Meteorologas Bronius Medinis: ši vasara stebina staigmenomis (0)

Publikuota: 2019-07-09 Kategorija: Orai
Meteorologas Bronius Medinis: ši vasara stebina staigmenomis
N. Kralikas / Krušos debesys Miškonių kaime (Kupiškio r.), maždaug 300 m nuo Rokiškio rajono ribos, iliustruoja B. Medinio patarimus, kaip juos atpažinti – aukšti ir „kepurėti“. Šie debesys pažėrė krušos ir Panemunėlio seniūnijoje.

Penktadienį dėl perkūnijos su kruša teko stabdyti tarptautines paplūdimio tinklinio varžybas, gūsingas vėjas suniokojo Panemunėlio seniūnijos ūkininkų laukus. Sekmadienį ledukais „snigo“ Maineivose ir Onuškyje. Vakar reikėjo iš spintų traukti rudenines striukes ir vilnones kojines. Šiandien gamta kruša apie 18 val. „pradžiugino“ Panemunėlio seniūnijos gyventojus. Apie tai, kokie orai laukia, kalbinome Biržų meteorologijos stoties viršininką Bronių Medinį.

„Pas jus ten kažkas vyksta“

Su B. Mediniu kalbėjomės antradienio popietę, maždaug 14.30 val. Paklaustas, kodėl viduryje vasaros onuškėnai ir maineiviečiai galėjo džiaugtis ledu, pašnekovas sakė, kad ši vasara stebina staigmenomis. „Radarai rodo, kad ir dabar kažkas pas jus, Rokiškyje, dedasi“, – sakė pašnekovas. Ir neklydo: tuo metu Rokiškyje buvo gana stipri perkūnija. „Matote, šiuo metu mums duomenis perduoda automatinė stotelė Rokiškyje. Matau, kad yra kritulių, tačiau kokių, stotelė nenurodo“, – paaiškino jis.

Ledukus išduoda debesų forma

Paklaustas, kaip atpažinti, kad gresia kruša, B. Medinis patarė pasidairyti į debesis. Jei juodi debesys yra aukšti, tarsi su kepurėmis, vadinasi, tikėtina, kad iš jų pažirs ledukai. Jei matote lietaus juostą, ji yra tolygi, tamsiai pilka. Jei juostoje matyti balkšvos juostelės, vadinasi, tai irgi gali būti kruša.

Tokie, tarsi iš B. Medinio pasakojimo, debesys – juodi, aukšti ir „kepurėti“ – nufotografuoti 300 m nuo Rokiškio rajono ribos, Miškonių kaime (Skapiškio sen., Kupiškio r.). O štai kokie ledukai krito iš jų:

Jie ledukų pažėrė ir kitąpus Šetekšnos upės, jau Rokiškio rajone.

 

Meldė lietaus, dabar prašo, kad sustotų

O kada grįš vasariški orai? Paradoksalu, kad meldėme lietaus, o dabar jau norėtume, kad jis liautųsi. B. Medinio teigimu, visa ši savaitė nedžiugins permainingais orais, bus niūroka. Po jos orai ims šilti.  Pačios karščiausios dienos, deja, jau praėjo. Nuo lietų pradžios per savaitę Rokiškio rajone iškrito 45 mm kritulių, o tai sudaro pusantros savaitės normą. Ir panašūs orai dar tęsis šią savaitę. O atšilimas prognozuojamas trečiąją liepos dekadą, tada tikėtini sausesni orai. Tačiau jau nuo Žolinės orai rudenės. Ir šalčiau bus, ir rūkai gali pasirodyti.

Hidrologinė sausra tęsis

Kol kas sausra, atrodytų, lyg ir baigėsi. B. Medinis patikslina: baigėsi tik augalams. O hidrologinė sausra tęsis, ko gero, iki pat pavasario. Mat žemė įmirko maždaug per kastuvą. Žinoma, daržovės, vaismedžiai atsigaus. O štai vandens ištekliams, pradedant upėmis, kūdromis, baigiant šuliniais, atsistatyt šią  vasarą jau nebus galimybių. Tad tie, kurie semia šulinių vandenį, turės jį pataupyti. Juos papildys nebet vėlyvi rudeniški lietūs, arba žiema. „Jei ji bus šlapdribuota. O jei šalta, sausa ir besniegė, tai ir pavasarį vandens ne kiek tepadaugės. Ne taip lengva vandens išteklius atkurti“, – sakė pašnekovas.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą