Prezidentas vetavo kainų reguliavimo pataisas (1)

Publikuota: 2020-04-17 Kategorija: Politika
Prezidentas vetavo kainų reguliavimo pataisas
Rokiškio Sirena nuotr. / Pinigai

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį vetavo įstatymų pakeitimus, kuriais numatyta galimybė valstybei reguliuoti kainas.

Prezidento nuomone, valstybinis kainų reguliavimas galimas tik išimtiniais atvejais, kai reikia ypatingų priemonių, pavyzdžiui, šalyje paskelbus nepaprastąją padėtį. 

G. Nausėda pabrėžia, kad esant ekstremaliai padėčiai yra kur kas daugiau būdų užtikrinti kainų pusiausvyrą, nei kištis į ūkinės veiklos laisvę ir dirbtinai to siekti.

„Aš su tuo nesutinku kaip ekonomistas, savo disertacijoje esu nagrinėjęs įvairius kainų įšaldymo variantus įvairiose šalyse įvairiais laikotarpiais, nė vienoje iš jų šitas mėginimas neduodavo patenkinamo rezultato, dažniausiai sukeldavo tų prekių deficitą ir trūkumą parduotuvėse, kildavo daugybę administravimo problemų nes tekdavo eiti ir į kitas sritis ir pradėti riboti net ir tiekėjų kainas. Šitokie mėginimai vėliau tik plinta ir pradedame artėti prie sistemos, iš kurios prieš 30 metų išėjome ir į ją sugrįžti nenorėtume“, – žurnalistams penktadienį sakė G. Nausėda. 

Jo teigimu, Seimas galėtų įpareigoti Vyriausybę spręsti staiga išaugusių kainų problemą ne draudimais, o didinant prekių prieinamumą ir pasiūlą. 

Prezidentas siūlo Seimui svarstyti naujus Civilinės saugos įstatymo pakeitimus, kurie leistų Vyriausybei, nustačius galimo būtinų prekių ar paslaugų trūkumo riziką, imtis jas skatinančių ir prieinamumą didinančių priemonių.

Šalies vadovas taip pat pabrėžė, kad pagal Konstituciją ūkinės veiklos laisvė gali būti ribojama tik siekiant konstituciškai svarbių tikslų ir laikantis konstitucinio proporcingumo principo.

Pasak G. Nausėdos, valstybinis kainų reguliavimas būtų susijęs su nuolatine, sudėtinga ir daug sąnaudų reikalaujančia rinkos ir kaštų analize, kuri gali būti netiksli ir atnešti finansinės žalos ir verslui, ir vartotojams, ir visai šalies ekonomikai.

„Maksimalių kainų nustatymas daugeliu atvejų lemia prekių ar paslaugų deficitą, nes tokios kainos nebūtinai padengia visas gamintojų ir tiekėjų sąnaudas. Tai iš esmės prieštarauja skelbiamam įstatymų leidėjų tikslui ekstremalios situacijos sąlygomis išvengti būtinų prekių ar paslaugų trūkumo“, – teigė G. Nausėda.

G. Nausėdos pasirašytu dekretu Seimui pakartotinai grąžinama svarstyti praėjusią savaitę priimtus Civilinės saugos, Nepaprastosios padėties įstatymo ir Vartotojų teisių apsaugos įstatymų pakeitimus.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą