Antikorupcijos komisija: kai jau net juokas nebeima (24)

Publikuota: 2021-10-22 Kategorija: Politika
Antikorupcijos komisija: kai jau net juokas nebeima
„Rokiškio Sirenos“ fotomontažas. / Ar vaisių krepšelyje slypi korupcijos pelėsis?

Rajono savivaldybės Antikorupcijos komisija iškvietė „ant kilimėlio“ merą Ramūną Godeliauską. Priežastis rimta – didžiulė dovana... vaisių krepšelio pavidalu Boso dienos proga. Kol mero paskyros feisbuke, kurioje buvo pasidalinta ir dovanos, ir kvietimo į komisijos posėdį nuotrauka, lūžo iš juoko, klausdami, ar rudens vidury kartais ne balandžio 1-oji, komisijos nariams šitą pokštą teko svarstyti... rimtu veidu.

Sveikinimai ir dovanos – įvairūs

Boso diena švenčiama visame pasaulyje. Įmonės, įstaigos turi savas jos šventimo tradicijas: vieni vadovus sveikina gėlėmis, saldainių dėželėmis, ar kokio tauraus gėrimo buteliu. Šmaikštesni kolektyvai gerą humoro jausmą turintiems vadovams teikia medines lenteles su Boso taisyklėmis: „Bosas nevėluoja, bosas užtruko spręsdamas svarbius reikalus. Bosas susirinkime nemiega – jis strateguoja. Bosas nešaukia – jis akcentuoja savo pažiūras“, marškinėlius su panašaus stiliaus „Mano darbuotojai geresni nei tavo“ užrašais, kojinių rinkinius „Šiandien bosas geras, dosnus...“ ir kitokias progines šmaikščias smulkmenas. Taip savo vadovus sveikino ne vienas rajono ir privačių įmonių, ir valstybės institucijų kolektyvas. Ne išimtis ir rajono savivaldybė – ką tik covid-19 persirgusiam merui ji dovanojo vaisių krepšelį. Ir kas galėjo įtarti, kad būtent šis krepšiukas įplieks kaltinimus, cituojame Antikorupcijos komisijos posėdžio darbotvarkę: „Dėl rajono mero Ramūno Godeliausko dovanų priėmimo Boso dienos proga darbo vietoje, vykdant mero pareigas, ir tokios veikos atitikimo valstybės tarnybos skaidrumo, nešališkumo principams“.

Meras posėdyje nepasirodė – Panevėžyje minėjo... Boso dieną

Rajono meras apie šį komisijos posėdį paskelbė savo feisbuko paskyroje. „Viskas, nuo šios dienos pradedu tikėti horoskopais ir būrėjomis. Pasak vieno opozicijos atstovo (o gal ir ne vieno), visi vadovai, pasveikinti tarptautinės Boso dienos proga, nuo šiol gali tapti „nusikaltėliais“, o sveikinusieji, turbūt, „bendrininkais“.  O gal reikia kreiptis į Aukščiausiąją ministeriją, kad būtų uždrausta Boso diena? Gaila, kad šiandien negalėsiu dalyvauti savo „teisme“.  Deja vu, bet tuo metu dalyvausiu Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmuose vyksiančioje geriausių Panevėžio ir Utenos Regionų Bosų apdovanojimo ceremonijoje. P.S. dar kartą dėkoju visiems už sveikinimus“. Ir mandagiai tariant, duoda suprasti, ką apie tai mano: šalia pateiktos nuotraukos mero su dovanotu vaisių krepšelių, tv3 portalo straipsnio, kuriame teigiama, kad „Prasideda itin sunki pilnatis“, „Būrėja taip pat priduria, kad šią pilnatį gali ypatingai siautėti keistesni žmonės“

„Rokiškio Sirena“ klausė mero nuomonės, ar jis neapsigalvojo, kviečiamas „ant kilimo“ dėl vaisių krepšiuko? Meras prieš komisijos posėdį paaiškino, kad jo klausimą teks svarstyti už akių, nes tuo metu buvo Panevėžyje: prieš tai buvo susitikimas su Panevėžio kolegijos vadovybe, o tuo metu, kai rinkosi komisija, jis dalyvavo renginyje, kuriame pagerbti Panevėžio regiono verslininkai. Paklaustas, ką apskritai mano apie tokį klausimą, dėl kurio svarstomas, jis pajuokavo, kad, matyt, anksčiau laiko pasikeitė mėnulio fazė (teisybės dėlei, mėnulio fazė iš priešpilnio į pilnatį pasikeitė šiandien, spalio 22-ąją).

O koks gi to dovanotojo vaisių krepšiuko likimas? „Stovi mano darbo kabinete, jei komisijai reikia, mielai atiduosiu“, – sunkiai tramdydamas juoką kalbėjo meras.

Įstatyme yra išimtys

Motyvas įtraukti vaisių krepšelio klausimą į Antikorupcijos darbotvarkę, aišku, skamba išdidžiai: „Dėl Nulinės tolerancijos bet kokioms dovanoms principo įgyvendinimo Rokiškio rajono savivaldybės politikų, valstybės tarnautojų ir valstybės tarnautojams prilyginamų darbuotojų veikloje“. Klausimo pranešėjas – Antikorupcijos komisijos vadovas Stasys Meliūnas. Jis ir buvo šio klausimo iniciatorius.

Ką šiuo atveju teigia įstatymas? Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pernai išleido „Rekomendacines gaires dėl dovanų ir paslaugų priėmimo apribojimų“ (šaltinis: VTEK_Rekomendacines_gaires_del_dovanu_ir_paslaugu_priemimo_apribojimu_20200312_fin.pdf), kuriame teigiama, kad dovanų priėmimą riboja Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymas. Rekomendacijų 14 psl. Nurodoma, kada galima priimti dovaną: „VPIDĮ 13 straipsnio 1 dalyje nustatyta, jog deklaruojančiam asmeniui ar jam artimam asmeniui draudžiama priimti dovanas ar paslaugas, jeigu tai susiję su deklaruojančio asmens tarnybine padėtimi ar tarnybinėmis pareigomis. Šis ribojimas netaikomas: 1. 150 eurų vertės neviršijančioms dovanoms, gautoms pagal tarptautinį protokolą; 2. 150 eurų vertės neviršijančioms dovanoms, gautoms pagal tradicijas, kurios įprastai yra susijusios su asmens tarnybinėmis pareigomis; 3. 150 eurų vertės neviršijančioms reprezentacijai skirtoms dovanoms su valstybės, įstaigos ir kitokia simbolika; 4. paslaugoms, kuriomis naudojamasi tarnybiniais tikslais“. Akivaizdu, kad vaisių krepšelis šiuo atveju patenka į 2 punkto apibrėžimą: gautas pagal tradicijas, kurios įprastai yra susijusios su asmens tarnybinėmis pareigomis. Kitaip sakant, mažavertė dovana įteikta Boso dienos proga, ir meras tokios dovanos nebūtų gavęs, jei jis nebūtų savivaldybės vadovas.

Daug triukšmo dėl nieko? Komisija nieko nenusprendė

„Rokiškio Sirena“ primena, kad Antikorupcijos komisiją sudaro politikai (rajono tarybos nariai) ir visuomenės atstovai (seniūnaičiai). Šiuo metu Antikorupcijos komisijos sudėtis yra tokia: Stasys Meliūnas – savivaldybės tarybos narys, komisijos pirmininkas (Valiaus Kazlausko koalicija „Už laisvę augti”),  Zenonas Viduolis – savivaldybės tarybos narys, komisijos pirmininko pavaduotojas (Visuomeninis rinkimų komitetas „Vieningi su Ramūnu Godeliausku“); Ričardas Burnickas – savivaldybės tarybos narys (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai); Algis Čepulis – savivaldybės tarybos narys (Visuomeninis rinkimų komitetas „Antano Vagonio komitetas“); Stanislovas Dambrauskas – savivaldybės tarybos narys (Lietuvos socialdemokratų partija); Dalia Maželienė – savivaldybės tarybos narė (Darbo partija); Lina Meilutė-Datkūnienė – savivaldybės tarybos narė (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga); Egidijus Vilimas – savivaldybės tarybos narys (Partija Tvarka ir teisingumas); Valdas Nauburaitis – Rokiškio miesto IV seniūnaitijos seniūnaitis; Nijolė Čepukienė – Panemunėlio seniūnijos Panemunėlio gelž. st. seniūnaitijos seniūnaitė; Jonas Rubikis – Jūžintų seniūnaitis ir Deividas Zaluba – Obelių seniūnijos Aleksandravėlės seniūnaitijos seniūnaitis.

„Rokiškio Sirenos“ žiniomis, nuotoliniu būdu surengtame Antikorupcijos komisijos posėdyje ginčų būta daug. Opozicija piktinosi, pozicija siūlė nesityčioti iš komisijos veiklos.

Ilgametis rajono politikas socialdemokratas Stanislovas Dambrauskas kalbėjo atvirai: „Dėl ko ginčijomės? Dėl prapjauto pomidoro ir prapjautos kriaušės?! Įstatymuose aiškiai pasakyta, kad deklaruoti reikia dovaną, kurios vertė yra daugiau kaip 150 Eur.“

Paklaustas, ar tokių klausimų svarstymas nekenkia Antikorupcijos komisijos prestižui, S. Dambrauskas atviras – kenkia. O kokį sprendimą komisija apskritai priėmė? „Jokio. Opozicija, aišku, labai daug kalbėjo, bet sprendimo priimta nebuvo jokio“.

Motyvai – ne asmeninės priekabės

Kodėl šis klausimas apskritai atsidūrė Antikorupcijos darbotvarkėje? Ar opozicijos vienas lyderių S. Meliūnas rado progą įkąsti merui? S. Meliūnas kategoriškai paneigė insinuacijas šiuo klausimu. „Jūsų klausimas mane žeidžia. Jokių asmeniškumų nebuvo ir nebus. Mane domina mero, ne kaip asmens, o kaip institucijos veiklos problematika“, – motyvus dėstė S. Meliūnas. Jis pabrėžė, kad naudoti Antikorupcijos komisijos veiklą kaip simpatijų ar antipatijų priemonę nesuderinama su jo, kaip pareigūno etika. „Esu vyr. komisaras. Šį laipsnį nešiosiu iki mirties. Ir naudotis komisija kaip priemone yra nesuderinama su pareigūno etika“, – pabrėžė jis.

Tad kokie motyvai yra aiškintis dėl to vaisių krepšiuko? „Norime, kad mūsų valstybinės struktūros dirbtų vakarietiškais metodais. Kad nebebūtų dovanų nei už 150, nei už 30 Eur, ar kiek ten dar. Vakaruose nesuprantama, kad būtų teikiamos tokios dovanos“, – kalbėjo S. Meliūnas.

Tačiau ši šventė – Boso diena – kaip tik ir atėjo iš Vakarų. „Kiek ja domėjausi, tai vienos įmonės JAV savininko dukra taip nusprendė pasveikinti tėtį. Ta šventė pamažu taip ir paplito JAV, Kanadoje, atėjo į Europą“, – kalbėjo S. Meliūnas. Jis pabrėžė, kad tokia šventė labiau skirta verslui. O valstybės tarnyboje gali kelti šiokių tokių klausimų. „Jums dovaną teikia tie žmonės, kuriuos už poros mėnesių vertinsite. Tai niša pataikavimui. Tai proga kažkam tą akimirką pasimėgauti šlovės spinduliais“, – motyvus dėstė pašnekovas.

Jis mano, kad įstatymuose taip pat matyti tendencija, jog valstybės tarnautojai neturėtų gauti tokių dovanų. O kaip gi VTEK išaiškinimas? „Čia labiau taikoma tiems atvejams, kai meras gauna dovanų pradėdamas eiti pareigas ar baigęs kadenciją“, – mano S. Meliūnas.

Ne vien tik krepšelio komisija

Ar po šio posėdžio Antikorupcijos komisija nepagarsės kaip „mero krepšelio“ komisija? Juk, tiesą sakant, visuomenei ji dėl to matoma ir įsimins ilgam. Ir pats S. Meliūnas teigia pastebėjęs, kaip žinia apie posėdį sklido socialiniuose tinkluose. Jis akcentavo, kad komisija tikrai nėra „vaisių krepšelio“ ar kitų mažai reikšmingų klausimų sprendėja. Pastaruoju metu daug dirbama savivaldybės bei jos institucijų tarnybinio transporto naudojimo skaidrumo klausimu. „Pastarosiomis dienomis aplankiau akcines bendroves ir uždarąsias akcines bendroves, kurių steigėja yra savivaldybė. Ir ką pamačiau? Visose, išskyrus Rokiškio autobusų parką, tarnybinis transportas nepažymėtas. Trūksta detalesnės jų naudojimo tvarkos. Ką ten gali žinoti, gal kas į parduotuvę savo reikalais važinėja ar savo uošvienę vežioja, ar dar kokią kitą naudą gauna “, – sakė S. Meliūnas.

Kita vertus, vargu ar taip jau kiekvienu atveju uošvienės vežiojimą galima laikyti nauda? „Gal ir ne visada nauda. Tarnybinis transportas gali būti naudojamas ir asmeniniams reikalams, tačiau tai turi būti tinkamai reglamentuojama, sąžiningai apskaitoma, mokami mokesčiai“, – kalbėjo S. Meliūnas.

O grįžtant prie dovanų klausimo, jis siūlė tiesiog parengti ir pasitvirtinti dovanų teikimo taisykles. „Užtai ir kviečiu: diskutuokime. Ir sutarkime, kas, kaip ir kokia proga turi būti sveikinamas, kokie tos dovanos pirkimo šaltiniai ir pan. Gal sutarsime, kad ir Boso dienos proga sveikinti reikia. Gal tada dovana būtų teikiama savivaldybės administracijos ar rajono tarybos. Kas tai turėtų būti, kokia kaina? Kodėl ne? Kalbėkime“, – sakė S. Meliūnas.

„S. Meliūnas pramogauja“

Jei politikus dar galima apkaltinti šiokiu tokiu šališkumu, tai visuomenės atstovai, seniūnaičiai gali pateikti daugmaž nepriklausomą nuomonę. Jūžintų seniūnaitis J. Rubikis tiesiai šviesiai „Rokiškio Sirenai“ sakė: „Pamačiau, kokie klausimai ir net kompiuterio neįsijungiau. Panašu, kad S. Meliūnas pramogauja“. Pašnekovas neslėpė: „Apipuvusio vaisių krepšelio klausimas komisijos posėdyje skamba nerimtai. Ar mes tik tokius reikalus ten sprendžiame? Ar rimtesnių klausimų nebėra? Ar vienas žmogus neturi ką veikti ir taip pramogauja?“. J. Rubikio manymu, tokių klausimų kėlimas visuomenėje gali apskritai pasėti abejonių Antikorupcijos komisijos reikalingumu. „Jos sudėtyje esu metus. Ir visi posėdžiai maždaug tokie pat. Vieno asmens pramoga. Žmonės gali netgi suabejoti, ar tokia komisija apskritai kam nors reikalinga. Žinoma, kad ji reikalinga. Bet kai sprendžiami tokie klausimai... Kitas blogas aspektas: dabar savivaldybės darbuotojai turės gaišti laiką rašydami atsakymą į šitą niekinį klausimą, gadins laiką, popierių ir rašalą, užuot užsiėmę rimtesniais darbais“. Kokia būtų galima išeitis? Seniūnaitis atviras – po šio komisijos posėdžio tampa akivaizdu, kad metas keisti jos pirmininką.

Panemunėlio geležinkelio stoties seniūnaitė Nijolė Čepukienė komisijos posėdyje nedalyvavo. Priežastis paprasta – jungtis į nuotoliniu būdu vykstantį posėdį ji neturi techninių galimybių. Pasak pašnekovės, reikia vertinti situaciją iš dviejų pusių: ir iš žmogiškosios, ir iš to, ką teigia įstatymai, kurie ir šiuo klausimu yra gana prieštaringi.

Ir pats nesąmones krečia, ir kitus įvelia?

Rajono savivaldybės administracijos direktorius Andrius Burnickas, paklaustas, kaip vertina dovaną merui, tik juokėsi: „Ne tik meras dovanų gavo, ir aš, ir Valerijus Rancevas. Tik mes dovanų nuotraukomis feisbuke nepasidalinome, todėl mums ir nekliuvo“.

Kaip jis vertina Antikorupcijos komisijos posėdį šia tema? „Ir pats S. Meliūnas nesąmones krečia, ir kitus į tai įvelia. Jei žiūrėti jo logikos, tai savivaldybės darbuotojo tuoj bus nebegalima ir su jubiliejumi pasveikinti, ir tiesiog rankos paspausti. Kai žmogus nori būti šventesnis už šventą...“

O kaip tokių klausimų svarstymas atsiliepia pačios komisijos autoritetui? „Mano žiniomis, autoritetas smunka. Jau ir visuomenės atstovai nenoriai dalyvauja posėdžiuose, todėl sunku surinkti kvorumą“, – sakė pašnekovas.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Sponsored Video