Kvailumo viražai. Arba kaip buvusi rajono savivaldybės administracijos direktorė paprašė pradėti ikiteisminį tyrimą... sau (44)

Publikuota: 2019-08-28 Kategorija: Politika
Kvailumo viražai. Arba kaip buvusi rajono savivaldybės administracijos direktorė paprašė pradėti ikiteisminį tyrimą... sau
„Rokiškio Sirena“ archyvo / Buvusi rajono savivaldybės administracijos direktorė prašo prokuratūros išsiaiškinti, kuris iš pavaldinių įrašė avansą į sutartį su rangovais.

Rajono politikoje vasara – karšta ir be atostogų. Primena gerai surežisuotą humoro šou. Kurį žiūrėti priversti rajono žmonės. Ir griebtis už galvų: tai kas gi mums vadovavo?

Kiekvienas skaityti besimokantis mūsų šalies pilietis yra mokomas: jei jau pasirašai kokią sutartį, tai mažų mažiausiai perskaityk ją visą. Ypač tai, kas joje parašyta mažomis raidėmis ir pažymėta žvaigždutėmis. Ir tada, ir tik tada, kai viską supranti, ir niekas nekliūva, gali sau raityti parašą. Net notaras, tvirtindamas dokumentus, net banko darbuotojas, reikalauja parašyti, kad su sutarties turiniu klientas susipažino ir jį suprato.

Nes nuo tos akimirkos, kai buvo padėtas parašas, visa atsakomybė už sutarties turinį bei jo sąlygų vykdymą tenka tiems, kurių parašai padėti. Ir tada jau visai nesvarbu, kas ruošė sutartį, kiek jos lapų perskaitė, ir ar iš viso ją skaitė. Tingėjai skaityti – paties problema.

Atrodytų, tai aišku bet kuriam šalies gyventojui. Tačiau aukštiems valstybės tarnautojams, pasirodo, – ne. Rajono savivaldybės buvusi administracijos direktorė Nataša Aleksiejeva parašė raštą Panevėžio prokuratūrai. Kuriame, įsižeidusi savo darbo kritika, prašo pradėti ikiteisminį tyrimą, siekdama išsiaiškinti, tai kaip gi sutartyje atsirado tas 100 tūkst. Eur avansas.

Tiesa, it yla iš maišo, išlindo dabartinei rajono valdžiai ir žiniasklaidai pradėjus domėtis Obelių bendruomenės centro, kitaip  „Žaliosios“, istorija. Mat „Žalioji“ iki spalio turi stovėti, kad ir be apdailos. Vasarą darbai apskritai nejudėjo, o rugpjūčio pabaigoje pradėti lieti jos pamatai. Pradėjus aiškintis, kodėl statybos vyksta taip vangiai, paaiškėjo, kad sutartyje su rangovu yra įrašytas iki šiol rajono projektų istorijoje beprecedentis dalykas – rangovui sumokėti 100 tūkst. Eur avanso.

Dėl šios įmokos savivaldybė įsprausta į kampą: nutraukti sutarties ji negali, nes rangovai, mero teigimu, tą pačią dieną paskelbs bankrotą. Ir išsieškoti iš jų 100 tūkst. Eur faktiškai bus neįmanoma. Vienintelė viltis – niūkinti rangovus, kad šie kaip nors išstenėtų tą nelemtą pastatą. O rangovams, jei kas, bėdų nekils – uždarys savo „kromelį“ ir pamojuos rankutėmis naiviai Rokiškio rajono publikai...

Užtat klausimai kyla rajono valdžiai ir žiniasklaidai. Kuo jau šitas projektas buvo toks ypatingas, strategiškai svarbus ir visoks koks kitoks, kad buvo skirtas avansas? Panašu, kad to nežino ir rašto prokuratūrai autorė. Ir sužinojo tik po metų, kai projektas ėmė strigti. Klausimas atviras, jei administracijos direktorė nežinojo, kaip po savivaldybės kabinetus „vaikšto“ tokios sumos kaip 100 tūkst. Eur, tai kaip rajono savivaldybės administracijos direktorė vadovavo? Juk ši sutartis nebuvo atsiųsta iš Vilniaus ar Paukščių tako tarpgalaktinių ryšių departamento. Ją rengė savivaldybės darbuotojai. Kurie visi yra pavaldūs administracijos direktorei. Kuri organizuoja ir kontroliuoja bei yra atsakinga už administracijos darbą. Ji ir pati prisipažįsta, kad buvo atsakinga už sutarties priežiūrą ir vykdymą. Taip. Tai yra savivaldybės administracijos direktorės tiesioginė pareiga. Žinoma, dalis priežiūros, kaip rašo N. Aleksiejeva, gali būti ir buvo deleguota projekto vadovui, buhalteriui. Bet jie yra jos pavaldiniai. Ir jei pavaldiniai susiduria su kažkokiomis problemomis, tai savivaldybės administracijos vadovo darbas yra jiems talkinti, kontroliuoti jų darbą, jei reikia, imtis drausminių nuobaudų. Visi svertai – direktorės rankose. O jei pavaldiniai ką nuo jos nuslėpė, vadinasi, direktorė turi prisiimti atsakomybę už netinkamą ar nepakankamą jų darbo kontrolę.

N. Aleksiejeva prašyme prokuratūrai atviru tekstu teigia, kad preliminarioje sutartyje nebuvo įrašytas avansas. O kaip jis atsirado rangos darbų pirkimo sutartyje, ji nežino. Ir prašo prokuratūros tą išsiaiškinti.

Nors visas galimybes tą padaryti turėjo pati. Kaip? Perskaičiusi pateiktą pasirašyti rangos darbų pirkimo sutartį. Tačiau... „Man, tuo metu, tik atėjus į direktorės pareigas, nebuvo kilusi net abejonė, kad preliminari sutartis, kuri buvo pasirašyta iki manęs, gali skirtis nuo pagrindinės sutarties, ir man net nežinant papildyta tokiais punktais kaip avansinio mokėjimo įrašymas“. Jei direktorė būtų skaičiusi sutartį, ji būtų įrašą mačiusi. Ji teisinasi, kad tą sutartį derino dar keli savivaldybės specialistai. Bet juk juos kontroliuojantis žmogus ir yra administracijos direktorė. Tai ji, pamačiusi šitą papildymą, turėjo kviesti pavaldinius „ant kilimo“ ir klausti, kaip be jos žinios sutartyje atsirado tokia „nedidelė smulkmena“, kaip 100 tūkst. Eur avansas.

Kiekvienas, nors kažkiek susijęs su valstybės tarnyba, puikiai žino, kad netgi 4 chrizantemų šakelių už valstybines lėšas be vadovo žinios ir leidimo nenupirksi. O va čia taip ėmė ir nė iš šio, nė iš to, kažkoks drąsuolis įrašė 100 tūkst. Eur avansą į sutartį be tiesioginės vadovės žinios. O ji, kaip tyčia, ėmė ir nepaskaitė tos sutarties... „Straipsnyje kalbama apie tai, kad aš tuo metu, kai buvau administracijos direktore, pasirašiau sutartį, buvau atsakinga už jos priežiūrą. Savo atsakomybės nesiginu, turėjau atidžiau peržiūrinėti sutartis, tačiau, kaip ir minėjau sutartis iki atkeliaudama patvirtinimui pereina per kitų specialistų rankas ir esant dideliam dokumentų strautui fiziškai neįmanoma dar kartą pertikrinti visus dokumentus“. Buvusi savivaldybės administracijos direktorė prašo pradėti ikiteisminį tyrimą, kuriame būtų išsiaiškinta, kas veikė savo naudai, keisdami sutarčių turinius, galimai turėdami kažkokių asmeninių sumetimų rangovų naudai. Bet juk savivaldybės administracijos direktorė ir yra tas asmuo, kuris, pamatęs tokią sutartį, turėjo išsiaiškinti, kas ją pakeitė. Ir jau tuo labiau, jos nepasirašyti.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą