Meteorologai: artinasi galinga stichija (0)

Publikuota: 2019-06-26 Kategorija: Orai
Meteorologai: artinasi galinga stichija
Delfi nuotr. /

Atrodo, kad iki trečiadienio pietų alinęs karštis tuoj galingai pasitrauks. Meteorologų tarnybos jau popiet skirtinguose Lietuvos miestuose žada tikrai įspūdingą stichijos šėlsmą.

Kaip skelbiama feisbuko puslapyje „Orai ir klimatas Lietuvoje“ smarkiausios audros ir jas lydintys pavojingi reiškiniai labiausiai tikėtini rytinėje, pietrytinėje ir pietinėje šalies dalyse (pažymėta raudonai žemėlapyje).

Kitur liūčių su perkūnijomis ir vėjo sustiprėjimais taip pat gali pasitaikyti tačiau jos neturėtų būti labai intensyvios. Intensyviausios audros ir škvalas prognozuojamas Utenoje, Vilniuje ir Kaune. Taip pat gana stipri audra turėtų kilti Marijampolėje, Alytuje ir Druskininkuose. Šiauliuose ir Panevėžyje audros turėtų būti kiek trumpesnės ir mažiau intensyvios. 

Pagrindinis pavojus su audromis bus stiprus škvalinis vėjas. Numatoma, jog gūsiai gali siekti iki 15-20, o kai kur ir iki 23 m/s. Vietomis iškirs ir kruša.

Kaip informuoja Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, birželio 27-os naktį numatomi trumpi lietūs, kai kur smarkūs. Perkūnija, vietomis škvalas 15–20 m/s. Kai kur galima kruša. Temperatūra 15–20 laipsnių šilumos. Dieną daug kur trumpai palis, vietomis su perkūnija. Rytą ir dieną šiaurės vakarų vėjo gūsiai daug kur sieks 15–20 m/s. Temperatūra 20–25 laipsniai.

Karštą dieną visuomenės sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja:

Sekti oro temperatūrą ir UV indeksą, kurį galima rasti Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos tinklalapio skiltyje „Prognozės– UVI prognozės“. Stengtis būti patalpose, kuriose yra įrengti ventiliatoriai ar oro kondicionieriai. Dažniau gerti skysčių – visą dieną po truputį, nelaukiant, kol pradės kamuoti troškulys. Vengti riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų.

Einant į lauką, užsidėti galvos apdangalą ir dėvėti saulės akinius su UVA ir UVB filtru. Dėvėti lengvus, šviesius, natūralaus audinio, neveržiančius, orui pralaidžius drabužius. Naudoti apsauginį kremą nuo saulės su kuo didesniu apsaugos faktoriaus skaičiumi (30 SPF ir daugiau). Poilsiui gamtoje pasirinkti vietą pavėsyje, vengti saulėkaitos, tiesioginių saulės spindulių, riboti buvimo atviroje saulėje laiką, būti po skėčiu. Nepalikti uždarytame automobilyje vyresnio amžiaus ar neįgalių žmonių, vaikų, gyvūnų, net ir tuomet, jei visi langai atviri.

Riboti fizinį aktyvumą, ypač vidudienį – nuo 11 iki 17 valandos. Palaikyti namų aplinką vėsią. Jeigu yra galimybė, miegoti vėsesniame kambaryje. Sergant širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, stebėti savo sveikatos būklę. Pasitarti su šeimos gydytoju dėl nuolat vartojamų vaistų dozės koregavimo.

Skubiai kreiptis medicinos pagalbos:

Esant gausiam prakaitavimui ir raumenų mėšlungiui (traukuliams); kūno temperatūrai pakilus >40oC, esant karštai ir šlapiai odai; radus sumišusį ar be sąmonės žmogų.


Dalintis naujiena
Rašyti komentarą