Kreipimasis į rajono tarybą: prašau man nupirkti virbalus, mezgimo siūlų ir žurnalą. Taip pat ir pomidorų sėklų, bilietus į metalo muzikos koncertą ir t.t. (51)

Publikuota: 2020-06-30 Kategorija: Politika
Kreipimasis į rajono tarybą: prašau man nupirkti virbalus, mezgimo siūlų ir žurnalą. Taip pat ir pomidorų sėklų, bilietus į metalo muzikos koncertą ir t.t.
„Rokiškio Sirenos“ nuotr. / Lina Dūdaitė-Kralikienė

Aš, Lina Dūdaitė-Kralikienė, kreipiuosi į rajono tarybą su prašymu finansuoti mano pomėgius. Garantuoju, kad mezgu aš puikiai, gerai išmanau metalo muziką ir pomidorų auginimą. Taigi užtikrinu, kad mokesčių mokėtojų lėšas išnaudosiu pagal paskirtį ir su maksimalia nauda. Man. Visuomenei nauda bus tokia, kad mezgimo, pomidorų auginimo ir kitų pomėgių metu nepiktžodžiausiu ir iš dyko buvimo nenervinsiu savo vyro.

Kreipiuosi ne todėl, kad neturiu iš ko nusipirkti siūlų ar pomidorų sėklų. Aš joms užsidirbu, kaip ir kitoms savo pramogoms. Tačiau, jei jau rajono taryba, ypač jos opozicija, yra tokia gera, kad kažkam apmoka jų pomėgius, tai ir aš, atleiskite, ne prastesnė. Juo labiau, kad kaip doras mokesčių mokėtojas, esu viena iš tų, kurie suneša didžiąją dalį, net 79 proc. rajono pajamų.

Sakysite, Kralikienė pomidorų ežioje garantuotai gavo saulės smūgį. Ogi ne. Tiesiog per savo, kaip mokesčių mokėtojo, 17-os metų karjerą, pagaliau nusibodo būti svetimų poreikių tenkintoja. Aš nieko prieš mokėti už šalies gynybą, netgi manau, kad ji finansuojama gerokai per mažai. Mat už mūsų gynėjų pečių mes galime kurti savo gerovę: ekonomiką, kultūrą, mokslą. Esu dėkinga už tai, kad Lietuvos žmonės mokėjo už mano 18-ka metų mokslų (12-ka klasių mokykloje ir 6-eri bakalauro bei magistro studijų metai Vilniaus Universitete), todėl manau, kad mano pareiga mokėti už kitų piliečių studijas. Aš nieko prieš, kad rajono taryba skirtų katalikų ar sentikių, stačiatikių, ar kitų tradicinių religinių bendruomenių maldos namų remontui lėšų (religija yra sritis, reglamentuojanti žmogaus sąžinę). Aš manau, kad bibliotekoms trūksta knygų, kad Lietuva turi skirti kelis kartus daugiau lėšų moksliniams tyrimams. O štai žmonių ydų ir priklausomybių (prisidengiant kaip gyvuoju skydu tokių šeimų vaikais), finansuoti nederėtų. O jau tuo labiau nederėtų finansuoti atskiros žmonių grupės pramogų.

Apie ką čia aš? Ogi apie rajono tarybos opozicijos norą sušaukti neeilinį posėdį dėl senosios miesto pirties paslaugų tarifų. Esą jie per dideli. Mokėti 8 su centais Eur už valandą tokios pramogos (6,95 Eur +Pridėtinės vertės mokestis), esą nelogiška. Iš pažiūros, nelogiška. Jei ne vienas bet...

Pirties paslaugos savikaina sudaro lygiai 5 Eur (neįskaičiuojant PVM) valandai. Iki tol prausimosi tarifas buvo 3,19 Eur + PVM už valandą. Nesunku suskaičiuoti, kad nuo vieno žmogaus apsilankymo vienai valandai patiriamas, atleiskite, 1,8 Eur nuostolio. Į dabartinę kainą,  tą 6,95 Eur +PVM, įtraukta 5 Eur savikainos bei 1,95 Eur, skirti kaupti lėšas būtinąjam remontui, kuriam artimiausiu metu reikės 100 tūkst. Eur.

Rajono pirtis pernai patyrė 9630 Eur nuostolių. Ir ta pati rajono tarybos opozicija ištisai tarkuoja rajono tarybą dėl AB Rokiškio komunalininkas, kuriam priklauso pirtis, nuostolių. Kur jų nebus, jei rajono pirtis nuostolinga nuo 2009 m. Rajono tarybos nariai turi aiškiai skirti nuostolius nuo negautų pajamų. Nuostoliai yra patirti de facto (sumokėta už vandenį, šildymą, darbuotojų darbą). Ir šie nuostoliai nėra vienkartiniai, jie yra kasmet patiriami.

Pirmiausia, reikia daiktus įvardinti tikraisiais vardais: pirties paslauga jau seniai nėra jokia būtinybė. Tai PRAMOGA. Ir nereikia it gyvuoju skydu dangstytis socialiai remtinais asmenimis, kurie, esą, neturi kur daugiau nusiprausti. Už 9630 Eur galima pristatyti arba dušo kabinų kokiame Socialinės paramos centre (už tiek išeis ne viena ir ne dvi), arba tiems žmonėms dalinai kompensuoti prausimosi paslaugą tame pačiame Rokiškio baseine. Ir žmonių prausimosi problemą išspręsti per gerą mėnesį ar du.

Tačiau yra kita pirties naudotojų komanda. Tai pirties pramogų mėgėjai. Kiek didelė ši grupė, sunku spręsti. Mat jie, prašydami sumažinti pirties paslaugos įkainius, surinko maždaug 400 parašų. Realiai gi nemažai pasirašiusiųjų šia paslauga nesinaudoja. Nuo žodžio suvis. Pas mus rajone pastaruoju metu tokia mada: prašyti palikti paslaugas, kuriomis nesinaudojama, parašais. Pernai buvo parašai renkami, kad Rokiškio autobusų parko vadovybė paliktų nuostolingą autobuso maršrutą Rokiškis – Šiauliai pro Pandėlį. Buvo surinkta apie 200 parašų, o autobusu važiavo vos keli asmenys per mėnesį. Svarbu pasirašyti. Lygiai taip ir su parašais dėl pirties paslaugos piginimo: jei visi pasirašiusieji, o ne maža jų dalis, būtų reguliariai naudojęsi miesto pirties paslaugomis, tų paslaugų apskritai nebūtų reikėję branginti.

Apskritai, miesto pirties paslaugų teikimas iki šiol priminė tam tikrą suverenią respubliką. Apie tai, kad sumokėjus už valandą, pirties patogumais gali naudotis maždaug tiek, kiek nori (prisiminkite, kad vieno žmogaus apsilankymas vieną valandą jau generuoja 1,8 Eur nuostolį). O jei asmuo užtruktų dar valandą nemokamai, tai nuostolis – koks? (Teisingas atsakymas: daugiau nei 6,8 Eur).  Kitaip sakant, turkškis kiek nori, niekas neišvarys, ir už sugaištą laiką nepaprašys sumokėti. Mano paklaustas, rajono savivaldybės administracijos direktorius Andrius Burnickas tą patvirtino: laiko apskaitos prietaisų pirtyje nėra. Kai kurie rajono tarybos nariai neoficialiuose pokalbiuose stebėjosi, kad ir vaikų miesto pirtyje apsilanko įtartinai daug... Mat vaikiškas bilietėlis kainuoja pigiau.

Jokiu būdu nekaltinu pirties mėgėjų sukčiavimu ar nesąžiningumu. Jiems buvo sudarytos tokios sąlygos naudotis paslauga. Tai Rokiškio komunalininkas turėjo rūpintis laiko apskaita, skaičiuoti klientus ir tikrinti, ar iš tiesų vaikiškus bilietėlius perka vaikai.

Tačiau tai tik smulkūs nusižengimai. Kur kas blogesni yra strateginiai sprendimai. Eilinį kartą ankstesni rajono ir Rokiškio komunalininko vadovai nesugebėjo numatyti savo sprendimų pasekmių.

Pirmiausia, dvi vienodą paslaugą teikiančios įmonės, kurios abi priklauso rajono savivaldybei, sukėlė vadinamąjį kanibalizmo efektą. Tai reiškia, kad Rokiškio komunalininkas ir Rokiškio baseinas ėmė konkuruoti tarpusavyje, teikdami tą pirties paslaugą. Tik Rokiškio baseinas tą daro modernioje erdvėje ir komplekte su kitomis paslaugomis Apie tai tuometinio Rokiškio komunalininko vadovo Antano Vagonio klausiau jau prieš kelerius metus, kalbantis apie miesto pirties perspektyvas būsimojo baseino atidarymo kontekste. Tuomet grėsmės nebuvo įžvelgta. Nors kiekvienam dundukui jau tada buvo aišku, kad baseinas per porą metų „suės“ miesto pirtį. Taip ir įvyko.

Rokiškio miesto pirtis atrodo patys žinote kaip. Vienintelis tos pirties privalumas – speciali malkomis kūrenama krosnis. Tačiau skirtumą tarp jos ir elektrinės krosnelės baseine pajunta, deja, tik saujelė žinovų. Baseine gi laiko apskaita yra tiksli: užtrukęs klientas susimoka už de facto praleistą laiką. Kitaip sakant, baseinas nuviliojo dalį ir taip negausių miesto pirties lankytojų (būtų jie gausūs, netgi tie 400 asmenų, kurie pasirašė), tuomet dėl įkainių kėlimo nereiktų ginčytis. O pirties remontui jau dabar reikia 100 tūkst. Eur.

Kita problema buvo ta, kad dar ir be baseino, pirtis jau buvo nuostolinga. Jos paslaugų įkainiai patvirtinti prieš 15-ka metų. Pasiskaičiuokime, turtingieji kurmiai, kiek per tą laiką išaugo darbo užmokestis, kuro, elektros, vandens kainos?

Pradėkime nuo to, kad didžioji dalis pirties kainos dedamųjų yra nuolatinės, nepriklausančios nuo klientų skaičiaus. Kitaip sakant, ar bus 5 ar 55 klientai, pirties kūrenimui bus išdeginta tiek pat malkų, bus panaudota tiek pat elektros, tą patį atlygį gaus darbuotojai. Jei prausis vienas, išlaidos suteikti paslaugą bus astronominės, jei kokie 100, tai jau visai priimtinos. Tačiau tokius skaičius pasiekti neįmanoma, nes yra alternatyva – baseinas su plačiu paslaugų spektru. Tikėtis, kad miesto pirties lankytojų skaičius augs: naivu ir kvaila. Ji nepatraukli, o dėl to, kad patiriami nuostoliai, dar ir neatnaujinama, kaip pridera. Ar verta 100 tūkst. Eur vien tik būtinojo remonto investuoti į pirtį, atsižvelgiant, kad tą pačią paslaugą jau teikia taip pat savivaldybės įmonė Rokiškio baseinas, klausimas kvailas.

Motyvai kelti paslaugos kainą yra aiškūs: savikaina yra 5 Eur. Pirčiai reikia remonto. Jei rajono taryba sumažins paslaugos įkainius, priklausomai nuo to, kiek ji tuos įkainius sumažins, bus aišku, kad geriausiu atveju, nebus iš ko sukaupti lėšų remontui, o blogesniu: ir toliau generuos nuostolius. Dar atviresnis klausimas, ar verta į šitą beviltišką reikalą dar merkti 100 tūkst. Eur?

Akivaizdžiausias ir visiems priimtinas sprendimas būtų tą ypatingąją pirties krosnį perkelti į baseino patalpas. Bet, tikriausiai, kažin ar yra tam galimybių.

Kitas būtinas sprendimas: išsigryninti sąvokas. T. y. atskirti būtinąją savivaldybės teikiamą prausimosi ir pirties paslaugas. Mat prausimosi paslaugai užtikrinti socialiai remtiniems asmenims galima įrengti paprasčiausią ir pigiausią variantą – dušo kabinas. Atėjai, nusiprausei, susimokėjai, išėjai. Taip, tai ekonominio lygio paslauga, tačiau valstybė bei mokesčių mokėtojai ir neprivalo finansuoti kažkieno pramogų. O pirtis – tai jau ne būtinosios paslaugos, o pramogos. O kai jos suplaktos į vieną mišrainę su būtinosiomis paslaugomis, patys matote, kas iš to išeina. Kodėl nenorima jų atskirti? Išsigryninus sąvokas, išaiškės, tai, kas ir dabar akivaizdu kiekvienam mąstančiam žmogui: kad Rokiškiui miesto pirties nereikia apskritai, jos reikia tik grupelei žmonių. Net jei visi pasirašiusieji būtų pirties lankytojai, tai 400 asmenų reiškia maždaug 3,3 proc. visų miesto gyventojų, arba 1,42 proc. rajono gyventojų. O nuostoliai tenka kam?

Primenu, kad valstybė, o tuo pačiu ir rajono savivaldybė, neturi nė euro savo lėšų: visa, kas patenka į jos biudžetą, yra mokesčių mokėtojų pinigai. Lygiai taip pat ir savivaldybės įmonė yra rajono gyventojų turtas. Ir jos pelnas – rajono žmonių pelnas, jos nuostoliai – rajono žmonių nuostoliai. Be to, primenu, kad pagal Konstituciją valstybės piliečiai yra lygūs. Tai jei rajono savivaldybė moka už vienų pramogas, tai ir kitų ji negali diskriminuoti. Ir kiekvienas turi teisės reikalauti, kad būtų apmokamos pramogos ir jam. Tai kaip ten, gerbiami rajono tarybos nariai, kur man atnešti čekius už nusipirktus siūlus bei sąskaitą-faktūrą už iš Ukrainos parsisiųstas pomidorų sėklas?

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą