsti už ją? „Komunistų partija nusprendė kad ir religija yra blogai. O po kiek metų viskas pasikeitė. Kodėl norime būti teisesni už teisybę?“ – retoriškai klausė jis.

Jo kolega Gintaras Girštautas pritarė minčiai, kad cirkai su laukiniais gyvūnais yra viduramžių atgyvena. Tais laikais, kai žmonės neturėjo galimybių keliauti, pamatyti pasaulį, tokios pramogos buvo priimtinos. O dabar yra daug daugiau galimybių susipažinti su laukiniais gyvūnais.

Apie tampomą smauglį

Rajono tarybos narys Egidijus Vilimas siūlė žengti dar vieną žingsnį: uždrausti ir rengti fotosesijas su gyvūnais. Jo frazė „Tampo smauglį ar kitą roplį“ sukėlė nemenką pagyvėjimą ir tarp tarybos narių, ir posėdžio stebėtojų. Visgi atimti gyvūnus iš fotografų kol kas nesiruošiama.

Už tai, kad būtų uždrausti cirko pasirodymai su laukiniais gyvūnais, balsavo 16 tarybos narių, 7 susilaikė.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą